Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,20%
USD / PLN3,99-0,18%
CHF / PLN4,42-0,19%
GBP / PLN5,03-0,25%
EUR / USD1,08-0,01%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przygotowanie do sesji - UWAGA DANE! [08.01.18]

Jakub Wilk | 09:15 08 styczeń 2018
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Pierwsza sesja w tym tygodniu nie zapowiada się ciekawie w kontekście rynku walutowego. Notowania walut mogą cechować się niską zmiennością, choć w kalendarzu makroekonomicznym mamy zaplanowane kilka istotnych publikacji makroekonomicznych.

 

Podczas sesji europejskiej poznamy dane na temat inflacji w Szwajcarii (za grudzień). Nie spodziewamy się jednak, by wyraźnie wpłynęły one na notowania franka, o ile nie okażą się znacznie lepsze od oczekiwań. Przed południem poznamy jeszcze dane o obrotach w handlu detalicznym w strefie euro. Są to dane o dużym znaczeniu, choć akurat euro raczej nie reaguje na nie silnymi ruchami.

W trakcie sesji amerykańskiej dane makroekonomiczne nie powinny mieć wpływu na notowania walut. Mimo wszystko, może to być dość ważny okres dla dolara amerykańskiego. Wszystko przez to, że wieczorem czeka nas kilka niezwykle ciekawych przemówień przedstawicieli Fed. Przemawiać będą Raphael Bostic, John Williams i Eric Rosengren. W zasadzie odzwierciedla to kolejność od najważniejszego do najmniej ważnego przemówienia. Pierwsza dwójka to decydenci, którzy w tym roku wejdą w skład Komitetu (FOMC) i będą mieli bezpośredni wpływ na kształtowanie polityki pieniężnej Fed. O ile (umiarkowanie jastrzębie) nastawienie Johna Williamsa jest dość dobrze znane rynkom, to dużą zagadką jest Raphael Bostic. Bostic objął stanowisko prezydenta Fed z Atlanty w czerwcu ubiegłego roku, zastępując Dennisa Lockharta, który wcześniej przeszedł na emeryturę. W tym czasie jeszcze nie zdążyliśmy poznać dokładnie jego preferencji względem polityki pieniężnej. Dlatego każde jego przemówienie będzie obecnie okazją dla rynków do oceny jego potencjalnych działań w tym roku.

Reklama

W trakcie sesji azjatyckiej jedynym wartym uwagi odczytem będą dane o zgodach na budowę w Australii. Również w tym przypadku, podobnie jak to było z danymi z sesji europejskiej, nie spodziewamy się, by publikacja miała wyraźny wpływ na rynek walutowy. Warto wspomnieć, że najbliższa sesja azjatycka będzie pierwszą w tym tygodniu, w której udział weźmie Japonia. Inwestorzy z tego kraju byli nieobecni na rynkach w poniedziałek, a giełda w Tokio pozostawała zamknięta, ze względu na obchody Dnia Dorosłych.

 

Sesja europejska (08.01.18)

09:15 – CHF – Inflacja w Szwajcarii

11:00 - EUR – Sprzedaż detaliczna w strefie euro

 

Sesja amerykańska (08.01.18)

Reklama

18:40 – USD – Przemawia Raphael Bostic (Fed/FOMC)

19:35 – USD – Przemawia John Williams (Fed/FOMC)

22:00 – USD – Przemawia Eric Rosengren (Fed)

 

Sesja azjatycka (09.01.18)

01:30 – AUD – Zgody na budowę

Reklama

 

Oczekiwana zmienność

To, na których parach walutowych może wystąpić najwyższa zmienność, może zasygnalizować nam rynek opcji. Jest to rynek, dla którego kluczowy nie jest kierunek zmiany ceny/kursu poszczególnych walorów, ale ich zmienność. Cena opcji uzależniona jest od zmienności oczekiwanej przez inwestorów, dzięki czemu możemy ocenić jak silnych ruchów się spodziewają.

Rynek opcji wskazuje dziś na dość niską zmienność notowań walut. Nieznacznie podwyższoną zmienność możemy zobaczyć w przypadku trzech walut: dolara kanadyjskiego, funta brytyjskiego i dolara nowozelandzkiego. W przypadku pierwszej z nich jest to związane z napięciami w Iranie, które mogą mieć wpływ na rynek ropy naftowej. Podwyższona zmienność w przypadku pozostałych wynika z podwyższonego ryzyka politycznego w Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii. Pary walutowe z najwyższą oczekiwaną zmiennością w perspektywie overnight to dziś:

  • GBP/CAD – 0,60%
  • USD/CAD – 0,53%
  • EUR/JPY – 0,53%

Niższą zmiennością mogą charakteryzować siędziś pary z frankiem szwajcarskim, euro i dolarem australijskim. Jest to najlepsze podsumowanie potencjału dzisiejszych publikacji makroekonomicznych, związanych właśnie z tymi walutami. Pary walutowe z najniższą oczekiwaną zmiennością w perspektywie overnight to dziś:

  • EUR/CHF – 0,35%
  • EUR/GBP – 0,38%
  • GBP/CHF – 0,41%
  • EUR/AUD – 0,41%
  • AUD/USD – 0,41%
  • USD/JPY – 0,41%

 

Spokojny tydzień na rynkach

Reklama

W tym tygodniu zaplanowanych mamy niewiele wydarzeń, które mogą wywrzeć wpływ na rynek walutowy. Na notowania walut wpłynąć mogą dane o produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii, czy obrotach w handlu detalicznym w Australii. Kluczowym wydarzeniem tygodnia powinna być jednak publikacja danych o inflacji w Stanach Zjednoczonych. Indeksy CPI, które poznamy w piątek, mają mniejsze znaczenie dla polityki Fed od indeksów PCE, ale rynek walutowy to właśnie na nie reaguje bardziej dynamicznie. W tym tygodniu czeka nas również posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Z racji wyraźnego spadku inflacji w grudniu, scenariusz na to posiedzenie może być tylko jeden – czeka nas kolejne posiedzenie z brakiem zmian nastawienia polityki pieniężnej i najprawdopodobniej sygnały, że do końca roku nie zobaczymy podwyżek stóp procentowych. Najważniejsze wydarzenia w tym tygodniu to:

  • Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii (środa)
  • Decyzja RPP w sprawie stóp procentowych (środa)
  • Sprzedaż detaliczna w Australii (czwartek)
  • Inflacja i sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych (piątek)

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama

Czytaj dalej