• Sklep
  • Odbierz prezent
Przemysłowy PMI - Niemcy i strefa euro na plus, słaba Wielka Brytania
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze odczyty przemysłowego PMI dla gospodarek europejskich

- Jak zareagował rynek walutowy

Dziś w kalendarzu makroekonomicznym dominują odczyty wskaźnika PMI dla przemysłu. Od rana publikowane były odczyty dla głównych gospodarek europejskich.

 

Dane z sektora przemysłowego w Hiszpanii, Włoszech i Francji wypadły słabo wskazując na osłabienie dynamiki wzrostu sektora w tych gospodarkach. W przypadku odczytów dla tych 3 krajów negatywne było nie tylko to, że wartość wskaźnika spadła w porównaniu ze styczniem, ale także to, że spadek ten był we wszystkich 3 przypadkach większy niż prognozowano.

  • Wskaźnik PMI dla przemysłu w Hiszpanii: 54,1 (prognoza 54,4; poprzedni odczyt 55,4)
  • Wskaźnik PMI dla przemysłu we Włoszech: 52,2 (prognoza 52,5; poprzedni odczyt 53,2)
  • Wskaźnik PMI dla przemysłu we Francji: 50,2 (prognoza 50,3; poprzedni odczyt 50,3)

Pozytywnym odczytem mogą pochwalić się Niemcy. Tutaj nieoczekiwanie wartość przemysłowego PMI wzrosła pomimo prognozy stagnacji. Mimo wszystko wartość wskaźnika nadal znajduje się blisko poziomu 50. Wartości niższe niż 50 świadczą o kurczeniu się sektora.

  • Wskaźnik PMI dla przemysłu w Niemczech 50,5 (prognoza 50,2; poprzedni odczyt 50,2)

W przypadku odczytu dla całej strefy euro również otrzymaliśmy pozytywne dane. Wskaźnik PMI dla przemysłu wzrósł pomimo prognozy stagnacji.

  • Wskaźnik PMI dla przemysłu w strefie euro 51,2 (prognoza 51,0; poprzedni odczyt 51,0)

 

Odczyty dla gospodarek strefy euro nie miały większego wpływu na notowania euro. Na rynku EURUSD obserwowaliśmy ruch boczny bez oznak podwyższonej zmienności.

 

Bardzo słabo wypadły odczyty z sektora przemysłowego w Wielkiej Brytanii. Przemysłowy wskaźnik PMI wskazał na silne spowolnienie w sektorze spadają z poziomu 52,9 do 50,8. Taki duży skok był znacznym zaskoczeniem, gdyż spodziewano się, że wartość wskaźnika spadnie tylko do poziomu 52,2.

Rynek walutowy zareagował krótkotrwałym osłabieniem funta. W ciągu pierwszych minut od publikacji kurs GBPUSD spadł o 35 pipsów, jednak później szybko zawrócił i z dużym impetem podążył w górę.

 

Wykres 1. GBPUSD - M5

FXMAG forex przemysłowy pmi - niemcy i strefa euro na plus, słaba wielka brytania 1


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk