Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,21%
USD / PLN3,99-0,01%
CHF / PLN4,43+0,39%
GBP / PLN5,04+0,03%
EUR / USD1,08-0,18%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 776,99+0,04%
S&P 5005 253,10+0,09%
ROPA BRENT86,95+1,46%
ROPA WTI82,42+0,86%
ZŁOTO2 220,06+1,29%
SREBRO24,85+1,14%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: rynki finansowe spodziewają się dalszego wzrostu stóp procentowych

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: rynki finansowe spodziewają się dalszego wzrostu stóp procentowych| FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

EUR:

Inflacja HICP za luty została potwierdzona na poziomie 8,5% r/r wobec 8,6% r/r w styczniu. Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności, energii i używek, wzrosła do rekordowego poziomu 5,6% r/r z 5,3% r/r w styczniu i była zgodna z szacunkiem flash. W porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły też pozostałe miary inflacji bazowej (za wyjątkiem inflacji po wyłączeniu tytoniu, która spadła do 8,6% r/r z 8,8%). Nie zmieniła się też ogólna ocena procesów cenowych – spadek inflacji HICP był spowodowany przez ceny energii, a tempo wzrostu cen pozostałych dóbr i usług przyspieszyło. Taki obraz procesów cenowych wspiera kolejne, ostrożne podwyżki stóp procentowych w strefie euro, przy czym w centrum uwagi bankierów centralnych stoi inflacja bazowa. Wśród państw UE najwyższą inflację odnotowano na Węgrzech (25,8% r/r), a najniższą w Luksemburgu (+4,8% r/r). Inflacja HICP w Polsce w lutym wzrosła do 17,2% r/r z 15,9% r/r w styczniu. Warto przy tym zauważyć, że najpopularniejsza miara inflacji bazowej (HICP bez żywności, energii i używek) obniżyła się w lutym do 11,8% r/r z 11,9% r/r w styczniu oraz 12,0% r/r w listopadzie i grudniu.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Żegnaj Credit Suisse - 1

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Żegnaj Credit Suisse - 1

 

EUR:

Jastrzębi przedstawiciele EBC wiąż widzą argumenty za dalszymi podwyżkami stóp procentowych, gdy osłabnie zmienność na rynkach finansowych. P.Zaimir (bank centralny Słowacji) ocenił, że przebieg prognozowanej przez EBC inflacji uzasadnia kontynuację cyklu podwyżek, pytaniem otwartym jest jednak tempo i skala zacieśnienia. W podobnym tonie wypowiedział się G.Simkus (bank centralny Litwy). Jego zdaniem przy zachowaniu ostrożności w odniesieniu do przyszłych ocen, podwyżka w marcu nie byłą ostatnią w cyklu, ponieważ trendy inflacyjne nie zniknęły. M.Muller (bank Estonii) nie przedstawił wprost swoich prognoz, jednak zwrócił uwagę na fakt, że rynki finansowe spodziewają się dalszego wzrostu stóp procentowych.

Reklama

 

EUR:

Godzinowe koszty pracy w strefie euro wzrosły w 4q22 o 5,7% r/r po wzroście o 3,7% r/r w 3q22, a ich dynamika była najwyższa w historii porównywalnych danych (od 2010). Koszty pracy w Niemczech wzrosły w 4q22 o 6,3% r/r, również najsilniej w historii, która w przypadku tego szeregu zaczyna się w 1997. Dane wpisują się w rosnące obawy bankierów centralnych związane z odkotwiczeniem procesów cenowych w strefie euro. Wśród 27 państw UE aż 7 notowało dwucyfrowe wzrosty kosztów pracy – w tym Polska (10,2% r/r w 4q22 wobec 13,3% r/r w 3q22).

 

USA:

Indeks nastrojów amerykańskich konsumentów opracowywany przez Uniwersytet Michigan spadł w marcu do 63,4 pkt. z 67 pkt. miesiąc wcześniej. Był to pierwszy spadek od czterech miesięcy, a dane były gorsze od oczekiwań. Ankiety do wstępnego wyniku badania zostały zakończone przez upadkiem banków SVB oraz Signature, dlatego możliwa jest rewizja w dół przy publikacji ostatecznych danych. W porównaniu z lutym pogorszyły się zarówno oceny bieżące jak i oczekiwania. Wszystkie składowe indeksu pogorszyły się stosunkowo równomiernie, głównie za sprawą utrzymujących się wysokich cen. Oczekiwania inflacyjne obniżyły się, ale pozostały podwyższone. W przypadku oczekiwań w horyzoncie roku odnotowano spadek do 3,8% z 4,1%, a w przypadku miary 5-letniej do 2,8% z 2,9%.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Żegnaj Credit Suisse - 2

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Żegnaj Credit Suisse - 2

Reklama

 

 

USA:

Produkcja przemysłowa w lutym pozostała bez zmian w ujęciu m/m po wzroście o 0,3% m/m w styczniu i wobec oczekiwanego niewielkiego wzrostu. Dane potwierdzają stagnację w sektorze wytwórczym.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Żegnaj Credit Suisse - 3

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Żegnaj Credit Suisse - 3

 

ŚWIAT:

Reklama

OECD wezwała banki centralne do „utrzymania kursu” i dalszych podwyżek stóp procentowych pomimo zawirowań na rynkach finansowych, ostrzegając, że inflacja jest nadal głównym zagrożeniem dla światowej gospodarki. W aktualizacji listopadowych prognoz gospodarczych OECD podniosła prognozy globalnego wzrostu w 2023 do 2,6% z 2,2%. Poprawa wynikała ze spadków cen energii i żywności, poluzowania przez Chiny restrykcji związanych z koronawirusem oraz rosnącego zaufania przedsiębiorców.

 

POL:

G.Masłowska (RPP) w rozmowie z PAP wskazała, że czynnikiem, który skłonił RPP do utrzymania cyklu podwyżek stóp procentowych (w trybie pauzy) było ryzyko proinflacyjnych zagrożeń względem projekcji (skutki agresji Rosji, ożywienie gospodarcze w Chinach, skala zacieśnienia monetarnego przez EBC i Fed oraz skala globalnej dezinflacji). Członkini RPP wskazywała, że Rada zakłada w scenariuszu bazowym szereg czynników dezinflacyjnych (spadek cen surowców energetycznych, dezinflację żywnościową, poprawę łańcuchów dostaw, osłabienie popytu krajowego, spadek zapotrzebowania na kredyt, spadek oczekiwań inflacyjnych, brak presji płacowej). G.Masłowska zasugerowała, że wpływ na decyzje RPP mógłby mieć też moment znoszenia tarcz antyinflacyjnych przez rząd. Jej zadaniem na razie z obniżkami stóp należy się wstrzymać, przynajmniej do momentu, kiedy inflacja spadnie poniżej 10%, co może nastąpić jesienią. Ewentualne obniżki mogłyby się zacząć od małych kroków. Według członkini RPP nie jest konieczna aktywna sprzedaż obligacji skupionych przez NBP podczas pandemii – bank centralny ma je trzymać do wykupu. Podkreślała też, że złoty pozostaje płynną walutą i nie widzi konieczności dokonywania interwencji walutowych. Zdaniem G.Masłowskiej Rada nie może zwracać uwagi tylko na inflację, ale powinna też dbać o wzrost gospodarczy oraz poziom bezrobocia. Oceniła, że rządowe programy będą osłabiać mechanizm transmisji monetarnej, ale podkreślała prawo rządu do ich realizowania. Członkini RPP wskazała, że Prezes NBP A.Glapiński zaproponował uregulowanie spotkań członków RPP z inwestorami – spotkania te miałyby odbywać się w NBP, za zgodą Prezesa, i przy obecności innego członka Rady.

 

GER:

Inflacja PPI w lutym po raz piąty z rzędu obniżyła się –do 15,8% r/r z 17,6% r/r w styczniu. Dezinflacja była słabsza od oczekiwań (kons. 14,5% r/r). Dane dotyczące cen w energetyce są wstępne ze względu na obowiązujący od stycznia, ale wypłacany i obliczany dopiero od marca „hamulec cenowy” (marcowy odczyt będzie zawierał rewizję PPI w dół za styczeń i luty).

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej