• Odbierz prezent
Przełomowy tydzień na rynkach finansowych? Robimy podsumowanie poczynań inwestorów na światowych giełdach

Za nami kolejny bardzo ciekawy tydzień na rynkach finansowych. Co prawda zmienność była nieco mniejsza niż w poprzednich dwóch, ale za to na wykresach pojawiły się świece, mogące zapowiadać odwrócenie całej tendencji trwającej od połowy marca.

Azja podzielona dokładnie na pół

Bardzo dużo emocji dostarczały nam w ostatnim czasie rynki azjatyckie, a w szczególności giełda chińska. Jednak w tym tygodniu sytuacja mocno się ustabilizowała. Cały region wykazywał zróżnicowane nastroje. Największe wzrosty odnotowane zostały na indyjskim SENSEX 30, który zyskał w skali tygodnia +3,06%. Dodatnią stopę zwrotu odnotowali także inwestorzy na Tajwanie, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Indonezji i Australii. Straty ponieśli inwestujący w Malezji, Tajlandii, Singapurze, Hong Kongu, Japonii i na Filipinach. W Chinach zarówno byki jak i niedźwiedzie dostały coś dla siebie, ponieważ Shanghai B-Share wzrósł, natomiast Shanghai Composite zniżkował.

W Europie także różnorodne nastroje

Wśród europejskich giełd najlepiej poradziły sobie indeksy: RTS (+3,27%), MOEX (+3,18%), ICEX (+3,03%) oraz HEX (+2,77%). Pro drugiej stronie znalazły się PX (-3,49%), UK100 (-2,65%), ATX (-2,42%) i CAC40 (-2,23%)

Rynkowy lider niezmienny już od 3 tygodni

Najmocniejszą giełdą na świecie ponownie okazał się parkiet argentyński, czyli indeks Merval. Tym razem tygodniowy wzrost wyniósł +6,88%. Przypomnijmy, że poprzednio było to +5,18, a jeszcze tydzień wcześniej +7,28%. Passa jest więc jak widać oszałamiająca.

Merval 

Wykres1: Argentyński indeks Merval (1 miesiąc)

Poważne ostrzeżenie

Przeglądając poszczególne wykresy, napotkamy na kilka bardzo niepokojących sygnałów. Co ciekawe, najbardziej wyraźny płynie z naszego rodzimego indeksu WIG20. Mieliśmy tutaj do czynienia we wtorek ze spadającą gwiazdą i jak widać, sprzedający póki co traktują tę świecę bardzo poważnie, ponieważ od tamtej sesji mamy do czynienia z systematycznym obniżaniem notowań.

WIG20 

Wykres 2: Polski indeks WIG20 (3 miesiące)

Z podobną sytuacją mamy do czynienia na niemieckim indeksie DAX.

DAX 

Wykres 3: Niemiecki indeks DAX (3 miesiące)

Z kolei na amerykańskim indeksie NASDAQ możemy doszukać się potencjalnej formacji podwójnego szczytu. Przebicie zielonej linii powinno doprowadzić do sporej nerwowości u rynkowych byków.

NASDAQ 

Wykres 4: Amerykański indeks technologiczny NASDAQ (3 miesiące)

Notowania: DAX

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/XETR:DAX/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk