• Odbierz prezent
Przybywa rynkowych byków zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Polsce. Czy to zapowiedź nadchodzącego przesilenia?

W USA znacząco rośnie ilość rynkowych byków i jednocześnie spada liczba niedźwiedzi. W Polsce bardzo mocno przeważają optymiści. Czy to kolejny sygnał ostrzegawczy przed zbliżającą się korektą?

Jakie nastawienie mają polscy inwestorzy?

INI czyli Indeks Nastrojów Inwestorów to badanie prowadzone przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Bierze w nim udział ponad 350 inwestorów. Głosy dotyczące poglądu na temat rynku oddawane są co tydzień. Oczywiście każdy ma prawo do jednego zgłoszenia w każdym okresie pomiarowym. Pytanie dotyczy przewidywanego kierunku ruchu na polskiej giełdzie w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Do dyspozycji są 3 odpowiedzi w kwestii oczekiwanego trendu: wzrostowy, boczny lub spadkowy. W tym tygodniu ilość rynkowych byków wzrosła z 45,1% do 46,1. Jest to oczywiście najliczniejsza reprezentacja na polskim parkiecie. Liczba rynkowych niedźwiedzi spadła 30,1% do 22,2%. Grupa respondentów opowiadających się za trendem bocznym zdecydowanie się zwiększyła. W zeszły czwartek było ich 24,8% natomiast dzisiaj 31,7%.           

Źródło: sii.org.pl 

Źródło: sii.org.pl

Nastroje na rynku amerykańskim

Członkowie AAII (American Association of Indyvidual Investors) od 1987 roku co tydzień odpowiadają na pytanie dotyczące ich poglądu na temat rynku giełdowego w perspektywie następnych 6 miesięcy. Najnowszy wynik przedstawia wzrost rynkowych byków aż o +6,7% do 30,0%. Z kolei liczba niedźwiedzi spadła o -5,5% do 42,1% . Redukcji uległa również grupa osób o neutralnym nastawieniu do rynku. Po zniżce o -1,3% wynosi ona obecnie 27,8%.

 Źródło: aaii.com

Źródło: aaii.com

Strach i chciwość

Fear & Greed Index ponownie wzrósł w ostatnim tygodniu. Tym razem z 70 do 75 punktów. Oznacza to, że na rynku coraz bardziej zwiększa się poziom chciwości. Warto jednak wiedzieć, że potrafi on osiągać naprawdę ekstremalne poziomy. Przed załamaniem spowodowanym pandemią koronawirusa widzieliśmy 97 punktów, natomiast w połowie marca spadł do 3 punktów.

 Źródło: money.cnn.com

Źródło: money.cnn.com

Notowania: S&P 500

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/SP:SPX/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk