Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,20%
USD / PLN3,98-0,21%
CHF / PLN4,42-0,19%
GBP / PLN5,03-0,28%
EUR / USD1,08+0,01%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przygotowanie do sesji - UWAGA DANE! [12.02.18]

Jakub Wilk | 09:15 12 luty 2018
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Początek nowego tygodnia handlowe zwiastuje, że pod względem zmienności może to być kolejny interesujący tydzień. Dziś waluty nie będą miały do zdyskontowania wielu istotnych danych makroekonomicznych, ale w kolejnych dniach czeka nas spora liczba istotnych publikacji.

 

Podczas sesji europejskiej opublikowane zostaną dane o inflacji konsumentów w Szwajcarii. Nie oczekuje się zmian w poziomie dynamiki cen i z racji tego, że pozostaje ona wciąż niska, istnieją małe szanse, że rynek walutowy wyraźnie zareaguje na tę publikację.

Większe znaczenie dla rynku mogą mieć wypowiedzi przedstawicieli MPC (Monetary Policy Committee – organ odpowiadający za kształtowanie polityki pieniężnej Banku Anglii). Dziś  będziemy mieli okazję usłyszeć Gertjana Vlieghe i Iana McCafferty’ego. Pierwszy z nich to gołąb, który pod koniec stycznia otrzymał nominację na drugą kadencję w MPC. Z kolei McCafferty to jastrząb, który w ubiegłym roku mocno forsował podwyżki stóp procentowych. Podczas ostatniego posiedzenia decyzyjnego (w ubiegłym tygodniu) nie głosował jednak za podwyżką, ale taka została zasygnalizowana na niedaleką przyszłość w komunikacie MPC. Przemówienie Mccafferty’ego jest więc sporą szansą na szczegóły dotyczące potencjalnego terminu ruchu ze strony Banku Anglii. Obecnie rynki stawiają, że dojdzie do niego w maju.

Reklama

Sesja amerykańska powinna przebiegać dziś raczej spokojnie z racji tego, że nie będziemy mieć do czynienia z żadnymi publikacjami makroekonomicznymi, które mogłyby podnieść zmienność na rynku walutowym. Ta będzie więc podnoszona jedynie przez ewentualne wydarzenia nieoczekiwane, niepewność na światowych rynkach finansowych i czynniki o charakterze politycznym/geopolitycznym.

Podczas sesji azjatyckiej będziemy mogli usłyszeć Luci Ellis – przedstawicielkę banku centralnego z Australii (RBA). RBA jest zdecydowanie dalej od dokonania podwyżki stóp procentowych niż Bank Anglii i trudno liczyć, że dziś Ellis zaskoczy jakimś komentarzem, który mógłby odbić się na notowaniach dolara australijskiego. Waluta ta będzie miała jeszcze do zdyskontowania indeksy nastrojów biznesowych (wg NAB), które jednak nie powinny mocno odbić się na jej kursie.

 

Sesja europejska (12.02.18)

09:15 – CHF – Inflacja w Szwajcarii

10:50 – GBP – Przemawia Gertjan Vlieghe (BoE)

Reklama

17:30 – GBP – Przemawia Ian McCafferty (BoE)

 

Sesja amerykańska (12.02.18)

Brak istotnych wydarzeń

 

Sesja azjatycka (12/13.02.18)

22:50 – AUD – Przemawia Luci Ellis (RBA)

Reklama

01:30 – AUD – Nastroje biznesowe w Australii wg NAB

 

Oczekiwana zmienność

To, na których parach walutowych może wystąpić najwyższa zmienność, może zasygnalizować nam rynek opcji. Jest to rynek, dla którego kluczowy nie jest kierunek zmiany ceny/kursu poszczególnych walorów, ale ich zmienność. Cena opcji uzależniona jest od zmienności oczekiwanej przez inwestorów, dzięki czemu możemy ocenić jak silnych ruchów się spodziewają.

Rynek opcji wskazuje dziś na umiarkowanie wysoką zmienność notowań walut. Najsilniejszych ruchów możemy spodziewać się w przypadku par z funtem brytyjskim i jenem japońskim. W przypadku pierwszego z nich wynika to w pierwszej kolejności z utrzymującego się ryzyka politycznego, a dopiero w drugiej z dzisiejszych przemówień przedstawicieli Banku Anglii. Podwyższona zmienność kursu jena to z kolei pokłosie zawirowań na rynkach w ubiegłym tygodniu, które podniosły poziom awersji do ryzyka wśród globalnych inwestorów. Ten jest z kolei czynnikiem wpływającym na kurs japońskiej waluty. Ze względu na podwyższoną zmienność możemy dziś wyróżnić również franka szwajcarskiego. Wygląda więc na to, że istnieje jednak potencjalna szansa na reakcją szwajcarskiej waluty na dane o inflacji. Pary walutowe z najwyższą oczekiwaną zmiennością w perspektywie overnight to dziś:

  • GBP/JPY – 1,25%
  • EUR/JPY – 1,10%
  • GBP/USD – 1,07%
  • GBP/CHF – 1,06%

Słabszych ruchów możemy dziś spodziewać się po parach z euro i dolarem kanadyjskim. Są to waluty, które na przestrzeni najbliższej doby nie będą miały do zdyskontowania żadnych istotnych danych makroekonomicznych. Pary walutowe z najniższą oczekiwaną zmiennościąw perspektywie overnight to dziś:

  • EUR/CAD – 0,60%
  • EUR/AUD – 0,69%
  • USD/CAD – 0,70%
  • EUR/USD – 0,77%
Reklama

 

Ciekawy tydzień

W tym tygodniu rynek walutowy może reagować mocno na kilka ważnych publikacja makroekonomicznych. Czeka nas spora dawka odczytów wskaźników inflacji – z Wielkiej Brytanii, Polski i Stanów Zjednoczonych. Ruchy na rynku walutowym mogą wywoływać także publikacje PKB, szczególnie te z Japonii i Polski. Warto będzie zwrócić również uwagę na dane z rynku pracy w Australii, a także na odczyty dotyczące obrotów w handlu detalicznym w Stanach Zjednoczonych (dane publikowane jednocześnie ze wskaźnikami inflacji) i Wielkiej Brytanii. Najważniejsze publikacje makroekonomiczne w tym tygodniu to:

  • Inflacja konsumencka w Wielkiej Brytanii (wtorek)
  • PKB Japonii w IV kwartale – pierwsze oszacowanie (środa)
  • PKB Polski w IV kwartale – pierwsze oszacowanie (środa)
  • PKB strefy euro w IV kwartale – drugie oszacowanie (środa)
  • Inflacja konsumencka i sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych (środa)
  • Raport z rynku pracy w Australii (czwartek)
  • Inflacja konsumencka w Polsce (czwartek)
  • Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii (piątek)

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama

Czytaj dalej