Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,24%
USD / PLN3,98-0,31%
CHF / PLN4,41-0,32%
GBP / PLN5,03-0,19%
EUR / USD1,08+0,07%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przygotowanie do sesji - UWAGA DANE! [13.03.18]

Jakub Wilk | 09:30 13 marzec 2018
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najbliższa doba nie jest może gęsto wypełniona istotnymi publikacjami makroekonomicznymi, ale w jej trakcie rynek walutowy będzie miał do zdyskontowania kilka ważnych wydarzeń. Najważniejsze z nich dotyczyć będą dolara amerykańskiego i dolara kanadyjskiego.

 

Podczas sesji europejskiej nie będziemy mieli do czynienia z żadnymi odczytami makroekonomicznymi, które mogłyby wpłynąć na notowania walut ze starego kontynentu. Rynki mogą zwrócić jednak uwagę na ‘wiosenne oświadczenie’ Philipa Hammonda, które Kanclerz Skarbu wygłosi przed Izbą Gmin. Oświadczenie zawierać będzie opis sytuacji gospodarczej w Wielkiej Brytanii (i na świecie), a także opis prognoz i perspektyw. To właśnie prognozy ekonomiczne powinny być kluczowe dla funta, gdyż rynki mogą kształtować w oparciu o nie swoje oczekiwania co do przyszłych podwyżek stóp procentowych w Wielkiej Brytanii.

Bardzo ciekawie zapowiada się sesja amerykańską, podczas której poznamy najnowsze dane o inflacji w Stanach Zjednoczonych. Inflacja konsumencka jest kluczową miarą dla banku centralnego, gdyż w oparciu o nią takie instytucje jak Fed kształtują swoją politykę pieniężną (Fed bierze pod uwagę także stopę bezrobocia). To właśnie dlatego dane o inflacji tak mocno wpływają zazwyczaj na rynek walutowy. W przypadku Stanów Zjednoczonych, kluczowym wskaźnikiem inflacji konsumentów (dla Fed) jest jednak indeks PCE. Wydaje się więc, że to właśnie na jego zmiany rynek walutowy powinien reagować mocniej, ale tak się nie dzieje. Jednym z powodów jest tutaj fakt, że indeksy CPI publikowane są znacznie wcześniej od PCE. W przypadku dzisiejszych odczytów oczekuje się wzrostu ogólnego poziomu inflacji i utrzymania inflacji bazowej na niezmienionym poziomie. Taki scenariusz jest korzystny dla dalszego zacieśniania polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych. Odczyt różny od prognoz nie powinien mieć wpływu na los podwyżki stóp procentowych, którą zobaczymy najpewniej w przyszłym tygodniu. Może jednak wpłynąć na oczekiwania rynków co do kolejnych ruchów Fed w tym roku.

Reklama

Polityka pieniężna, tym razem bardziej bezpośrednio, może mieć dziś znaczenie także dla dolara kanadyjskiego. Dziś popołudniu będziemy mogli usłyszeć szefa Banku Kanady. Stephen Poloz w swoim wystąpieniu ma skupić się na rynku pracy, co jest ważną kwestią dla rynku walutowego, biorąc pod uwagę ostatnie dwa rozczarowujące raporty w kontekście wzrostu zatrudnienia (szczególnie dotyczy to raportu za styczeń). Komentarze Poloza mogą wskazać, czy ten słabszy okres na rynku pracy może opóźnić kolejne podwyżki stóp procentowych w Kanadzie. To właśnie odniesienia do scenariusza podwyżek powinny najmocniej kształtować kurs dolara kanadyjskiego po godzinie 15:15.

W trakcie sesji azjatyckiej ponownie skupimy się na polityce pieniężnej, tym razem australijskiego RBA. Dziś w nocy mieliśmy okazję usłyszeć komentarze Michele Bullock, które nie wpłynęły jednak na kurs dolara australijskiego. Najbliższej nocy taką okazję będzie miał Chrostopher Kent. Rynki wciąż nie otrzymały jeszcze sygnału co do potencjalnych podwyżek stóp procentowych w Australii i odniesienia do nich szukać będą w przemówieniu Kenta. Jeśli takie się nie pojawią, to podobnie jak w przypadku Bullock, przemówienie decydenta z RBA może przejść bez echa na rynku walutowym.

 

Sesja europejska (13.03.18)

12:30 – GBP – Oświadczenie Philipa Hammonda

 

Sesja amerykańska (13.03.18)

Reklama

13:30 – USD – Inflacja w Stanach Zjednoczonych

15:15 – CAD – Przemawia Stephen Poloz (prezes BoC)

 

Sesja azjatycka (13/14.03.18)

23:10 – AUD – Przemawia Christopher Kent (RBA)

 

Oczekiwana zmienność

Reklama

To, na których parach walutowych może wystąpić najwyższa zmienność, może zasygnalizować nam rynek opcji. Jest to rynek, dla którego kluczowy nie jest kierunek zmiany ceny/kursu poszczególnych walorów, ale ich zmienność. Cena opcji uzależniona jest od zmienności oczekiwanej przez inwestorów, dzięki czemu możemy ocenić jak silnych ruchów się spodziewają.

Rynek opcji wskazuje dziś na umiarkowaną zmienność notowań walut. Wśród walut o najwyższej zmienności wciąż utrzymuje się jen japoński, co wyniki z utrzymującej się niepewności na rynkach finansowych. Dziś podwyższona zmienność widoczna jest także w przypadku dolara kanadyjskiego, co związane jest z zaplanowanym przemówieniem prezesa Banku Kanady. Na podwyższoną zmienność możemy liczyć także w przypadku funta brytyjskiego, dolara amerykańskiego i dolara nowozelandzkiego. Pierwsze dwie z tych walut będą miały dziś do zdyskontowania istotne wydarzenia, szczególnie dolar, który może mocno reagować na dane o inflacji. Pary walutowe z najwyższą oczekiwaną zmiennością w perspektywie overnight to dziś:

  • GBP/JPY – 0,79%
  • USD/JPY – 0,72%
  • USD/CAD – 0,72%
  • NZD/USD – 0,71%
  • EUR/CAD – 0,71%

Słabszych ruchów możemy tradycyjnie spodziewać się po parach z euro i frankiem szwajcarskim. Dziś te waluty nie będą miały do zdyskontowania żadnych istotnych wydarzeń. Pary walutowe z najniższą oczekiwaną zmiennością w perspektywie overnight to dziś:

  • EUR/CHF – 0,41%
  • EUR/AUD – 0,54%
  • EUR/GBP – 0,55%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama

Czytaj dalej