Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,19%
USD / PLN3,99-0,18%
CHF / PLN4,42-0,17%
GBP / PLN5,03-0,21%
EUR / USD1,08-0,01%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Przewrotu kopernikańskiego w polityce pieniężnej nie będzie

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Przewrotu kopernikańskiego w polityce pieniężnej nie będzie | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL:

W czasie konferencji prasowej Prezes NBP stwierdził, że decyzja RPP o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian jest właściwa biorąc pod uwagę schłodzenie globalnej i krajowej koniunktury. Podkreślił, że aktywność gospodarcza na świecie słabnie, a inflacja obniża się, czemu sprzyja spadek cen energii i łagodzenie napięć w łańcuchach dostaw. Niemalże do zera spadło ryzyko braku gazu w Europie. W Polsce tempo wzrostu gospodarczego obniża się, choć sygnały z zagranicy i lepsze dane o PKB z kraju wskazują, że polska gospodarka doświadczy „miękkiego lądowania”, a perspektywy gospodarcze są lepsze niż dla wielu państw europejskich. W 1q23 inflacja powinna być niższa niż zakładano w listopadowej projekcji (tj. 19,6%). Dostępne dane wskazują na wyraźny spadek inflacji od marca, do ok. 8% w ostatnim kwartale 2023. W grudniu inflacja może wynieść 6%, ale jak podkreślił Prezes NBP, jest to jego subiektywne zdanie. Obecny poziom stóp procentowych jest zdaniem A.Glapińskiego właściwy, choć inflacja jeszcze nie jest opanowana. RPP oficjalnie nie kończy cyklu, zostawiając sobie furtkę na wypadek negatywnych zaskoczeń inflacyjnych. Na razie jest zbyt wcześnie by dyskutować na temat obniżek stóp, więcej na ten temat można będzie powiedzieć w maju lub czerwcu. W odniesieniu do ewentualnej propozycji wydłużenia wakacji kredytowych na 2024, A.Glapiński powtórzył stanowisko NBP, zgodnie z którym wakacje kredytowe powinny być ukierunkowane na tych, którzy mają realne trudności ze spłacaniem kredytów.

 

GER:

Inflacja CPI w Niemczech wzrosła w styczniu do 8,7% r/r (z 8,6% r/r w grudniu; kons: 8,9%), natomiast inflacja HICP obniżyła się do 9,2% r/r (z 9,6% w gru; kons: 10%). Jednoczesny wzrost i spadek inflacji w zależności od miary wynika częściowo ze zmiany bazy dla wskaźnika CPI z 2015 na 2020. Na razie niemiecki urząd statystyczny nie przedstawił szczegółowego rozbicia inflacji, nie wiadomo też w jaki sposób uwzględnił limity cen na gaz i energię elektryczną, które co prawda mają obowiązywać od marca 2023, ale ustawa zakłada rekompensatę z tytułu wyższych kosztów poniesionych przez gospodarstwa domowe i MŚP w styczniu i lutym. Ostateczny wskaźnik za styczeń poznamy 22 lutego. Po publikacji znacząco spadło ryzyko rewizji w górę wstępnych danych inflacyjnych dla strefy euro, które zostały opublikowane przy modelowym wyniku dla Niemiec.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Przewrotu kopernikańskiego w polityce pieniężnej nie będzie - 1

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Przewrotu kopernikańskiego w polityce pieniężnej nie będzie - 1

Reklama

 

SWE:

Riksbank podniósł stopy procentowe o 50pb, w tym główną stopę do 3,0% i zapowiedział konieczność dalszych podwyżek na wiosennych posiedzeniach. Jednocześnie bank zdecydował o sprzedaży od kwietnia skarbowych obligacji o dłuższym tenorze w celu szybszej redukcji sumy bilansowej. W ocenie banku sprzedaż papierów skarbowych wraz ze zwiększeniem wolumenu oferowanych przez Riksbank bonów (Riksbank Certificates) powinna przełożyć się na wyższe oprocentowanie bezpiecznych (risk-free) papierów wartościowych, zachęcając zagranicznych inwestorów, co powinno powodować aprecjację kursu walutowego, wspierając walkę z inflacją. Zgodnie z prognozami portfel aktywów obniży się do poziomu sprzed pandemii dopiero na wiosnę 2025.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Przewrotu kopernikańskiego w polityce pieniężnej nie będzie - 2

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Przewrotu kopernikańskiego w polityce pieniężnej nie będzie - 2

 

ROM:

NBR zdecydował się na pauzę w cyklu podwyżek stóp (główna stopa na poziomie 7,0%), a najnowsza prognoza inflacji stanowi mocny argument za jego zakończeniem. Jej szczegóły zostaną opublikowane w przyszłym tygodniu wraz z raportem o inflacji, ale już teraz wiadomo, że inflacja będzie obniżać się znacznie szybciej niż oczekiwano. Jednocyfrowy poziom osiągnie w 3q23, czyli o trzy kwartały wcześniej niż zakładała poprzednia projekcja, choć w dużej mierze jest to zasługa wydłużenia limitów na ceny energii.

Reklama

 

USA:

Tygodniowa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła o 13 tys. do 196 tys. i była wyższa od oczekiwań. Dane są prawdopodobnie neutralne z punktu widzenia Fed i nie zniwelują mocnego wrażenia, jakie wywarły zeszłotygodniowe dane o zatrudnieniu. Liczba wniosków o zasiłek jest bowiem wciąż niska na tle historycznym, a amerykański rynek pracy jest nadal napięty, co widać po liczbie wakatów przypadającej na jednego bezrobotnego.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Przewrotu kopernikańskiego w polityce pieniężnej nie będzie - 3

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Przewrotu kopernikańskiego w polityce pieniężnej nie będzie - 3

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Przewrotu kopernikańskiego w polityce pieniężnej nie będzie - 4

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Przewrotu kopernikańskiego w polityce pieniężnej nie będzie - 4

 

POL:

Reklama

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 4q22 wyniosło 6732,95 PLN i w ujęciu nominalnym było o 12,3% wyższe niż rok wcześniej. W całym 2022 przeciętne wynagrodzenie wzrosło nominalnie o 12,1% (najwięcej od 20 lat), choć w ujęciu realnym oznacza to spadek o 2,1%.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Przewrotu kopernikańskiego w polityce pieniężnej nie będzie - 5

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Przewrotu kopernikańskiego w polityce pieniężnej nie będzie - 5

 

CZE:

Czeski Związek Banków opublikował prognozę pokazującą stagnację gospodarki w całym 2023 oraz płytką recesję w 1h23. Taki scenariusz jest nieco bardziej optymistyczny niż zakłada bank centralny, który przewiduje recesję ze spadkiem PKB w 2023 o 0,3%. Według prognozy w 2023 inflacja przeciętnie wyniesie nieco ponad 10% i na koniec roku obniży się do 8%. Główni ekonomiści banków komercyjnych przewidują spadek stopy procentowej CNB do 6% na koniec 2023 oraz do 3,5% na koniec 2024.

 

CHN:

Reklama

Inflacja w styczniu wzrosła do 2,1% z 1,8% w grudniu (kons: 2,2%), odzwierciedlając wzrost popytu związany z obchodami chińskiego Nowego Roku. Dynamika cen żywności przyspieszyła do 6,2% (z 4,8% w grudniu), nieznacznie wyższa była też inflacja z wykluczeniem żywności (1,2% vs 1,1%). Inflacja bazowa wyniosła 1,0% (vs 0,7% w grudniu) i była najwyższa od czerwca 2022.

 

EUR:

Viceprezes EBC, L.de Guindos, powiedział, że rynki mogą zakładać zbyt optymistyczne perspektywy inflacyjne. Stwierdził ponadto, że nie jest wykluczone, że EBC będzie musiał podnieść stopy jeszcze po marcowym posiedzeniu.

 

USA:

W ocenie T.Barkina (Richmond Fed) inflacja najpewniej minęła już szczyt lecz nadal jest podwyższona, w związku z czym nie można brać za pewnik, że spadek inflacji z ostatnich 3 miesięcy utrzyma się. Stąd Fed musi dalej podnosić stopy, choć wyhamowanie tempa zacieśniania polityki pieniężnej jest w jego opinii uzasadnione.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej