Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,24%
USD / PLN3,99-0,04%
CHF / PLN4,42+0,29%
GBP / PLN5,04+0,00%
EUR / USD1,08-0,21%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 786,20+0,07%
S&P 5005 255,60+0,14%
ROPA BRENT87,01+1,53%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Nie obędzie się bez wzrostu bezrobocia

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Nie obędzie się bez wzrostu bezrobocia | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

EUR:

Według lipcowej edycji prognoz Komisji Europejskiej wzrost PKB w UE w 2022 wyniesie 2,7% (tyle samo co w majowej edycji), natomiast w 2023 spowolni do 1,5% (vs 2,3% prognozowane wcześniej). Aktywność gospodarcza w 2h22 ma być słabsza niż oczekiwano w maju, ale rewizji w dół całorocznej dynamiki PKB przeciwdziałały lepsze od oczekiwań dane za 1q22. Naszym zdaniem KE nie docenia skali ryzyka związanego z kryzysem energetycznym w strefie euro, co oznacza wysokie prawdopodobieństwo nawet znacznie słabszego wyniku niż prognozowany. KE zakłada, że w strefie euro do końca 2023 nie będzie ani jednego kwartału ze spadkiem PKB w ujęciu q/q. W prognozach KE znacząco w górę zrewidowano ścieżkę inflacji – inflacja HICP w strefie euro w 2022 ma wynieść 7,6% (1,5pp wyżej niż w majowej prognozie), a w 2023 spaść do 4,0% (1,3pp wyżej). W dalszym ciągu prognozy zakładają, że wraz z ustaniem presji ze strony cen surowców energetycznych i złagodzeniem ograniczeń podażowych inflacja zacznie spadać, tak by pod koniec projekcji (4q23) wynieść 2,5%. Prognozy KE dla Polski są w dużej mierze zgodne z naszymi – PKB w tym roku ma wzrosnąć o 5,2% (PKOe: 4,9%), by w 2023 wyhamować do 1,5% (PKOe: 1,3%). Przypominamy, że słabszy wzrost w 2023 będzie złudzeniem statystycznym wynikającym z mocno dodatniego efektu przenoszenia w 2022 i ujemnego na 2023. W rzeczywistości w krajowej gospodarce to ten rok będzie rokiem hamowania, a przyszły odbicia. Komisja prognozuje, że inflacja HICP w Polsce wyniesie w 2022 12,2%, a w 2023 aż 9,0% (to najwyższa prognoza spośród państw UE). Podwyższona inflacja HICP w 2023 ma zdaniem KE wynikać z utrzymującej się wysokiej inflacji bazowej (w tym wysoka inflacja usług za sprawą napięć na rynku pracy) i podwyżek cen energii. KE nie wskazała przyjętych założeń co do terminu wygaszenia Tarczy Antyinflacyjnej. W ujęciu skumulowanym od 2019 prognozy wskazują, że Polska ma być gospodarką z najwyższym wzrostem PKB (nie licząc będącej utrapieniem statystyków Irlandii) oraz najwyższą inflacją. Można stwierdzić, że wysoka inflacja jest ceną za mocny wzrost gospodarczy, w tym bardzo mocny rynek pracy.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Nie obędzie się bez wzrostu bezrobocia - 1

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Nie obędzie się bez wzrostu bezrobocia - 1

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Nie obędzie się bez wzrostu bezrobocia - 2

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Nie obędzie się bez wzrostu bezrobocia - 2

POL:

Prezes NBP A.Glapiński napisał w wypowiedzi dla PAP, że w wypadku materializacji scenariusza inflacyjnego z projekcji NBP (szczyt inflacji w 3q22) i przy założeniu wydłużenia obowiązywania Tarcz Antyinflacyjnych, według dzisiejszej oceny możliwe będzie szybkie zakończenie cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. W 2023, przy szybko spadającym tempie wzrostu PKB, możliwe byłyby obniżki stóp.

POL:

Reklama

L.Kotecki z RPP powiedział, iż nie można wykluczyć, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce w 2023 będzie wyższa niż w 2022. Jego zdaniem, we wrześniu można spodziewać się kolejnej podwyżki stóp procentowych. Członek RPP powtórzył ocenę, że będziemy mieć w Polsce podręcznikową stagflację, czyli wysoką inflację i lekko dodatni, bliski zera wzrost PKB. Jego zdaniem nie będzie jednak prawdziwej recesji, co najwyżej techniczna (dwa kwartały spadku PKB q/q sa).

POL:

Deficyt rachunku obrotów bieżących wyniósł w maju 1,9 mld EUR (PKO: 3,1, kons: 3,5 mld EUR) wobec 2,5 mld EUR w kwietniu. W ujęciu 12- miesięcznym deficyt w relacji do PKB pogłębił się do 3,9% z 3,5%. Deficyt handlowy stanowił po maju 2,6% PKB, nadwyżka w handlu usługami ustabilizowała się na poziomie 4,6% PKB, a deficyt dochodów pierwotnych sięgnął 5,2% PKB, głównie przez wysokie zyski firm z udziałem kapitału zagranicznego, których znaczna część jest reinwestowana. Mimo mocnego wzrostu deficytu, sytuacja w polskim bilansie płatniczym pozostaje względnie zdrowa (m.in. mocny eksport), także na tle innych gospodarek w naszym regionie i Niemiec. Więcej w Makro Flashu: Rekordowy eksport do Ukrainy.

USA:

Inflacja PPI w USA w czerwcu wzrosła do 11,3% r/r (kons.: 10,9% r/r) vs 10,9% r/r w maju. W ciągu miesiąca ceny wzrosły o 1,1% m/m, co oznacza przyspieszenie względem kwietnia i maja. Główną przyczyną wyższej inflacji oraz zaskoczenia względem oczekiwań była zwyżka cen ropy, paliw, gazu oraz innych produktów z nimi związanych. W przypadku cen dóbr za aż 90% wzrostu cen o 2,4% m/m odpowiadał wzrost cen energii. Inflacja bazowa PPI (po wyłączeniu żywności, energii i handlu) wyniosła 6,4% r/r, a jej wzrost miesięczny spowolnił do 0,3% wobec 0,4% w kwietniu i maju.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Nie obędzie się bez wzrostu bezrobocia - 3

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Nie obędzie się bez wzrostu bezrobocia - 3

USA:

Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła do 244 tys. (kons. 235 tys.). Średnia 4-tygodniowa kolejny raz wzrosła, tym razem do 235,8 tys. Dane sugerują stopniowe, ale jak na razie powolne, pogorszenie sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Trwający od końca marca i dotychczas nieprzerwany wzrost liczby nowych wniosków o zasiłek nie znalazł swojego odzwierciedlenia w stopie bezrobocia obliczanej przez BLS, która wciąż wynosi 3,6%.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Nie obędzie się bez wzrostu bezrobocia - 4

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Nie obędzie się bez wzrostu bezrobocia - 4

USA:

Ekonomiści O.Blanchard, A.Domash i LSummers uważają za nieuzasadnione oczekiwania Fed, że schłodzenie koniunktury odbędzie się bez wzrostu bezrobocia. Na podstawie krzywej Beveridge’a (odwrotnej zależności między stopą bezrobocia a stopą wakatów) argumentują, że w przeszłości schodzenie z cyklicznego szczytu stopy wakatów wiązało się ze wzrostem bezrobocia. Bezprecedensowy wzrost wskaźnika „wakatów do bezrobocia” (patrz wykres na marginesie) w okresie popandemicznym oznacza ich zdaniem, że koniunktura na rynku pracy pozostaje bardzo mocna i istnieje ryzyko jego przegrzania. Według autorów stopa bezrobocia nieprzyspieszająca inflacji (NAIRU) wzrosła względem stanu sprzed pandemii. Stąd obniżenie presji płacowej poprzez spadek stopy wakatów wymagałoby jednoczesnego wzrostu bezrobocia, co oznaczałoby, zdaniem autorów, że nadzieje Fed na „recesję bez wzrostu bezrobocia” nie mają poparcia w danych empirycznych.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Nie obędzie się bez wzrostu bezrobocia - 5

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Nie obędzie się bez wzrostu bezrobocia - 5

POL:

MRiPS skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia dotyczący waloryzacji emerytur i rent na 2023 w wysokości 9,6%, co przełożyłoby się na koszt dla budżetu w wysokości 27,5 mld PLN.

POL:

Prezydent A.Duda podpisał ustawę o finansowaniu społecznościowym zawierającą wsparcie dla kredytobiorców (w tym wakacje kredytowe i reformę WIBOR) oraz wydłużenie Tarczy Antyinflacyjnej do końca października.

HUN:

Reklama

MNB utrzymał bez zmian tygodniową stopę depozytową (9,75%).

ITA:

Premier M.Draghi podał się do dymisji po tym jak wchodzący w skład koalicji Ruch Pięciu Gwiazd nie zagłosował za wotum zaufania wobec niego. M.Draghi był technicznym premierem wybranym na początku 2021, aby zakończyć kryzys rządowy w tym państwie. Prezydent S.Matarella dymisję M.Draghiego odrzucił i poprosił premiera by udał się do parlamentu i tam ocenił sytuację, w jakiej znalazła się jego koalicja. Rezygnacja M.Draghiego i ryzyko przyspieszonych wyborów parlamentarnych mogłaby zmniejszyć zaufanie wobec możliwości przeprowadzenia przez Włochy koniecznych reform finansowanych z NGEU oraz ograniczyć wsparcie polityczne i wojskowe Włoch dla broniącej się Ukrainy. Rynkową konsekwencją kryzysu politycznego we Włoszech może być presja na wzrost rentowności włoskich obligacji, zwiększająca ryzyko fragmentacji rynków, co utrudniać będzie proces normalizacji polityki pieniężnej przez EBC.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Nie obędzie się bez wzrostu bezrobocia - 6

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Nie obędzie się bez wzrostu bezrobocia - 6

CHN:

Chińskie PKB w 2q22 wzrosło zaledwie o 0,4% r/r po wzroście o 4,8% r/r w 1q22. Gospodarka uniknęła spadku PKB, ale wynik był poniżej oczekiwań (1% r/r). Spowolnienie jest konsekwencją 2-miesięcznego lockdownu w Szanghaju, a Chiny nadal prowadzą politykę zero-Covid. 2q22 był drugim najgorszym kwartałem w 30-letniej historii danych o wzroście PKB. Gorszy był tylko początek pandemii w 2020. W 1h22 chińskie PKB wzrosło o 2,5% r/r co sprawia, że osiągniecie planowego wzrostu o 5,5% w całym roku jest bardzo mało prawdopodobne.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej