• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Przesadzone oczekiwania wobec FOMC
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda obecna sytuacja na rynkach walutowych

Dzisiaj rynki finansowe z niepomijalną dawką niepewności wyczekują komunikatu FOMC po posiedzeniu na którym zostanie ustalony poziom stóp Rezerwy Federalnej. Zmiana ich poziomu prawie w ogóle nie jest brana pod uwagę. Inwestorzy czekają na treść komunikatu, który ruszy rynkiem stopy procentowej, a tym samym amerykańskim dolarem, gdyż to właśnie od jego tonu będzie zależało czy Fed podniesie stopy we wrześniu, czy jednak w grudniu.

Czy jest się czym emocjonować? Niekoniecznie. Przede wszystkim należy podkreślić, że w obecnej kadencji skład FOMC jest niezwykle gołębi. Uprawnionych do głosowania jastrzębi (Lacker, Lockhart) jest relatywnie niewiele, a pozostali nie mają prawa głosu w tym roku (np. Bullard). Po drugie, rynek w ciągu ostatniego roku zdążył już niemal w pełni zdyskontować to jak szybko i kiedy Fed będzie podnosił stopy. Niemniej, wciąż pozostaje pole do zaskoczenia od strony FOMC w postaci podwyżek o 10pb, a nie standardowo 25. Po trzecie i najważniejsze, dane które napłynęły od ostatniego posiedzenia FOMC są co najwyżej neutralne. W przypadku części odczytów mamy pewne oznaki poprawy (np. indeksy PMI), ale koniunktura zdecydowanie nie jest taka, którą można scharakteryzować jako „rozgrzana" presją popytową i tym samym inflacyjną.

Jakie wnioski? Jeżeli FOMC jednak okazałby się jastrzębi i dyskretnie, pośrednio, ale jednak zrozumiale poinformował, że podniesie we wrześniu, to w ramach niezwykle często sprawdzającego się powiedzenia „kupuj plotki, sprzedawaj fakty" byłaby niezwykle warta ryzyka okazja na złapanie spadającego noża np. na GBPUSD lub EURUSD.


Paweł Ropiak

Analityk rynków finansowych w XTB. Specjalizuje się w analizie rynków walutowych i fixed income. Ceni precyzyjne podejście fundamentalne i poświęca sporo czasu polityce pieniężnej najważniejszych banków centralnych. Autor bieżących analiz najważniejszych par walutowych. Biegle włada językiem angielskim, zna język hiszpański.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk