Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,20%
USD / PLN3,98-0,26%
CHF / PLN4,42-0,26%
GBP / PLN5,03-0,14%
EUR / USD1,08+0,06%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przygotowanie do sesji - UWAGA DANE! [09.10.17]

Jakub Wilk | 09:55 09 październik 2017
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nowy tydzień handlowy na rynku walutowym zaczyna się dość spokojnie. Dziś notowania walut mogą charakteryzować stosunkowo niską zmiennością, ze względu na małą ilość istotnych wydarzeń w kalendarzu makroekonomicznym. Dla day-traderów dzień mogą uratować pary z funtem brytyjskim i dolarem nowozelandzkim.

 

W przypadku sesji europejskiej trudno liczyć na podwyższone notowania kursów walut ze starego kontynentu. Najistotniejszym odczytem w tym okresie mogą być dane o produkcji przemysłowej w Niemczech, ale mają one mały potencjał na to, by wywołać reakcję ze strony euro. Na notowania waluty wspólnoty europejskiej mogą wpłynąć za to wypowiedzi Sabine Lautenschlaeger z Europejskiego Banku Centralnego. Wszystko zależy oczywiście od tego, czy z jej ust padną komentarze dotyczące polityki pieniężnej EBC.

W przypadku sesji amerykańskiej nie mamy żadnych odczytów makroekonomicznych, ani zaplanowanych przemówień przedstawicieli banków centralnych, które mogłyby wywołać reakcje ze strony walut zza oceanu. Dodatkowo, podczas sesji amerykańskiej nieobecni będą inwestorzy z Kanady, ze względu na dzień wolny od pracy w tym kraju. Ten fakt również może wpłynąć na zmienność walut w okresie popołudniowym i wieczornym.

Reklama

Najbardziej interesujące wydarzenia dotyczyć będą sesji azjatyckiej. W nocy czekają nas przemówienia dwóch przedstawicieli istotnych banków centralnych. Najpierw usłyszymy szefa Banku Japonii – Haruhiko Kurodę. W jego przypadku, wpływ na notowania jena może mieć to, czy w dalszym ciągu utrzymywał będzie gołębią retorykę. Bank Japonii, w gronie kluczowych banków centralnych, jest jednym z tych, który wydaje się być najdalej od zacieśniania polityki pieniężnej. Rynki czekają więc na pierwsze sygnały potencjalnego rozpoczęcia procesu normalizacji. Podobną sytuację mamy w przypadku banku centralnego z Australii, którego wiceprezes przemawiał będzie jutro nad ranem. Guy Debelle również może wpłynąć na sytuację na rynku walutowym, a co istotne, sytuacja na rynku walutowym może wpłynąć na to co powie Debelle. Jednym czynników wpływających na odległe perspektywy zacieśniania polityki pieniężnej w Australii, są obawy o wpływ zbyt wysokiego kursu AUD na gospodarkę Australii, w tym na poziom inflacji. Co ważne, od miesiąca obserwujemy systematyczny spadek kursu dolara australijskiego i jeśli ta tendencja będzie kontynuowana, to podwyżki stóp procentowych w Australii mogą się przybliżyć.

 

Sesja europejska (09.10.17)

09:00 – EUR – Produkcja przemysłowa w Niemczech

18:00 – EUR – Przemawia Sabine Lautenschlaeger (EBC)

 

Sesja amerykańska (09.10.17)

Reklama

Brak istotnych wydarzeń

Dzień wolny w Kanadzie

 

Sesja azjatycka (10.10.17)

02:30 – JPY – Przemawia Haruhiko Kuroda (prezes BoJ)

05:20 – AUD – Przemawia Guy Debelle (RBA) 

Reklama

 

Oczekiwana zmienność

To, na których parach walutowych może wystąpić najwyższa zmienność, może zasygnalizować nam rynek opcji. Jest to rynek, dla którego kluczowy nie jest kierunek zmiany ceny/kursu poszczególnych walorów, ale ich zmienność. Cena opcji uzależniona jest od zmienności oczekiwanej przez inwestorów, dzięki czemu możemy ocenić jak silnych ruchów się spodziewają.

Rynek opcji potwierdza nam wnioski płynące z analizy kalendarza makroekonomicznego. Nie przekreśla jednak tego dnia, jako odpowiedniego do handlu dla day-traderów. Kilka par walutowych może dać im dość atrakcyjną zmienność. Należy tutaj wymienić przede wszystkim pary z funtem brytyjskim, który w okresach braku istotnych wydarzeń o charakterze makroekonomicznym cechuje się najwyższą zmiennością wśród głównych walut. W perspektywie overnight (dziennej), oprócz waluty brytyjskiej, stosunkowo wysoką zmiennością może charakteryzować się również dolar nowozelandzki. Pary z najwyższą oczekiwaną zmiennością to:

  • EUR/GBP – 0,86%
  • GBP/USD – 0,83%
  • GBP/CAD – 0,81%

W zasadzie, pary bez funta brytyjskiego lub dolara nowozelandzkiego, mogą być dziś mało atrakcyjnymi rynkami do handlu. Najniższej zmienności można spodziewać się w przypadku par z frankiem szwajcarskim, euro i dolarem kanadyjskim. W przypadku tego ostatniego, ma to również związek z dniem wolnym od pracy w Kanadzie. Pary z potencjalnie najniższą zmiennością w trakcie najbliższej doby to:

  • EUR/CAD – 0,41%
  • EUR/CHF – 0,44%
  • EUR/AUD – 0,49%
  • USD/CAD – 0,49%

Magazyn: Giełdowe debiuty to łatwy zysk?

Giełdowe debiuty to łatwy zysk?
Czy warto stawiać na rynkowe debiuty? Ile dały zarobić na pierwszej sesji a ile pod koniec pierwszego roku notowań? Czy myślisz, że Bitcoin jest w stanie zastąpić amerykańskiego dolara?  Czy na rynku mogą zarabiać tylko giełdowi oszuści? Czytaj w 11 numerze FXMAG.
Więcej

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama

Czytaj dalej