Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,03%
USD / PLN4,00+0,16%
CHF / PLN4,43+0,06%
GBP / PLN5,05+0,13%
EUR / USD1,08-0,12%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych z kraju i ze świata: Hamowanie po okresie silnego wzrostu

Przegląd wydarzeń ekonomicznych z kraju i ze świata: Hamowanie po okresie silnego wzrostu | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

USA:

W minutes z lipcowego posiedzenia FOMC, na którym Komitet por raz drugi z rzędu podniósł stopy procentowe o 75pb napisano, że wraz z postępującym zacieśnianiem polityki pieniężnej prawdopodobnie w pewnym momencie właściwe będzie zmniejszenie tempa podwyżek stóp procentowych, żeby ocenić jaki efekt skumulowane dostosowania polityki będą miały dla aktywności gospodarczej i inflacji. W dokumencie znalazło się ponadto stwierdzenie, że zdaniem wielu uczestników posiedzenia, w obliczu ciągle zmieniającej się natury otoczenia gospodarczego oraz występowania opóźnień w oddziaływaniu polityki pieniężnej na gospodarkę istnieje ryzyko, że FOMC mógłby zacieśnić swoją politykę bardziej niż byłoby to konieczne dla przywrócenia stabilności cen. Z drugiej strony bankierzy centralni oceniali, że aby osiągnąć mandat Fed konieczne będzie podniesienie stóp do poziomu restrykcujnego. Niektórzy uczestnicy posiedzenia wskazali wręcz, że po jego osiągnięciu wskazane może być utrzymanie stóp na tym poziomie przez pewien czas, aby zapewnić powrót inflacji do 2-procentowego celu.

 

POL:

Wzrost PKB w 2q22 spowolnił do 5,3% r/r z 8,5% r/r w 1q22, silniej od oczekiwań. W ujęciu odsezonowanym PKB spadł o 2,3% q/q po wzroście o 2,5% q/q w 1q22. Dzięki efektowi przenoszenia (po silnym odbiciu gospodarki w 2h21), nawet w przypadku technicznej recesji, która może mieć teraz miejsce, roczne dynamiki PKB powinny utrzymać się powyżej zera do końca 2022. W całym roku wzrost PKB będzie zapewne zbliżony bardziej do 4% niż do 5%. Więcej na ten temat w Makro Flash: Spowolnienie.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Hamowanie po okresie silnego wzrostu - 1

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Hamowanie po okresie silnego wzrostu - 1

Reklama

 

 

UE/EUR:

Wzrost PKB w 2q22 w Unii Europejskiej wyniósł 4,0% r/r (wobec 5,5% w 1q22), a w samej strefie euro 3,9% r/r (wobec 5,4% r/r w 1q22). Impet wzrostowy w strefie euro utrzymał się (0,6% q/q sa), głównie dzięki dobrym wynikom gospodarek południa Europy (m.in. Hiszpania, Cypr, Włochy), które mogły czerpać korzyści z boomu turystycznego. Mocno zwolniła m.in. gospodarka Niemiec, nad którą gromadzą się chmury w postaci nadciągającego kryzysu energetycznego. Choć dane są spojrzeniem na gospodarkę strefy euro „w lusterku wstecznym”, to z pewnością nie umkną uwadze EBC. Kwartalna dynamika krajowego PKB (-2,3% q/q) wypada na tle unijnym słabo, ale nie można na te dane patrzeć w oderwaniu od niezwykle silnego dla Polski przełomu 2021/2022, zwłaszcza że prawdopodobnie mieliśmy do czynienia z gwałtowną zmianą w cyklu zapasów. PKB Polski jest obecnie o 5,9% wyższy niż przed pandemią (4q19), co jest jednym z najlepszych wyników w UE (por. wykresy na marginesie).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Hamowanie po okresie silnego wzrostu - 2

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Hamowanie po okresie silnego wzrostu - 2

 

POL:

Reklama

Zatrudnienie w 2q22 wyniosło 16,785 mln i było najwyższe w historii (dane surowe Eurostat, ujęcie rachunków narodowych). Patrząc na szereg zatrudnienia trudno zobaczyć pandemię - jej wpływ na polski rynek pracy był marginalny. W porównaniu z 1q20 liczba pracujących była w 2q22 o 382 tys. wyższa, a w ciągu ostatniego roku wzrosła o 202 tys. Zatrudnienie rośnie przede wszystkim w sekcjach „administracja, obronność, zdrowie, edukacja” oraz „działalność naukowa i techniczna”.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Hamowanie po okresie silnego wzrostu - 3

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Hamowanie po okresie silnego wzrostu - 3

 

POL:

Prezes NBP A.Glapiński ocenił, że presja inflacyjna będzie najprawdopodobniej stopniowo słabnąć, a jednocyfrową inflację osiągniemy najpewniej dopiero na koniec 2023. Zaznaczył, że dokładny przebieg inflacji zależy od wielu czynników, w tym od czasu obowiązywania tarczy antyinflacyjnej. Prezes NBP dodał, że rząd tego jeszcze nie ogłasza, ale jest możliwe, że tarcza będzie jeszcze obowiązywać do końca przyszłego roku oraz że jej wycofywanie będzie stopniowe. W takim przypadku, jego zdaniem, inflacja w ostatnim kwartale przyszłego roku powinna się już istotnie obniżyć, być może nawet do poziomu nieznacznie tylko przekraczającego górne odchylenie od celu NBP.

 

POL:

Reklama

P.Litwiniuk (RPP) powiedział, że w Polsce nadal jest przestrzeń do podwyżek stóp procentowych, dopóki inflacja bazowa jest uporczywa, a rząd zapowiada aktywną politykę fiskalną.

 

USA:

Sprzedaż detaliczna w lipcu utrzymała się na poziomie sprzed miesiąca po wzroście o 0,8% m/m w czerwcu. Sprzedaż z wykluczeniem aut zwiększyła się o 0,4% m/m wobec 0,9% przed miesiącem. Dane są publikowane w ujęciu nominalnym, a gorszy od oczekiwań wynik sprzedaży ogółem mógł odzwierciedlać spadek cen paliw. Realne wydatki amerykańskich konsumentów są w ostatnim czasie wyraźnie ograniczane przez rosnące ceny.

 

UK:

Inflacja CPI w lipcu wzrosła do 10,1% r/r z 9,4% r/r w czerwcu i była wyższa od oczekiwań oraz najwyższa od lutego 1982. Inflacja ponownie była podbijana przez relatywnie szeroki wzrost cen konsumpcyjnych, przy dużym wkładzie ze strony nabiału, mięsa oraz warzyw, co pośrednio przenosiło się na wyższe ceny w restauracjach. Wysoki odczyt rozbudził oczekiwania na kolejne podwyżki stóp w Wielkiej Brytanii, a zadanie Banku Anglii jest szczególnie trudnie, biorąc pod uwagę najwyższą inflację wśród państw G-7 oraz słabnący wzrost gospodarczy.

Reklama

 

POL:

Prezes URE zatwierdził zmianę taryfy dla usług dystrybucji paliw gazowych ustaloną przez Polską Spółkę Gazownictwa. Wzrost stawek opłat wyniesie średnio 2,6%, co podniesie rachunki za gaz dla gospodarstw domowych o 0,5-0,7%. Zmiana taryfy może zostać wprowadzona do stosowania przez przedsiębiorstwo najwcześniej po 14 dniach od jej publikacji.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama

Czytaj dalej