• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Przygotowanie do sesji - dzień pod znakiem ECB
Z artykułu dowiesz się:

- Na co warto zwracać uwagę analizując dzisiaj rynki

- Jak wygląda obecna sytuacja na rynku EURUSD

Dzisiejszy dzień będzie stał pod nakiem ECB. Najpierw o 13:45 poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych a o 14:30 odbędzie się konferencja ECB. Oczekuje się, że Europejski Bank Centralny zdecyduje się na cięcia stóp procentowych: o 15 punktów bazowych w przypadku stopy depozytowej (obecnie -0,2%) i 5 punktów bazowych w przypadku stopy refinansowej (obecnie 0,05%). Zakłada się również, iż prowadzony program luzowania ilościowego zostanie rozszerzony. Ruchy par z euro po publikacjach będą zależeć od tego jak bardzo Mario Draghi zdecyduje się poluzować politykę pieniężną. W przypadku, gdyby oczekiwania rynków nie znalazły odzwierciedlenia w działaniach ECB waluta euro mogłaby zareagować mocnym ruchem w górę, choć prezes Draghi zapewne będzie starał się uniknąć mocnej zwyżki wspólnej waluty.

Po Mario Draghim pałeczkę przejmie Janet Yellen, która będzie mogła odnieść się do działań swojego poprzednika, gdyż będzie znała ruchy ECB przed swoim wystąpieniem o 16:00. Prezes FED powinna rzucić nowe światło na możliwość podwyżki stóp procentowych w USA.

Poza decyzjami ECB dzisiejszy kalendarz publikacji makroekonomicznych skupia się na odczytach PMI (ISM dla USA). Na ten moment poznaliśmy odczyty usługowego PMI dla głównych gospodarek strefy euro: Niemiec, Francji, Hiszpanii i Włoch, a także odczyt z Wielkiej Brytanii. O 16:00 opublikowany zostanie odczyt ISM dla usług w USA.

 

EURUSD - H1

FXMAG forex przygotowanie do sesji - dzień pod znakiem ecb 1

 

W ostatnich dniach kurs EURUSD systematycznie spadał. Formacja klina, jaką przybrały spadki świadczyła o tym, iż rynki stopniowo dyskontowały potencjalne działania ECB i FED. Wybicie formacji klina nie doprowadziło do mocniejszego odreagowania i kurs ponownie testował ostatnie dołki. Spodziewamy się powtórnego ataku na poziom 1,055, a jego przebicie pozwoli rynkowi na powrót do trendu spadkowego i atak na dołki z marca i kwietnia bieżącego roku.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk