• Odbierz prezent
Przybywa rynkowych byków zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Polsce

Jak co tydzień w czwartek, sprawdzamy sentyment inwestorów zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Polsce.

Jakie nastawienie mają polscy inwestorzy?

INI czyli Indeks Nastrojów Inwestorów to badanie prowadzone przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Bierze w nim udział ponad 350 inwestorów. Głosy dotyczące poglądu na temat rynku oddawane są co tydzień. Oczywiście każdy ma prawo do jednego zgłoszenia w każdym okresie pomiarowym. Pytanie dotyczy przewidywanego kierunku ruchu na polskiej giełdzie w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Do dyspozycji są 3 odpowiedzi w kwestii oczekiwanego trendu: wzrostowy, boczny lub spadkowy. W tym tygodniu ilość rynkowych byków wzrosła z 45,7% do 48,3%. Jest to oczywiście najliczniejsza reprezentacja na polskim parkiecie. Liczba rynkowych niedźwiedzi spadła z 24,1% do 21%. Grupa respondentów opowiadających się za trendem bocznym urosła. W zeszły czwartek było ich 30,2% natomiast dzisiaj 30,7%.         

INI

Źródło: sii.org.pl

Nastroje na rynku amerykańskim

Członkowie AAII (American Association of Indyvidual Investors) od 1987 roku co tydzień odpowiadają na pytanie dotyczące ich poglądu na temat rynku giełdowego w perspektywie następnych 6 miesięcy. Najnowszy wynik przedstawia wzrost rynkowych byków o +5,0% do 27,2%. Ponownie spadła liczba niedźwiedzi. Tym razem o -3,2% do 42,7% . Redukcji uległa również grupa osób o neutralnym nastawieniu do rynku. Po spadku o -1,8% wynosi ona obecnie 30,2%.

 AAII

Źródło: aaii.com

Strach i chciwość

Indeks strachu i chciwości minimalnie wzrósł, ale nadal znajduje się na poziomie neutralnym. Obecnie jego wartość wynosi 52 punkty. Warto wiedzieć, że potrafi on osiągać naprawdę ekstremalne poziomy. Przed załamaniem spowodowanym pandemią koronawirusa widzieliśmy 97 punktów, natomiast w połowie marca spadł do 3 punktów.

fear greed index 

Źródło: money.cnn.com


Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk