• Odbierz prezent
Przegląd wydarzeń nadchodzącego tygodnia

Nadchodzący tydzień zapowiada się pracowicie dla bankierów centralnych. Decyzję ws. poziomu stóp procentowych podejmować będą m.in. Fed, SNB, Norges Bank oraz BoJ. Oczy rynku zwrócone będą naturalnie na posiedzenie FOMC (środa), a także konferencję tuż po publikacji decyzji. Oczekuje się, że Fed utrzyma parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie, pomimo wysokiego odczytu inflacji (CPI 5 proc. r/r). Taki scenariusz napędziłby rajd ryzykownych aktywów, gdyż utrzymywanie luźnych warunków finansowych preferuje aktywa ryzykowne ponad bezpieczne przystanie. W obliczu ważnej decyzji z USA inne odczyty schodzą na dalszy plan, niemniej dane o PKB z Nowej Zelandii, czy protokół z posiedzenia RBA będą wpływać na lokalne nastroje.

Wydarzenia tygodnia: stopy procentowe i Conference Board z USA, inflacja ze strefy euro, PKB z Nowej Zelandii, inflacja bazowa z Polski

Najważniejszym wydarzeniem nadchodzącego tygodnia będzie decyzja Fed ws. poziomu stóp procentowych (środa). Poza tym z USA napłynął dane o koniunkturze (Conference Board, Philly Fed) a także sprzedaż detaliczna (wtorek). Decyzja FOMC będzie szczególnie komentowana w obliczu wysokiego odczytu CPI za maj. Wzrost cen w Stanach Zjednoczonych przyspieszył do 5 proc. r/r, co oznacza, że presja oczekiwań normalizacji polityki Fed jest ogromna. Wiadomym jest jednak, że Rezerwa Federalna przygląda się przede wszystkim rynkowi pracy, który jest głównym barometrem polityki banku, a na nim sytuacja wciąż jest daleka od stanu sprzed epidemii, co implikuje utrzymywanie luźnej polityki monetarnej w najbliższej przyszłości. To z kolei będzie negatywnie wpływać na notowania dolara, a także pozwoli podtrzymać raj ryzykownych aktywów.

W strefie euro opada kurz po decyzji EBC ws. stóp procentowych

Brak zmian w warunkach finansowych sprawia, że efekt słabego dolara jest mitygowany przez brak apetytu na euro. W nadchodzącym tygodniu opublikowane zostaną odczyty inflacji z ważnych gospodarek (Niemcy, Francja), a także z całego eurolandu (czwartek). Gołębi ton banku centralnego sprawia jednak, że wartość odczytów jest relatywnie niewielka. Z zainteresowaniem należy śledzić dane o produkcji przemysłowej (poniedziałek), aby ocenić na ile problemy z łańcuchem dostaw, przy gigantycznym napływie nowych zamówień, wpływają na wartość sprzedanej produkcji.

Dane z Chin będą miały swoje odzwierciedlenie na rynku towarowym. Tydzień w kraju rozpocznie się z opóźnieniem z uwagi na Święto Smoczych Łodzi (poniedziałek). Zarówno produkcja przemysłowa, jak i sprzedaż detaliczna (środa) wskażą jak duży może być popyt na surowce produkcyjne ze strony jednej z największych gospodarek świata. Reakcji można szukać na rynku miedzi, a także ropy naftowej.

Pracowity tydzień zapowiada się również na Antypodach

We wtorek opublikowany zostanie protokół z posiedzenia RBA, a w czwartek dynamika PKB z Nowej Zelandii. Oczekuje się odbicia Produktu Krajowego w 1Q21 do 0,5 proc. r/r. Waluty obu krajów powinny zyskiwać z uwagi na słabszego dolara, a także pozytywny sentyment do bardziej ryzykownych aktywów.

Na rynku złotego tydzień zapowiada się nad wyraz spokojnie

Utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie, a także rozwianie wątpliwości w kwestii jastrzębiego zwrotu ze strony RPP skutkuje osłabieniem złotego, a odczyt inflacji bazowej (środa) nie powinien istotnie wpłynąć na postrzeganie waluty. Niemniej wskaże na ile teza o czynnikach egzogenicznych wywołujących inflację jest prawdziwa. Ewentualny wzrost inflacji bazowej może wywoływać silniejszą presję na RPP, jednak naszym zdaniem Rada pozostaje nieugięta, toteż próby umacniania złotego należy odczytywać jako spekulacyjne.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.


Łukasz Zembik

Kierownik Departamentu Analiz w TMS Brokers. Absolwent kierunku Finanse i Rachunkowość na Wydziale Zarzadzania na Uniwersytecie Warszawskim. Rynkami zajmuje się od 2010 r. – uzyskał Certyfikat Dealera Rynków Finansowych WIB/ACI Polska. W TMS Brokers odpowiada za programy edukacyjne, stworzył m.in. cykl Live Trading.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk