• Odbierz prezent
Przepychanki na jednej z głównych par walutowych. Czy dalsze umocnienie euro jest możliwe?
fot. freepik.com

Sytuacja na parze EURGBP jest od kilku dni nierozstrzygnięta co do kierunku. Zwłaszcza na funcie w ostatnim czasie dochodziło do sporych ruchów w obie strony na bazie doniesień związanych z Brexitem. Wydaje się, że to jednak euro wyjdzie z tej potyczki zwycięsko.

Czytaj także:

Indeks euro – struktura wzrostowa

Najpierw przyjrzyjmy się indeksowi euro w interwale dziennym. Widoczna jest sekwencja wzrostowa coraz wyższych szczytów i dołków, która trwa od połowy kwietnia. Kurs indeksu euro zmaga się obecnie z dość mocnym oporem, który kilkukrotnie hamował dalsze wzrosty. Wydaje się jednak, że jego przebicie to tylko kwestia czasu. Rynek czeka na jakiś bodziec w postaci danych makro. Przed większymi spadkami broni poziom wsparcia na 183.

 Wykres 1. Notowania indeksu euro (EUR_I), interwał dzienny

Wykres 1. Notowania indeksu euro (EUR_I), interwał dzienny

Indeks funta przy oporze

Na wykresie indeksu funta można dopatrzeć się czegoś na kształt formacji klina, z którego doszło do wybicia w dn. 10.09.2020. Obecne wzrosty można traktować jako korektę nieregularną i ruch powrotny do wybitego poziomu oporu dopóki cena znajduje się poniżej 26.60 preferowane są spadki na indeksie funta.

 Wykres 2. Notowania indeksu funta (GBP_I), interwał dzienny

Wykres 2. Notowania indeksu funta (GBP_I), interwał dzienny

EURGBP – remis ze wskazaniem?

Duża fala umocnienia euro z początku września została skorygowana o 61.8% w postaci zygzaka (korekty prostej). Kilka dni temu popyt próbował nieskutecznie wybić opór 0.9140-0.9150. To ten obszar obecnie blokuje dalsze wzrosty na parze. Ze struktury rynku można jednak wywnioskować, że dalsze umocnienie euro wobec funta jest bardziej prawdopodobne niż spadki na parze. Prognozowany zasięg wzrostów to ostatnie maksima w okolicach 0.9300.

 Wykres 3. Kurs euro do funta (EURGBP), interwał dzienny

Wykres 3. Kurs euro do funta (EURGBP), interwał dzienny

Notowania: EURGBP

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURGBP/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk