• Odbierz prezent
Przelew zagraniczny. Sepa i Swift. Jak zrobić przelew zagraniczny? Ile kosztuje przelew zagraniczny?
fot. freepik.com

Przelew zagraniczny jest to dewizowe przekazanie wypłaty, jeden z prostszych sposobów przekazania środków pieniężnych do osoby będącej za granicą i tam mającej otwarte konto bankowe. Wyróżniamy kilka różnych rodzajów przelewów zagranicznych, różnią się między sobą kosztem oraz czasem trwania. Przelew zagraniczny można zlecić zarówno z konta walutowego jak i z podstawowego rachunku rozliczeniowego.

Jak wygląda przelew zagraniczny?

Przelew zagraniczny może być zlecony zarówno z konta walutowego jak i ze zwykłego rachunku oszczędnościowo rozliczeniowego prowadzonego w PLN. Jeśli chcemy wykonać przelew na zagraniczne konto bankowe, podstawową rzeczą na która trzeba zwrócić uwagę jest kraj w jakim funkcjonuje dane konto bankowe.

Koszt przelewu

Niestety nie da się określić stałego kosztu jaki należy ponieść przy zlecaniu jak i przy odbieraniu tego typu przelewu. Opłata jest zależna od wielu czynników, zarówno od banku w jakim posiadasz konto, od rodzaju konta jakie posiadasz ale także od kraju w jakim posiada konto odbiorca. Jak po numerze konto określić kraj?

Jak określić w jakim kraju zarejestrowane jest konto odbiorcy?

Czym jest IBAN? Jest to numer konta z poprzedzającymi go dwoma literkami – ISO, symbolem danego państwa. Poniżej przedstawiamy symbole krajów Europy.

Nazwa państwa

kod kraju

Nazwa państwa

kod kraju

Austria

AT

Litwa

LT

Belgia

BE

Luksemburg

LU

Bułgaria

BG

Łotwa

LV

Chorwacja

HR

Malta

MT

Cypr

CY

Niemcy

DE

Czechy

CZ

Polska

PL

Dania

DK

Portugalia

PT

Estonia

EE

Rumunia

RO

Finlandia

FI

Słowacja

SK

Francja

FR

Słowenia

SI

Grecja

GR

Szwecja

SE

Hiszpania

ES

Węgry

HU

Holandia

NL

Wielka Brytania

GB

Irlandia

IE

Włochy

IT

Tabela1. Symbole Państw Europy.

Rodzaje przelewów. Przelewy SEPA, SWIFT, TARGET oraz Western Union

Zależnie od lokalizacji obu banków pomiędzy, którymi na być dokonany przelew środków, waluty w jakiej ma być wykonany oraz czasu trwania można wybrać różne warianty. Wiązać się to będzie z wysokością kosztu, dostępnością oraz czasem w jakim zostanie dostarczony przelew do odbiorcy. Istnieje wiele możliwości i wariantów dokonania przelewu zagranicznego, do najpopularniejszych, a zaraz najprostszych w obsłudze należą przelew SEPA oraz przelew SWIFT.

Przelew SEPA

Jeden z wariantów jaki można wybrać na zlecenie przelewu zagranicznego. Obszar funkcjonowania takiego przelewu to kraje Unii Europejskiej oraz Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwajcaria, Wielka Brytania, Andora, Monako oraz San Marino. Należy wspomnieć tutaj, że przelew SEPA jest to wariant dostępny dla waluty EUR. Oczywiście jeśli jesteś gotowy na poniesienie kosztów przewalutowania, można dokonać taką operacje w innych walutach.

Koszt przelewu SEPA

Koszt przewalutowania jest zależny od spreadu, który jest ustalany przez bank. Pomimo znalezienia oferty z niską prowizją, jeśli zlecasz przelew w innej walucie niż EUR, dokładnie przeanalizuj koszty związane z przewalutowaniem i obowiązującym spreadem walutowym. Jeśli chodzi o prowizje, jest ona ustalona od banku zarówno dla odbiorcy jak i nadawcy przelewu. Jeśli decydujemy się na zlecenie przelewu SEPA bez przewalutowania, prawie zawsze jest on darmowy, oczywiście mowa tu o dokonywaniu operacji przez Internet.

Czas realizacji przelewu SEPA

Czas oczekiwania na przelew SEPA to około jeden dzień, podobnie jak w przypadku przelewów krajowych. Niestety nie ma możliwości zlecenia przelewu SEPA jako przelewu ekspresowego.

Przelew SWIFT

Przelew SEPA ma zdecydowanie większy zasięg, obszar nie jest ograniczony do Unii Europejskiej. Przelew SWIFT można zlecić w każdej walucie. Kolejną zaletą jest możliwość wyboru osoby płacącej prowizje za przelew, przyspieszenia czasu dostarczenia. Wszystkie te zalety wpływają oczywiście na koszt takiego zlecenia.

Koszt przelewy SWIFT

Niestety w przelewach SWIFT nie da się jednoznacznie określić kwoty jaką będzie trzeba pokryć. Istnieje wiele czynników które mogą wpłynąć na wysokość ceny. Występuje tutaj bank pośredniczący, który również może narzucić swoje opłaty. Przeciętny koszt waha się pomiędzy 10 a nawet 200 PLN.  Prowizja liczona może być procentowo od kwoty przelewu, dlatego kolejnym czynnikiem wpływającym na koszt przelewu jest jego wartość.

Czas realizacji przelewu SWIFT

Tak jak zostało to wspomniane powyżej istnieje opcja wyboru w jakim terminie przelew na zostać dostarczony i wiąże się to z dodatkowymi kosztami w przypadku przelewu ekspresowego. Można wybrać opcje dostarczenie przelewu na kolejny dzień, dwa dni później lub ekspresowo, aby dotarł do odbiorcy tego samego dnia.

Przelew TARGET

Obowiązującą walutą w przelewach TARGET jest euro, jest to system, za pośrednictwem którego przelewy są realizowane ekspresowo. Oczywiście, aby móc skorzystać z tego wariantu przelewu, bank odbiorcy musi uczestniczyć w systemie TARGET. Najczęściej zlecenie można dokonać osobiście oraz w bankowości elektronicznej. Jeśli chodzi ogólnie o dokonywanie operacji osobiście w placówce banku, należy tutaj wspomnieć, że zazwyczaj są one płatne podczas gdy w bankowości elektronicznej opłata nie jest pobierana. Dotyczy to nie tylko operacji takich jak przelew zagraniczny, ale każdego zlecenia dokonywanego w oddziale banku.

Koszt przelewu TARGET

Koszt przelewu TARGET jest zazwyczaj wyższy, związane jest to z krótkim czasem realizacji. Często czas trwania takiej operacji to zaledwie kilka godzin. Przykładowo w Banku ING koszt przelewu to 30 PLN.

Czas realizacji przelewu

Tak zostało to powyżej wspomniane czas trwania przelewu TARGET jest bardzo krótki, realizacja przelewu wynosi czasem nawet kilka godzin. W porównaniu z innymi wariantami jest to zdecydowanie skrócony czas.

Przelew Western Union

Platforma umożliwiająca dokonanie zlecenia przelewu, dostępna jest w aplikacji i ma szeroki zasięg. Różni ją od pozostałych form przelewu, możliwość odebrania środków w gotówce, dlatego osoba, do której wysyłasz przelew może je odebrać w dogodnej dla niego placówce obsługującej Western Union. Western Union umożliwi dokonanie wyboru firmy, która zajmie się przewalutowaniem. Dzięki temu sam możesz wybrać najkorzystniejszą ofertę, aby zminimalizować koszty. Nie ma ograniczeń kwotowych dotyczących zlecenia przelewu. Można dokonać zlecenia zarówno w placówce jak i przez aplikację.

Koszt przelewu Western Union

Koszt przelewu Western Union jest uzależniony od kwoty przelewu, im kwota jest większa, tym wzrasta opłata za zlecenie przelewu. Koszt waha się od 20 do nawet 150 PLN. Jeśli chodzi o przelewu o kwocie wyższej niż 4 000PLN jest on ustalany procentowo – 4% kwoty przelewu. Opłata w przypadku kont walutowych może być także pobrana w innej walucie i jest to przeliczane według aktualnego kursu.

Czas realizacji przelewu Western Union

Czas oczekiwania na przelew jest uzależniony od godziny jego zlecenia oraz miejsca do którego ma dotrzeć. Mimo wszystko zazwyczaj dostarczany jest kolejnego dnia, lub maksymalnie do 3 dni roboczych.

Zestawienie pod kątem kosztu, zasięgu, waluty obowiązującej oraz czasu realizacji

Nazwa

Czas operacji

Zasięg

Waluta

Koszt

SEPA

dostarczony kolejnego dnia lub max 3 dni robocze

Unia Europejska + wcześniej wymienione kraje

Euro

zazwyczaj bezpłatny

SWIFT

dostarczony kolejnego dnia lub za opłatą w ciągu kilku godzin

ponad 200 państw

każda

uzależniony od udogodnień, 10-200 PLN

TARGET

kilka godzin

każdy bank korzystający z systemu TARGET

euro

około 30 PLN

Western Union

dostarczony kolejnego dnia lub max 3 dni robocze

Wszędzie, gdzie funkcjonują placówki obsługujące Western Union

Jest zależna od wybranej placówki, niektóre realizują zlecenia tylko w PLN

może to być 0d 10 do nawet 120 PLN, lub powyżej kwot 4000 - 4% wartości przelewu

Tabela2. Zestawienie wszystkich wymienionych rodzajów przelewów z uwzględnieniem kosztu, czasu realizacji, waluty oraz zasięgu.

Odbiorca zapłaci za przelew?

Czy to możliwe, że otrzymując przelew z zagranicy bank pobierze od Ciebie prowizje? Niestety jeśli zleceniodawca przelewu wybrał opcje SEPA, zarówno bank odbiorcy jak i nadawcy przelewu pobiorze prowizje od swoich klientów. W przypadku innych wariantów osoba zlecająca przelew najczęściej ma wybór i  może zdecydować kto pokryje koszt przelewu. Mimo wszystko najczęściej nie są to duże kwoty, wahają się w granicach kilkunastu złotych. (SEPA)

Przelewy zagraniczne z konta oszczędnościowo – rozliczeniowego, a z konta walutowego

Wykonując przelewy z konta osobistego musisz liczyć się z kosztem przewalutowania. Często jest to wysoki koszt, który oczywiście jest zależny od kwoty jaką przesyłasz. Jeśli dokonujesz przelewów zagranicznych regularnie, powinieneś pomyśleć nad założeniem konta walutowego, może to zdecydowanie wpłynąć na obniżenie kosztów związanych ze zleceniami przelewów. Na rynku można znaleźć wiele ofert kont walutowych, często istnieją także opcje posiadania jednego konta z możliwością dokonywania transakcji w kilku walutach. Często prowadzenie konta walutowego nie wiąże się z żadnymi kosztami, jeśli spełnisz określone warunki i wymogi banku.

Kalkulator walutowy

Jeśli chcesz sprawdzić czy operator systemu, który wybrałeś dokonał przewalutowania po korzystnym dla Ciebie kursie, możesz to sprawdzić używając kalkulatora walutowego. Oczywistym jest, że poniesiesz koszt dokonując wymiany walut i ma to związek ze spreadem walutowym. Aby jednak uniknąć zbyt wysokich kosztów warto sprawdzić aktualny kurs.

Kalkulator walutowy

Inne sposoby przekazania środków pieniężnych za granicę

Jeżeli planujesz zlecić przelew na dużą kwotę i martwisz się, że procentowo bank naliczy gigantyczną prowizje, możesz wybrać inną opcję zlecenia operacji. Jedną z nich jest przekazanie środków w postaci transferu kryptowalutowego. Jak działa transfer krypto? Pomimo, że zazwyczaj koszt dokonania transakcji nie jest wysoki, może to być dla niektórych skomplikowana operacja. Aby dokonać przelewu musisz w odpowiadającej Ci walucie zakupić np. Bitcoina o równowartości kwoty jaką chcesz przesłać transferem. Kolejnym krokiem jest dokonanie transferu do osoby, która ma otrzymać środki, następnie odbiorca może dokonać przewalutowania jeśli chce dostać środki w swojej walucie.

Koszt transferu kryptowalut

Jest to korzystna opcja, podczas zlecenia wysokich kwot, gdyż prowizja dla pośrednika nie jest zależna od wartości kryptowaluty która jest przedmiotem transferu. Koszt takiej operacji może być ustalony przez Ciebie, im więcej jesteś w stanie zapłacić tzw. górnikowi za pośrednictwo w transferze tym szybciej zostanie on dostarczony.

Czas oczekiwania na transfer

Szybkość dostarczenia transferu do odbiorcy jest uzależniona od natężenia ruchu na danej kryptowalucie, jednakże niekiedy może to być nawet kilka sekund. Optymalny czas to od kilku godzin do maksymalnie kilku dni. Tak jak zostało to wspomniane im wyższą kwotę proponujesz tym szybciej ktoś zdecyduje się na pośrednictwo.

Więcej informacji o transacjach w kryptowalutach znajdziesz w artykule - Transakcje w bitcoinie (BTC) - jak to działa? | #20 Kurs BTC od Zera

Najkorzystniejszy przelew zagraniczny

Nie sporządziliśmy rankingu najkorzystniejszego wariantu przelewu zagranicznego, ponieważ na jego koszt wpływa zbyt wiele czynników. Zanim podejmiesz decyzje odnośnie wyboru odpowiedniego systemu powinieneś przeanalizować kilka aspektów. Między innymi kwotę, jakiej ma dotyczyć przelew, możliwy czas jego realizacji, walutę w jakiej ma zostać dostarczony oraz lokalizacje. Zatem jeżeli zależy Ci aby czas realizacji operacji był jak najkrótszy, musisz liczyć się z wyższym kosztem za dokonanie zlecenia. Działa to na takich samych zasadach jak większość usług bankowych. Cena usługi rośnie proporcjonalnie do wymagań i warunków klienta.


Wiktoria Gut

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk