• Odbierz prezent
Przekręt na 50 mln euro? Były prezes PKP Cargo zatrzymany

We wtorek 19 lutego na polecenie Prokuratury Okręgowej w Lublinie doszło do zatrzymania byłego prezesa spółki PKP Cargo, Adama P., oraz członków zarządu. Zatrzymani usłyszą zarzuty niegospodarności dotyczące zakupu udziałów spółki za znacznie zawyżoną kwotę - chodzi ponad 50 mln euro.

 

Śledztwo dotyczy sprawy sprzed czterech lat., kiedy to w maju 2015 r. doszło do finalizacji transakcji zakupu przez PKP Cargo 80% udziałów holenderskiej spółki Advanced World Transport B.V. za 103 mln euro (427,3 mln złotych). Wg śledztwa prowadzonego na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Lublinie, kwota zakupu udziałów holenderskiej spółki mogła być zawyżona nawet dwukrotnie, co oznacza że w grę wchodzi zarzut niegospodarności na skalę ok. 50 mln euro.

Advanced World Transport B.V. jest jednym z największych kolejowych przewoźników towarowych na terenie Czech.

Co ciekawe, transakcja z 2015 r. była chwalona przez obecnego premiera Mateusza Morawieckiego, który wówczas pełnił funkcje doradcy Donalda Tuska.

Czytaj także: Zarzuty na 3,4 mln złotych ws. Verva Street Racing dla b. prezesa PKN Orlen

Wczoraj informowaliśmy o zatrzymaniu trzech byłych członków zarządu spółki PKN Orlen, w tym jej odwołanego w 2015 r. prezesa, Jacka K. W środę 13 lutego Prokuratura Okręgowa w Łodzi postawiła zarzut popełnienia przestępstwa niegospodarności w wielkich rozmiarach na szkodę spółki wszystkim trzem zat.. Czytaj
Zarzuty na 3,4 mln złotych ws. Verva Street Racing dla b. prezesa PKN Orlen

 

Adam P. był prezesem PKP Cargo od lutego 2014 r. do grudnia 2015 r., składając rezygnację m.in. z powodów osobistych. Za jego obecności w zarządzie spółka debiutowała na giełdzie i przeszła znaczną restrukturyzację.

PKP Cargo jest spółką założoną w 2001 r., świadczącą usługi kolejowych przewozów towarowych. Ponad 33% udziałów spółki znajduje się w posiadaniu PKP S.A., należącego do Skarbu Państwa. 30 października 2013 r. spółka PKP Cargo weszła na GPW z ceną IPO 68 PLN za akcję. Aktualnie kurs akcji wynosi 42,65 PLN.

Czytaj także: Trakcja z ogromną stratą – cena akcji ostro w dół

W godzinach wieczornych 18 lutego spółka Trakcja opublikowała wstępne wyniki za 2018 r. Nie spodziewano się, że będą one aż tak słabe. Informacje zawarte w komunikatach spółki wywołały niepokój wśród inwestorów i ogromny spadek ceny akcji.   Trakcja jest jedną z największych spółek zajmujących si.. Czytaj
Trakcja z ogromną stratą – cena akcji ostro w dół

 

Notowania: PKP Cargo SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:PKP/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk