• Odbierz prezent
Przemysł w Strefie Euro oraz Wielkiej Brytanii- znamy najnowsze wskaźniki PMI

Poznaliśmy dzisiaj wskaźniki PMI dla przemysłu w Strefie Euro oraz Wielkiej Brytanii za czerwiec:

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Strefie Euro: 47,4 (prognoza: 46,9; poprzednio: 39,4)

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Wielkiej Brytanii: 50,1 (prognoza: 50,1; poprzednio: 40,7)

Co to jest wskaźnik PMI?

PMI indeks (z angielskiego Purchasing Managers Index) jest to wskaźnik obrazujący aktywność gospodarczą w danym kraju. Powstaje na podstawie wyników anonimowych ankiet, które rozsyłane są do menadżerów z całego kraju. Grupa badawcza jest bardzo miarodajna, ponieważ dotyczy wszystkich istotnych branż dla gospodarki. Do oceny PMI brane są pod uwagę między innymi: ilość nowych zamówień, poziom produkcji, koszt prowadzenia działalności gospodarczej, ciągłość dostaw oraz stan zatrudnienia. Ankietowani określają obecną sytuację w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Mają do wyboru trzy odpowiedzi: lepsza, gorsza lub taka sama. Na podstawie otrzymanych odpowiedzi powstają subindeksy branżowe, które następnie zostają skorygowane o czynniki sezonowe. W ostatnim już kroku obliczana jest z nich średnia ważona, przedstawiająca ostatecznie wynik wskaźnika PMI. Indeks ten jest wskaźnikiem wyprzedającym, dającym nam pogląd, jak może wyglądać sytuacja gospodarcza w najbliższych miesiącach. Jego wynik na poziomie 50 punktów uznawany jest za neutralny (taka sama ilość respondentów zaznaczyła w ankiecie „lepiej” oraz „gorzej”). Odczyt powyżej 50 sugeruje dobrą kondycję gospodarki, natomiast poniżej 50 pogarszającą się koniunkturę. Wynik poniżej 40 punktów oznacza kryzys gospodarczy.

PMI dla przemysłu Wielkiej Brytanii w przeszłości

Najgorszy odczyt PMI dla przemysłu w Wielkiej Brytanii zanotowany był w maju 2020 roku i wyniósł jedynie 32,6. Wcześniej podobnie dramatyczne dane były notowane jedynie w trakcie kryzysu finansowego z lat 2007-2009. 1 grudnia 2008 roku wynik wskaźnika PMI dla przemysłu Wielkiej Brytanii wyniósł 34,4 pkt. Obecnie sytuacja szybko się poprawia, ponieważ już w czerwcu Brytyjczycy mogli odetchnąć z ulgą, widząc wynik sugerujący powrót do pozytywnej strefy, gdyż PMI wzrosło do 50,1.

PMI WB

Wykres wskaźnika PMI dla przemysłu w Wielkiej Brytanii (od marca 2008 roku)

PMI dla przemysłu Strefy Euro w przeszłości

Najgorszy wynik indeksu PMI w Strefie Euro w historii odnotowany był 4 maja 2020 roku. Wyniósł on 33,4 punktów. W ten sposób o 0,1 punktu pobity został niechlubny rekord zanotowany po kryzysie z lat 2007-2009. Dokładnie 2 marca 2009 roku przedstawiono do publicznej wiadomości indeks PMI, którego wartość wyniosła 33,5 pkt. Na szczęście, poprzedni odczyt był już bliski „normalności”, ponieważ osiągnął wartość 46,9.

PMI Strefa Euro 

Wykres wskaźnika PMI dla Strefy Euro (od lutego 2008 roku)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata:

Strefa Euro - inflacja CPI

USA - wskaźnik Conference Board

Japonia - wskaźnik Tankan, wskaźnik PMI, indeks zaufania

Polska - wskaźnik PMI dla przemysłu

Niemcy - rynek pracy, PMI dla przemysłu, sprzedaż detaliczna


Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk