Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,19%
USD / PLN3,99+0,04%
CHF / PLN4,43+0,42%
GBP / PLN5,04+0,09%
EUR / USD1,08-0,20%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 786,20+0,07%
S&P 5005 255,60+0,14%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przygotowanie do sesji - UWAGA DANE! [15.11.17]

Jakub Wilk | 09:00 15 listopad 2017
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Przed nami niezwykle ciekawy dzień handlowy. Może on wiązać się z silniejszymi ruchami w przypadku trzech walut – AUD, GBP i USD- ze względu na istotne publikacje, jakie mamy dziś zaplanowane w kalendarzu makroekonomicznym.

 

Środowa sesja europejska to kolejny okres, w którym pod silną presją może znajdować się funt brytyjski. Po wczorajsze publikacji dotyczącej inflacji w Wielkiej Brytanii (która osłabiła funta), dziś na notowania brytyjskiej waluty wpływ może mieć raport z rynku pracy, a w szczególności dane o wynagrodzeniach. Siła reakcji funta zależeć będzie od tego czy i jak bardzo opublikowane dane rozminą się z prognozami. Spodziewamy się, że w przypadku podstawowych par z funtem brytyjskim można liczyć na ruchy o zasięgu kilkudziesięciu pipsów. Dane z rynku pracy to jednak nie jedyne wydarzenie, które może przed południem wpłynąć na notowania par z GBP. Na dziś mamy zaplanowane przemówienie Andy’ego Haldane, ekonomisty Banku Anglii. Ten kilka miesięcy temu sygnalizował możliwe poparcie dla podwyżek stóp procentowych pod koniec roku i scenariusz ten zrealizował się. Teraz rynki zastanawiają się kiedy BoE może dokonać kolejnej podwyżki stóp, a nastawienie Haldane może dać nam pewne wskazówki. Jeśli z ust ekonomisty padną jakieś konkretne informacje, to mogą one mieć istotny wpływ na sytuację funta.

W trakcie sesji amerykańskiej uwaga rynków skupiona będzie na dolarze amerykańskim. Ten może reagować na publikację danych o inflacji konsumentów w Stanach Zjednoczonych. Wczorajsze dane o inflacji producentów okazały się znacząco lepsze od oczekiwań, co jednak nie wspomogło słabego w tym czasie dolara. W przypadku dzisiejszych odczytów oczekuje się, że dane wskażą na spadek inflacji, ale jeśli powtórzy się scenariusz z wczoraj, to tym razem dolar może zareagować wyraźnym umocnieniem. W zależności od odchylenia od prognoz, spodziewamy się ruchów na głównych parach z USD o zasięgu od kilkunastu do kilkudziesięciu pipsów. Należy mieć również na uwadze to, że obok danych o inflacji, opublikowane zostaną także dane o obrotach w handlu detalicznym, które również mogą wpłynąć na reakcję dolara amerykańskiego – szczególnie w przypadku braku lub małego odchylenia inflacji od prognoz.

Reklama

W godzinach popołudniowych warto zwrócić również uwagę na rynek surowców. Dziś opublikowane zostaną cotygodniowe dane o zapasach ropy naftowej w USA. Ta publikacja często wywołuje silne wahania cen tego surowca, więc warto mieć na uwadze możliwość wystąpienia podwyższonej zmienności.

Ciekawie zapowiada się także sesja azjatycka, podczas której uwagę skupimy na dolarze australijskim. W nocy opublikowane zostaną dane z rynku pracy w Australii, które mogą mieć podobne efekty na rynku jak analogiczne odczyty z Wielkiej Brytanii. Spodziewamy się możliwych ruchów o zasięgu kilkudziesięciu pipsów na podstawowych parach z AUD. Kluczowym elementem raportu z rynku pracy w Australii powinny być dane o zatrudnieniu – warto będzie zwrócić tutaj uwagę na to, czy na zmianę zatrudnienia większy wpływ będą mieć prace na pełny czy niepełny etat.

 

Sesja europejska (15.11.17)

10:30 – GBP – Raport z rynku pracy w Wielkiej Brytanii

11:00 – GBP – Przemawia Andy Haldane (BoE)

Reklama

11:00 – EUR – Przemawia Peter Praet (EBC)

11:00 – EUR – Bilans handlowy strefy euro

14:00 – GBP – Przemawia Ben Broadbent (BoE)

 

Sesja amerykańska (15.11.17)

09:00 – USD – Przemawia Charles Evans (Fed/FOMC) 

Reklama

14:30 – USD – Inflacja w USA; Sprzedaż detaliczna

16:30 – WTI – Zapasy ropy naftowej w USA

 

Sesja azjatycka (16.11.17)

01:30 – AUD – Raport z rynku pracy w Australii

 

Oczekiwana zmienność

Reklama

To, na których parach walutowych może wystąpić najwyższa zmienność, może zasygnalizować nam rynek opcji. Jest to rynek, dla którego kluczowy nie jest kierunek zmiany ceny/kursu poszczególnych walorów, ale ich zmienność. Cena opcji uzależniona jest od zmienności oczekiwanej przez inwestorów, dzięki czemu możemy ocenić jak silnych ruchów się spodziewają.

Rynek opcji wskazuje dziś na umiarkowaną zmienność w przypadku większości par walutowych. Silniejszych ruchów kursowych możemy spodziewać się w przypadku funta brytyjskiego i dolara australijskiego, co wynika z potencjalnej reakcji na dane z rynku pracy w tych krajach. Podwyższona zmienność może wystąpić także w przypadku dolara nowozelandzkiego. Rynek opcji nie wskazuje, by zmienność na parach dolarowych mogła być istotnie podwyższona w obliczu publikacji danych o inflacji. Takie oczekiwania mogą wynikać z małego wpływu, jaki dzisiejsza publikacja będzie mieć na najbliższą podwyżkę stóp procentowych w USA, którą najprawdopodobniej zobaczymy w grudniu. Mimo wszystko, warto być uważnym, handlując na parach dolarowych w okresie tej publikacji. Dziś najwyższą oczekiwaną zmienność w perspektywie overnight dotyczy par:

  • GBP/AUD – 1,08%
  • GBP/JPY – 1,03%
  • EUR/GBP – 0,90%

Trudno dziś wyraźnie wskazać na waluty, których kursy mogą cechować się wyraźnie niższą zmiennością w stosunku do pozostałych. Taką z pewnością jest frank szwajcarski, ale pozostałe waluty powinny cechować się umiarkowaną lub podwyższoną zmiennością. Pary walutowe o najniższej oczekiwanej zmienności to dziś:

  • EUR/CHF – 0,51%
  • USD/CAD – 0,61%
  • USD/CHF – 0,61%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama

Czytaj dalej