Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,04%
USD / PLN3,99+0,06%
CHF / PLN4,43+0,02%
GBP / PLN5,04+0,10%
EUR / USD1,08-0,09%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych w Europie: inflacja w Szwajcarii i we Francji w dół

Przegląd wydarzeń ekonomicznych w Europie: inflacja w Szwajcarii i we Francji w dół | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

GER:

PMI dla niemieckiego sektora usług w grudniu wzrósł do 49,2 z 46,1 w listopadzie, nieznacznie silniej niż sugerowała publikacja flash (49,0). Jest to najwyższy poziom indeksu od 5 miesięcy, co odzwierciedla coraz mniejszą skalę ograniczania aktywności przez firmy, chociaż nadal raportują one spadek liczby zleceń. Pozytywnym sygnałem jest to, że w pytaniach o przyszłą sytuację, po raz pierwszy od września liczba optymistów przekroczyła liczbę pesymistów. Wskaźnik zatrudnienia był 30. miesiąc z rzędu powyżej neutralnego poziomu 50 pkt., wskazując, że przedsiębiorcy „chomikują pracowników” i nie planują redukcji zatrudnienia. Subindeks mierzący ceny czynników produkcji, choć nadal znacząco podwyższony, systematycznie spada – w grudniu był najniższy od stycznia. Skala wzrostu cen wyrobów gotowych również spowolniła, do najniższego poziomu od sierpnia, ale nadal pozostaje na historycznie wysokich poziomach

 

FRA:

Inflacja CPI w grudniu wg odczytu flash obniżyła się do 5,9% r/r (kons. 6,4% r/r) z 6,2% r/r w listopadzie. Spadła również inflacja HICP (do 6,7% r/r z 7,1% r/r). Do spadku inflacji CPI przyczyniło się obniżenie dynamiki rocznej cen energii (15,1% r/r vs 18,4% r/r w listopadzie) za sprawą spadku cen paliw (% m/m) i efektu wysokiej bazy. W mniejszym stopniu spadła inflacja po stronie usług (2,9% r/r vs 3,0% r/r). To kolejny lepszy od oczekiwań odczyt inflacyjny w dużej gospodarce strefy euro (m.in. po Niemczech i Hiszpanii), co sugeruje, że piątkowy odczyt HICP dla całej strefy również może być niższy od oczekiwań (kons. 9,6% r/r vs 10,1% r/r w listopadzie).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych w Europie: inflacja w Szwajcarii i we Francji w dół - 1

Przegląd wydarzeń ekonomicznych w Europie: inflacja w Szwajcarii i we Francji w dół - 1

Reklama

 

SWI:

Inflacja CPI w grudniu obniżyła się do 2,8% r/r z 3,0% r/r w listopadzie. Do niższej inflacji przyczyniły się spadki cen paliw i nośników energii. Inflacja bazowa nieznacznie wzrosła, do 2,0% r/r z 1,9% r/r. Zakładamy, że dane nie zmieniają podejścia SNB, który powinien jeszcze raz (w marcu) podwyższyć stopy procentowe (o 25pb do 1,25%), aby zakotwiczyć oczekiwania inflacyjne i przeciwdziałać utrzymywaniu się presji inflacyjnej.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych w Europie: inflacja w Szwajcarii i we Francji w dół - 2

Przegląd wydarzeń ekonomicznych w Europie: inflacja w Szwajcarii i we Francji w dół - 2

 

EUR:

PMI dla sektora usług strefy euro w grudniu wzrósł do 49,8 z 48,5 (flash: 49,1). Różnica między wstępnym a finalnym odczytem (0,7 pkt) jest jedną z większych w historii badania. Wskaźnik sugeruje już tylko nieznaczną recesję, co jest znacząco lepszym odczytem niż w poprzednich miesiącach. Stopniowo hamują procesy inflacyjne (subindeks cen czynników produkcji najniższy od 11 miesięcy, a cen sprzedaży od 4 miesięcy – oba pozostają jednak na historycznie wysokich poziomach). Na podstawie danych można wnioskować, że choć sektor usługowy zmaga się z dekoniunkturą, to punkt zwrotny mamy już za sobą, a jednocześnie stopniowo nasilają się procesy dezinflacyjne. Zdaniem firm, wciąż jednak nic nie wskazuje na powrót dobrej koniunktury w przewidywalnej przeszłości.

Reklama

 

EUR:

Ekonomiści EBC w notce opublikowanej na blogu przeanalizowali wpływ ostatnich wzrostów rynkowych stóp procentowych na stabilność długu publicznego. W artykule przypomniano, że wzrosty rentowności przekładają się na koszty finansowania nowego długu i przez ten kanał pośrednio przekładają się na średnie koszty finansowania całego długu. Zdaniem autorów dla najważniejszych państw strefy euro w najbliższych latach stopa nominalnego wzrostu (g) nadal powinna być wyższa niż średnia stopa procentowa (i), choć będzie niższa niż w okresie przedpandemicznym. Autorzy zwracają jednak uwagę, że istotny wzrost zadłużenia może pogorszyć relację między g a i, m.in. za sprawą oczekiwania wyższej premii za ryzyko przez inwestorów (10pp wzrostu relacji długu do PKB wiąże się ze wzrostem premii o 20pb dla emitentów o niskim zadłużeniu, ale już o 65bp dla emitentów wysoko zadłużonych). Innym czynnikiem ryzyka może być konieczność rolowania długu w trudniejszych warunkach rynkowych. W niesprzyjających okolicznościach mogą wtedy wzrosnąć spready kredytowe („ryzyko niewypłacalności”), co nawet przy braku innych wstrząsów gospodarczych może zagrozić stabilności fiskalnej danego kraju.

 

EUR:

Ceny gazu w Europie na giełdzie TTF spadły do poziomu sprzed wojny. Cena benchmarkowego kontraktu na 1 miesiąc (luty 23) spadła do 70 EUR/MWh. Kontrakty na kolejne miesiące (do początku 2024) spadają, a ich ceny nie przekraczają 80 EUR/MWh. Pomimo spadku, ceny gazu są nadal ok. 5-krotnie wyższe niż w 2020. Przyczyną obecnych spadków cen są łagodna zima oraz optymistyczne prognozy pogody na kolejne miesiące, spowolnienie gospodarcze i ograniczenie popytu ze strony firm (głównie substytucja poprzez inne paliwa, ale też ograniczenie działalności) i gospodarstw domowych. Stopień wypełnienia magazynów gazu w UE na początku roku wyniósł 83,5%, czyli powyżej średniej za ostatnie lata o tej porze. W Polsce magazyny pozostają niemal pełne (97%), choć warto brać pod uwagę ich ograniczoną pojemność (pozwalają na realizację konsumpcji za ok. 1,5 „średniego” miesiąca). Ze względu na dostawy gazu z Baltic Pipe, gazoport LNG oraz zmniejszoną konsumpcję, Polska pozostaje bezpieczna pod względem podaży gazu w 2023.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych w Europie: inflacja w Szwajcarii i we Francji w dół - 3

Przegląd wydarzeń ekonomicznych w Europie: inflacja w Szwajcarii i we Francji w dół - 3

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych w Europie: inflacja w Szwajcarii i we Francji w dół - 4

Przegląd wydarzeń ekonomicznych w Europie: inflacja w Szwajcarii i we Francji w dół - 4

Przegląd wydarzeń ekonomicznych w Europie: inflacja w Szwajcarii i we Francji w dół - 5

Przegląd wydarzeń ekonomicznych w Europie: inflacja w Szwajcarii i we Francji w dół - 5

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama

Czytaj dalej