Reklama
WIG82 518,45+1,17%
WIG202 430,16+1,48%
EUR / PLN4,31-0,13%
USD / PLN3,99-0,07%
CHF / PLN4,42+0,27%
GBP / PLN5,04+0,10%
EUR / USD1,08-0,06%
DAX18 494,27+0,09%
FT-SE7 967,25+0,44%
CAC 408 214,38+0,12%
DJI39 733,79-0,07%
S&P 5005 249,58+0,02%
ROPA BRENT86,28+0,68%
ROPA WTI82,37+0,80%
ZŁOTO2 209,19+0,80%
SREBRO24,66+0,37%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Spadek płac w ujęciu realnym

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Spadek płac w ujęciu realnym | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

HUN:

Inflacja CPI w lipcu wzrosła do 13,7% r/r z 11,7% r/r w czerwcu, znacząco przebijając oczekiwania na poziomie 13,1% r/r. Za aż 1,2pp z 2,0pp wzrostu inflacji CPI w lipcu odpowiadały ceny żywności i napojów bezalkoholowych, a za kolejne 0,4pp ceny alkoholu i używek. W ciągu miesiąca ceny ogółem wzrosły o 2,3% m/m, do czego walnie przyczyniły się podwyżki cen żywności (o 4,1% m/m). W ujęciu rocznym żywność zdrożała o 27%, a ceny części kategorii żywnościowych wzrosły nawet o ponad 50% (np. margaryna 65,8%, chleb 57,9%, sery i makarony po ok. 50%). Ceny żywności nad Balatonem są podbijane m.in. przez „podatek od niezdrowej żywności”. Z kolei ceny alkoholu i tytoniu dodatkowo podnoszą wyższa akcyza oraz słabszy forint.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Spadek płac w ujęciu realnym - 1

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Spadek płac w ujęciu realnym - 1

Na Węgrzech w lipcu obowiązywały zamrożone ceny paliw oraz taryfy za gaz i elektryczność, co obniżało inflację CPI i sprawiło, że inflacja bazowa (16,7% r/r) była wyższa niż szeroka miara inflacji. Inflacja bazowa w ujęciu miesięcznym wyniosła aż 3,0% m/m, co jasno wskazuje na bardzo silną presję cenową. Wśród jej przyczyn doszukujemy się m.in. znacznego osłabienia forinta w ostatnich miesiącach, ale też przenoszenia przez firmy (np. banki, telekomunikację, linie lotnicze) na ceny konsumenckie podatków od nadmiarowych zysków.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Spadek płac w ujęciu realnym - 2

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Spadek płac w ujęciu realnym - 2

Reklama

W kolejnych miesiącach inflacja najprawdopodobniej będzie nadal rosnąć. Od sierpnia przestało obowiązywać wprowadzone w 2014 „zamrożenie” cen elektryczności i gazu dla części gospodarstw domowych, co może podbić łączną dynamikę CPI o 1-3pp r/r. Od 30 lipca węgierski rząd ograniczył dostępność paliw po preferencyjnej cenie 480 HUF/litr tylko do osób prywatnych (wcześniej z preferencyjnej ceny mogli korzystać kierowcy wszystkich samochodów zarejestrowanych na Węgrzech). Łącznie zmiany te najprawdopodobniej oznaczać będą kolejny silny skok inflacji. Aby przeciwdziałać dalszej deprecjacji forinta, MNB będzie zmuszony do kontynuacji cyklu podwyżek stóp procentowych z 10,75% obecnie do (wg kwotowań rynkowych) ponad 13%.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Spadek płac w ujęciu realnym - 3

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Spadek płac w ujęciu realnym - 3

 

 

POL:

Reklama

Średnia płaca w gospodarce narodowej w 2q22 wyniosła 6 156,25 PLN i wzrosła o 11,8% r/r, słabiej niż w sektorze przedsiębiorstw, gdzie w 2q22 płace rosły o 13,5% r/r. Sektor przedsiębiorstw jest tym segmentem rynku pracy, który jest najbardziej rozgrzany oraz wykazuje najsilniejszą presję płacową. Pomimo wysokich dynamik nominalnych płace w ujęciu realnym w 2q22 spadły zarówno w sektorze przedsiębiorstw (o 0,4% r/r), jak i w całej gospodarce narodowej (o 2,1% r/r). Sądzimy, że 2q22 wyznaczył szczyt nominalnej dynamiki płac w gospodarce narodowej, co w zestawieniu z inflacją utrzymującą się powyżej poziomu 10% oznacza, że najbliższe kwartały mogą przynieść jeszcze głębszy spadek wynagrodzeń w ujęciu realnym. To już teraz negatywnie oddziałuje na konsumpcję prywatną oraz nastroje konsumentów, przy czym skala tego oddziaływania jest łagodzona przez obniżki stawek PIT, które poprawiają dynamikę dochodów netto. Naszym zdaniem postępujące spowolnienie gospodarcze ograniczy presję płacową i zapobiegnie spirali cenowo-płacowej.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Spadek płac w ujęciu realnym - 4

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Spadek płac w ujęciu realnym - 4

 

USA:

Produktywność pracy (produkcja na jednostkę czasu pracy) w sektorze pozarolniczym w 2q22 spadła drugi kwartał z rzędu, o 2,5% r/r. Z kolei jednostkowe koszty pracy (koszty pracy potrzebne do wyprodukowania jednostki produktu) w 2q22 wzrosły o 9,5% r/r, najsilniej od wczesnych lat 80-tych.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Spadek płac w ujęciu realnym - 5

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Spadek płac w ujęciu realnym - 5

Reklama

 

EUR:

Od dziś obowiązuje unijne embargo na import rosyjskiego węgla. Rosjanie twierdzą, że ze względu na unijne sankcje nie udało się dokonać przez Gazprombank płatności za tranzyt ropy ukraińskiemu pośrednikowi Ukrtransnafta, przez co strona ukraińska wstrzymała tranzyt surowca południową odnogą rurociągu „Przyjaźń” na Węgry, Słowację i do Czech. Wcześniej odnogą tą dostarczano ok. 250 tys. bbl ropy dziennie. Płatności za ropę dostarczaną rurociągami do UE są wykluczone z unijnych sankcji.

 

CHN:

Inflacja CPI w Chinach w lipcu wzrosła do 2,7% r/r (kons. 2,8% r/r) z 2,5% r/r w czerwcu. Do wzrostu wskaźnika inflacji do najwyższego od dwóch lat poziomu przyczyniły się głównie podwyżki cen wieprzowiny o 25,6% m/m (w skali roku do 20,2% r/r). Skala wzrostu wskaźnika inflacji była jednak o 0,2pp r/r niższa od oczekiwań ze względu na brak presji cenowej w innych segmentach ze względu na słaby popyt konsumpcyjny wynikający z prowadzenia polityki "zero covid". Inflacja bazowa bez cen żywności i energii spowolniła do 0,8% r/r z 1,0% r/r w czerwcu. Spowolniła też inflacja PPI do 4,2% r/r z 6,1% r/r w czerwcu. W tym przypadku do spadków przyczyniły się obniżki cen na rynkach surowców. Procesy inflacyjne w Chinach kształtują się więc zupełnie odmiennie niż w innych największych gospodarkach świata.

 

POL:

Reklama

S.Szwed (MRiPS) w wywiadzie stwierdził, że przyszłoroczna waloryzacja rent i emerytur ze względu na wysoką inflację może być dwucyfrowa - wg dotychczasowych założeń zakładana jest waloryzacja o 9,7% kosztująca budżet ok 30 mld PLN.

 

POL:

Minister klimatu i środowiska A.Moskwa w wywiadzie dla Parkietu powiedziała, że tegoroczny import węgla (przy założeniu cięższej zimy) może wynieść do 17 mln ton, a dodatkowe wydobycie węgla w krajowych kopalniach w tym roku szacowane jest na minimum 0,5 mln ton. Rząd pracuje nad rozwiązaniami wsparcia ciepłownictwa systemowego, m.in. dopłatami dla ciepłowni powyżej określonego poziomu wzrostu średniej ceny dla odbiorców. Odnośnie do taryf na energię elektryczną jednym z wielu rozważanych pomysłów jest zamrożenie cen energii elektrycznej (jak w 2019). Finansowanie mechanizmów wsparcia może mieć kilka źródeł - od ponadnormatywnych marż rynkowych wytwórców energii po budżet państwa.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama

Czytaj dalej