Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,03%
USD / PLN4,00+0,16%
CHF / PLN4,43+0,04%
GBP / PLN5,05+0,13%
EUR / USD1,08-0,12%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przygotowanie do sesji - UWAGA DANE! [01.12.17]

Jakub Wilk | 09:35 01 grudzień 2017
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ostatni dzień tygodnia zapowiada się dość ciekawie na rynku walutowym. Przed nami kilka ważnych odczytów, które mogą wpłynąć na notowania walut. Na podwyższoną zmienność z tego powodu narażone będą w szczególności trzy: funt brytyjski, dolar kanadyjski i dolar amerykański.

 

Podczas sesji europejskiej rynek walutowy skupi się na odczytach PMI z gospodarek europejskich. Dziś publikowane będą indeksy dla sektorów przemysłowych m.in. dla Polski, Szwajcarii, strefy euro i Wielkiej Brytanii. Największy wpływ na notowania walut może mieć ten ostatni odczyt. Złoty i frank zazwyczaj nie reagują silnie na odczyty PMI, a euro dyskontowało już wstępną publikację, bazującą na niepełnej liczbie danych z ankiet przesyłanych do menadżerów z sektora przemysłu. Funt nie miał okazji reagować na analogiczną publikację i dziś możemy spodziewać się reakcji w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu pipsów w przypadku podstawowych par z tą walutą.

Niezwykle ciekawie zapowiada się dziś sesja amerykańska, podczas której najbardziej dynamiczną parą może być USD/CAD. Wszystko przez istotne odczyty, które dotyczyć będą dolara kanadyjskiego i dolara amerykańskiego. W przypadku waluty z Kanady rynek walutowy skupi się na danych z rynku pracy (za listopad), a także danych o PKB (za wrzesień i za cały III kwartał). Zostaną one opublikowane jednocześnie, co oznacza, możliwą bardzo silną reakcję notowań dolara kanadyjskiego. W przypadku mieszanych odczytów (jeden zestaw danych lepszy od oczekiwań, a drugi gorszy) rynek może być wystawiony na wysoką zmienność, ale bez jednoznacznego kierunku ruchu. Dolar kanadyjski jest w ostatnim czasie wrażliwy na dane z gospodarki. Wynika to z rozpoczętego w tym roku cyklu podwyżek stóp procentowych, a także z faktu, że kolejne podwyżki uzależnione będą od danych z gospodarki. Te dzisiejsze mają niezwykle duże znaczenie.

Reklama

Choć dziś mamy pierwszy piątek miesiąca, to nie będzie to tym razem dzień publikacji raportu z rynku pracy. Dane te poznamy dopiero w przyszły piątek. Dziś dolar amerykański będzie miał jednak do zdyskontowania inne dane, które mogą istotnie wpłynąć na jego kurs. Popołudniu opublikowane zostaną indeksy PMI i ISM dla amerykańskiego sektora przemysłowego. W przypadku indeksu PMI, podobnie jak w przypadku strefy euro, mieliśmy już do czynienia z wstępnym odczytem. Jest to jednak mimo wszystko indeks, który w kontekście gospodarki Stanów Zjednoczonych ma mniejsze znaczenie i dolar zazwyczaj nie reaguje na niego w sposób istotny. Dużo większe znaczenie ma indeks publikowany przez instytut ISM (Institute for Supply Management). Na jego publikację dolar reaguje zazwyczaj dynamicznie. Publikacja ta jest istotna również z tego względu, że subindeks ISM dla zatrudnienia w przemyśle jest wskaźnikiem, który pomaga nam ocenić potencjalne wyniki NFP, które mogą pojawić się w raporcie z amerykańskiego rynku pracy.

 

Sesja europejska (01.12.17)

09:00 – PLN – PMI dla przemysłu w Polsce

09:15 – CHF – PMI dla przemysłu w Szwajcarii (wg SVME)

10:00 – EUR – PMI dla przemysłu w strefie euro

Reklama

10:30 – GBP – PMI dla przemysłu w Wielkiej Brytanii

 

Sesja amerykańska (01.12.17)

14:30 – CAD – Raport z rynku pracy w Kanadzie; PKB w III kwartale

15:05 – USD – Przemawia James Bullard (Fed)

15:30 – USD – Przemawia Robert Kaplan (Fed/FOMC)

Reklama

15:45 – USD – PMI dla przemysłu w USA

16:00 – USD – ISM dla przemysłu w USA

16:15 – USD – Przemawia Patrick Harker 

 

Oczekiwana zmienność

To, na których parach walutowych może wystąpić najwyższa zmienność, może zasygnalizować nam rynek opcji. Jest to rynek, dla którego kluczowy nie jest kierunek zmiany ceny/kursu poszczególnych walorów, ale ich zmienność. Cena opcji uzależniona jest od zmienności oczekiwanej przez inwestorów, dzięki czemu możemy ocenić jak silnych ruchów się spodziewają. Dziś, jak w każdy piątek, dane dotyczące oczekiwanej zmienności są nieco zniekształcone z racji niepełnej doby, jaka została przed nami w tym tygodniu handlowym. Z tego względu nie możemy ich porównywać z wartościami, jaki obserwujemy w pozostałych dniach tygodnia.

Reklama

Rynek opcji wskazuje dziś na umiarkowaną zmienność na rynku walutowym. Najsilniejszych ruchów można spodziewać się tradycyjnie w przypadku par z funtem brytyjskim. Dziś waluta Wielkiej Brytanii może być dość ruchliwa nie tyko ze względu na podwyższone ryzyko polityczne, ale również przez publikację omówioną w ramach analizy kalendarza makroekonomicznego. Wśród walut, których kursy dziś mogą być bardziej zmienne należy wymienić jeszcze dolara nowozelandzkiego, jena japońskiego i dolara kanadyjskiego. Pary walutowe z najwyższą oczekiwaną zmiennością w perspektywie overnight to dziś:

  • GBP/JPY – 0,64%
  • GBP/AUD – 0,53%
  • GBP/CAD – 0,53%

Niższej zmienności możemy spodziewać się w przypadku par z dolarem australijskim I frankiem szwajcarskim. Są to więc waluty, które zazwyczaj wchodzą właśnie to kategorii niskiej zmienności. Pary walutowe z najniższą oczekiwaną zmiennością to dziś:

  • EUR/CHF – 0,32%
  • USD/CHF – 0,33%
  • AUD/USD – 0,25%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama

Czytaj dalej