Reklama
WIG82 577,03+1,25%
WIG202 430,15+1,48%
EUR / PLN4,31-0,11%
USD / PLN3,99+0,04%
CHF / PLN4,42+0,36%
GBP / PLN5,04+0,13%
EUR / USD1,08-0,15%
DAX18 505,79+0,16%
FT-SE7 973,50+0,52%
CAC 408 214,83+0,12%
DJI39 734,45-0,06%
S&P 5005 254,19+0,11%
ROPA BRENT86,65+1,11%
ROPA WTI82,06+0,42%
ZŁOTO2 213,83+1,01%
SREBRO24,88+1,26%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Polska gospodarka hamuje, EBC podnosi stopy

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Polska gospodarka hamuje, EBC podnosi stopy | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

EUR:

Europejski Bank Centralny, po raz pierwszy od 2011, podniósł stopy procentowe i to od razu o 50pb (kons: 25pb, stopa depozytowa 0,0%, stopa refinansowa 0,5%, stopa kredytowa 0,75%). Decyzja została podjęta wbrew forward guidance z czerwca wskazującemu na ruch o 25pb i możliwość większego ruchu dopiero we wrześniu. Uzasadnieniem decyzji jest aktualizacja oceny ryzyka inflacyjnego i wzmocnienie wsparcia dla skutecznej transmisji monetarnej przez nowo wprowadzony instrument TPI. Tym samym, jak potwierdziła Ch.Lagarde, wcześniejsze forward guidance staje się nieaktualne, a wrześniowa decyzja (ale też kolejne) o wysokości stóp zależeć już będzie wyłącznie od napływających do tego czasu danych. Więcej w Makro Flash: EBC z przytupem rozpoczyna cykl podwyżek stóp.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Polska gospodarka hamuje, EBC podnosi stopy - 1

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Polska gospodarka hamuje, EBC podnosi stopy - 1

 

 

POL:

Reklama

Ceny podstawowych produktów rolnych w czerwcu wzrosły o 45,8% r/r, nieco wolniej niż 46,3% r/r odnotowane w maju. Niższy wynik jest zasługą najsłabszego od lutego wzrostu cen w ujęciu miesięcznym (1,2% m/m), a warto pamiętać, że w tym przypadku administracyjne obniżki stawek VAT nie mają znaczenia. W ciągu miesiąca nieznacznie spadły ceny zbóż przy wzroście cen ziemniaków, trzody chlewnej i mleka. Choć presja na wzrost cen konsumpcyjnych żywności pozostaje wysoka, może być to sygnał pewnego łagodzenia tempa ich wzrostu.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Polska gospodarka hamuje, EBC podnosi stopy - 2

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Polska gospodarka hamuje, EBC podnosi stopy - 2

 

POL:

Po 1q22 deficyt sektora general government spadł do 1,6% PKB z 1,9% PKB w 2021. W tym samym czasie relacja długu publicznego do PKB obniżyła się do 52,1% z 53,8% w 2021 (por. wykres obok). Wynik fiskalny był na początku 2022 wspierany przez solidny nominalny wzrost PKB i rosnącą bazę podatkową, które bez problemu finansowały rosnące w ujęciu r/r wydatki fiskalne. Koszty związane z wojną w Ukrainie i przeciwdziałanie skutkom podwyższonej inflacji (m.in. tarcze antyinflacyjne i dodatki) oraz oczekiwane spowolnienie wzrostu gospodarczego prawdopodobnie doprowadzą do pogorszenia wyniku fiskalnego w kolejnych kwartałach, jednak w naszej ocenie finanse publiczne pozostaną w tym roku pod kontrolą. Według danych Eurostatu relacja długu do PKB jest w Polsce niższa niż średnia UE, a spadek tej relacji w ciągu ubiegłego roku był głębszy niż przeciętnie w UE.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Polska gospodarka hamuje, EBC podnosi stopy - 3

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Polska gospodarka hamuje, EBC podnosi stopy - 3

Reklama

 

POL:

Sprzedaż detaliczna w czerwcu mocno wyhamowała. Jej realna dynamika wyniosła 3,2% r/r wobec 8,2% r/r w maju (PKO: 2,1%; kons: 5,9%). Potwierdziły się sygnały spowolnienia konsumpcji płynące z wewnętrznych danych PKO. W ujęciu r/r rośnie już tylko wspierana przez napływ uchodźców z Ukrainy sprzedaż dóbr podstawowych. Więcej w Makro Flashu: Sprzedaż detaliczna hamuje przed wakacjami.

 

POL:

Produkcja budowlana wzrosła w czerwcu o 5,9% r/r (PKO: 12,4%; kons: 10,9%) po wzroście o 13% r/r w maju. W dalszym ciągu relatywnie najlepiej prezentuje się segment budowy budynków (w czerwcu wzrost o 15,2% r/r), a najsłabiej segment robót specjalistycznych. Inżynieria lądowa rośnie w umiarkowanym tempie (+5% r/r) wyczekując na rozpoczęcie inwestycji współfinansowanych z UE. Statystyki z rynku mieszkaniowego wskazują na systematyczny spadek liczby nowo rozpoczynanych budów (-6,7% r/r) przy wzroście liczby pozwoleń na budowę (+15,4% r/r).

 

TUR:

Reklama

 

Bank centralny Turcji pozostawił stopę bazową bez zmian na poziomie 14% r/r. Bank wstrzymuje się więc z rozpoczętym w zeszłym roku, pomimo szybko rosnącej inflacji i motywowanym politycznie, cyklem obniżek stóp.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Polska gospodarka hamuje, EBC podnosi stopy - 4

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Polska gospodarka hamuje, EBC podnosi stopy - 4

 

USA:

Liczba osób, które w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy ubiegały się o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła do 251 tys. wobec 244 tys. tydzień wcześniej i była wyższa od oczekiwań. Mniej więcej od połowy marca liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA stopniowo rośnie, odzwierciedlając lekkie schłodzenie na amerykańskim rynku pracy. Liczba osób kontynuujących pobieranie zasiłku w tygodniu zakończonym 9 lipca również wzrosła, i na poziomie 1,384 mln była najwyższa od połowy kwietnia. Tygodniowe wskaźniki rynku pracy wciąż pozostają na historycznie niskich poziomach. Spadek popytu na pracę, który potwierdzają m.in. doniesienia o spowolnieniu procesu rekrutacji w spółkach technologicznych, ułatwi jego zrównoważenie ze zbyt niską względem potrzeb gospodarki podażą.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Polska gospodarka hamuje, EBC podnosi stopy - 5

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Polska gospodarka hamuje, EBC podnosi stopy - 5

 

POL:

Prezes NBP A.Glapiński powiedział podczas wystąpienia w Sejmie, że NBP kontynuował w bieżącym roku zacieśnienie polityki pieniężnej, ponieważ priorytetem banku jest obniżenie inflacji. Warto jednak pamiętać, że obniżanie inflacji wywołanej przez silne szoki podażowe musi następować stopniowo, szczególnie gdy spodziewane jest zasadnicze spowolnienie wzrostu gospodarczego, tak by nie generowało to nadmiernych kosztów społecznych, a przede wszystkim znaczącego bezrobocia. Prezes NBP podkreślił, że polityka pieniężna nadal prowadzona będzie w odpowiedzialny sposób, by ograniczała inflację i jednocześnie sprzyjała utrzymaniu zrównoważonego wzrostu gospodarczego.

 

POL:

Senat odwołał R.Surę z funkcji członka Rady Polityki Pieniężnej, w związku ze złożoną przez niego rezygnacją. Po odwołaniu Sury skład Rady skurczył się do 7 osób z 10 przewidzianych w ustawie o NBP. Zgodnie z ustawą, Senat ma czas na powołanie nowego członka Rady do 22 października. Marszałek T.Grodzki wyznaczył okres na składanie kandydatur od 22 lipca do 5 sierpnia do godz. 14.00. Najbliższe posiedzenie Senatu zaplanowano na 3-4 sierpnia, kolejne dopiero 7 września, czyli w dniu najbliższego posiedzenia decyzyjnego RPP.

Reklama

 

POL:

Wody Polskie poinformowały, że w związku ze wzrostem kosztów po stronie samorządów są gotowe od 1 września rozpocząć ponowną weryfikację procesu taryfikacji, ale jednocześnie nie zgodzą się na drastyczne wzrosty stawek.

 

ITA:

Prezydent S.Mattarella ogłosił w czwartek decyzję o rozwiązaniu parlamentu i podpisał dekret w tej sprawie. To rezultat dymisji rządu M.Draghiego z powodu rozpadu koalicji. Przyspieszone wybory we Włoszech maja odbyć się 25 września.

 

UE:

Reklama

Plan Komisji Europejskiej, który zaleca, aby wszystkie państwa członkowskie zmniejszyły zużycie gazu o 15% w okresie od sierpnia do marca w porównaniu ze średnią z poprzednich pięciu lat, spotkał się z wyraźnym sprzeciwem Portugalii i Hiszpanii oraz budzi poważne obawy kilku innych krajów UE.

 

UKR:

Przedstawiciele Rosji, Ukrainy, Turcji i ONZ podpiszą dziś w Stambule umowę, która ma odblokować eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego. Podczas ceremonii podpisania wypracowanego pod auspicjami ONZ porozumienia obecny będzie sekretarz generalny tej organizacji A.Guterres.

 

UKR:

Narodowy Bank Ukrainy zdecydował się zdewaluować UAH wobec USD o 25% wczoraj o 9.00. Osłabienie waluty wynika ze zmiany strukturalnych parametrów rynkowych i urealnienia kursu. Słabsza waluta ma zwiększyć konkurencyjność ukraińskich producentów.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama

Czytaj dalej