• Sklep
  • Odbierz prezent
draghi 17 czerwca
Z artykułu dowiesz się:

O czym Mario Draghi mówił na swoim dzisiejszym wystąpieniu

Dzisiaj o godzinie 17.00 swoje przemówienie miał prezes Europejskiej Banku Centralnego – Mario Draghi w Monachium. Przemówienie tym razem nie dotyczyło polityki monetarnej, a spójności i fundamentów na jakich stoi Unia Europejska.

Przemówienie było wspomnieniem kariery politycznej Theo Waigela – polityka niemieckiego, który objął stanowisko ministra finansów na przełomie lat dziewięćdziesiątych, które były kluczowym czasem dla integracji podzielonych Niemiec. Draghi wspomniał na temat wartości, które przyświecały karierze politycznej Waigela, która skupiła się na próbie zjednoczenia Niemiec, a w następnych latach również europejskich krajów. Prezes ECB przypomniał sytuację polityczną i atmosferę towarzyszącą zmianom w tamtych czasach:

„Był to czas wielkiej nadziei i oczekiwań, ale tak samo był to czas lęku. Było jasne, że pomyślne zjednoczenie Niemiec będzie ogromnym przedsięwzięciem. Wielu zastanawiało się co te zmiany będą oznaczały dla europejskiej wspólnoty – czy nie zaburzą równowagi sił w Europie, co kiedyś doprowadziło do wojny.”

Podsumowaniem był fakt, że zjednoczenie Niemiec wbrew lękom stworzyło silniejszą Europę zamiast ją osłabić w jakikolwiek sposób i można powiedzieć, że od tej pory rozpoczęły się pierwsze próby tworzenia spójności w krajach europejskich, które trwają do dziś.

Wspomniany proces konwergencji przebiegł jednak wolniej i bardziej problemowo niż tego oczekiwano w latach dziewięćdziesiątych. Efektem tego jest choćby chęć wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, do której odnosił się Draghi. Wspomniał też o samym koszcie całego procesu puentując, że brak inicjatyw na dalszą kontynuację procesów spójności będzie również sporym kosztem dla gospodarek, które stałyby się niestabilne.

Swoje wystąpienie prezes ECB zakończył stwierdzeniem, że według niego nie ma innej drogi niż zakończenie wizji Theo Waigela na temat zjednoczonej Europy, ale wymaga to podjęcia nowych kroków aby na nowo zbudować zaufanie wśród członków wspólnoty i prowadzić politykę w ten sposób aby spełniać cele i potrzeby społeczeństw w niej mieszkających.

Źródło: https://www.ecb.europa.eu/


Michał Łyko

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ekspert japońskiej metody inwestowania Ichimoku Kinko Hyo - jednej z najstarszych metod analizowania oraz konstrukcji wykresów. Na rynkach finansowych od ponad 3 lat.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk