• Odbierz prezent
Przełamanie impasu w relacjach USA-Chiny? Wysyp danych makroekonomicznych

Jakie są perspektywy na nowy tydzień?

 

Poniedziałek teoretycznie może być nieco ospały,

gdyż Amerykanie będą mieć przedłużony weekend – 2 września wypada Święto Pracy. Praktycznie może być różnie, gdyż powinny już zacząć pojawiać się bardziej wiarygodne spekulacje nt. możliwego spotkania delegacji USA i Chin, które będą próbować przełamać impas w relacjach. Wydaje się, że strona chińska nie będzie miała (na razie) celu w eskalowaniu konfliktu – trzeba jasno zaznaczyć, że ostatnia mocna odpowiedź Trumpa była reakcją na chińskie kontr-działania wobec amerykańskich ceł. Pekin chyba zrozumiał, że strategia „cios za cios” może zwyczajnie być mało opłacalna, gdyż Trump potrafi działać w sposób „niezrównoważony”.

Chwilowe wyciszenie wątku z Chinami

może pomóc wykreować korekcyjny rajd bardziej ryzykownych aktywów w czym może pomóc dobre zachowanie się rynków akcji –w ostatnich dniach widać było wyraźnie, że inwestorzy liczą w „stabilizującą” rolę banków centralnych w globalnej układance gospodarczej.

Początek miesiąca to tradycyjnie

wysyp comiesięcznych danych makroekonomicznych – w USA uwagę zwrócą odczyty indeksów ISM (zwłaszcza przemysłowego we wtorek, po tym jak jego odpowiednik PMI spadł poniżej 50 pkt.), a także dane z rynku pracy. Słabsze dane mogą nasilić presję na FED (seria cięć stóp, bo wrześniowy ruch o 25 p.b. jest już dawno wyceniony) i tym samym osłabić dolara po jego ostatniej zwyżce. Mogą dać jednak paliwa do dalszych wzrostów na rynkach akcji, co powinno dać też pole do odbicia przecenionym ostatnio innym walutom.

W Europie uwagę przykują

ostateczne odczyty indeksów PMI za sierpień, oraz kolejne wystąpienia przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego. Mogą pomóc euro, jeżeli rynek dojdzie do wniosku, że nadmiernie „przereagował” temat skali możliwego luzowania polityki podczas posiedzenia Banku zaplanowanego na 12 września. Z kolei kurs funta może być podbijany informacjami o potencjalnych działaniach opozycji dążącej do zablokowania możliwości bezumownego Brexitu, chociaż czasu jest mało i druga połowa tygodnia może przynieść negatywne rozczarowanie. Tym razem większą uwagę może przykuć też korona szwedzka ze względu na planowane 5 września posiedzenie Riksbanku.


Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk