Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,20%
USD / PLN3,98-0,28%
CHF / PLN4,42-0,24%
GBP / PLN5,03-0,22%
EUR / USD1,08+0,09%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja nie odpuszcza, pomimo niższych kosztów

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja nie odpuszcza, pomimo niższych kosztów | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

ŚWIAT:

Indeks cen żywności na świecie w lutym spadł do 129,8 pkt. ze 130,6 pkt. w styczniu, a trend spadkowy w cenach żywności trwa już 11 miesięcy. Niewielki spadek indeksu w minionym miesiącu odzwierciedlał znaczne spadki wskaźników cen olejów roślinnych i nabiału, a także małe spadki subindeksu zbóż i mięsa, które z nawiązką zrekompensowały gwałtowny wzrost indeksu cen cukru. Światowe ceny żywności były w lutym o 8,1% niższe niż przed rokiem, po spadku o 4,7% r/r w styczniu. W ujęciu złotowym ceny żywności nadal rosną, o 1,4% r/r, jednak dynamika ta systematycznie spada z osiągniętego w marcu 2022 szczytu na poziomie 49,3% r/r. Światowe ceny żywności przekładają się na ceny żywności dla krajowych konsumentów z około 9-miesięcznym opóźnieniem – historyczne zależności sugerują, że w Polsce w tej części koszyka inflacyjnego zaczyna się proces dezinflacji (por. wykres na pierwszej stronie).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja nie odpuszcza, pomimo niższych kosztów - 1

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja nie odpuszcza, pomimo niższych kosztów - 1

 

EUR:

Inflacja PPI w trefie euro obniżyła się w styczniu silniej od oczekiwań, do 15,0% r/r z 24,5% r/r w grudniu. W ciągu miesiąca ceny uzyskiwane przez producentów obniżyły się o 2,8%, po wzroście o 1,1% m/m w grudniu. Za ich spadek odpowiadały wyłącznie ceny energii, które obniżyły się o 9,4% m/m, w pozostałych kategoriach ceny rosły o 1,0-1,5%, silniej niż w poprzednich miesiącach, co może odzwierciedlać noworoczne zmiany cenników. Roczna dynamika cen energii spowolniła do 20,5% r/r z 48,5% r/r w grudniu. Spadek inflacji PPI po wyłączeniu energii był znacznie mniej okazały – do 11,1% r/r z 12,4% r/r w grudniu i został osiągnięty dzięki efektom statystycznym (baza). Styczniowe dane z jednej strony potwierdzają trwającą dezinflację w cenach energii, z drugiej jednak pokazują, że szybki spadek inflacji do akceptowalnych poziomów nie jest przesądzony, ze względu na efekty drugiej rundy i silny rynek pracy.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja nie odpuszcza, pomimo niższych kosztów - 2

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja nie odpuszcza, pomimo niższych kosztów - 2

 

EUR:

Indeks PMI w sektorze usług strefy euro wzrósł w lutym do 52,7 pkt. z 50,8 pkt. w styczniu i był nieco niższy niż szacunek flash. Rewizja wobec wstępnych danych dotyczyła przede wszystkim Niemiec, gdzie PMI wzrósł do 50,9 pkt. z 50,7 pkt. w styczniu, wobec szacunku flash na poziomie 51,3 pkt. Odczyt powyżej 50 pkt. oznacza wzrost aktywności w europejskim sektorze usługowym, który osiągnięto dzięki ożywieniu popytu, które spowodowało wzrost zaległości w realizacji zamówień. Koszty działalności przyspieszyły w lutym, a wskaźnik cen finalnych ustabilizował się na poziomie ze stycznia i był jednym z najwyższych w historii badania. Indeks PMI composite, który mierzy poziom aktywności w całym sektorze prywatnym wzrósł w lutym do 52,0 pkt. z 50,3 pkt. i już drugi miesiąc z rzędu znajduje się powyżej poziomu neutralnego. Utrzymująca się wysoka presja cenowa i ożywienie aktywności to argumenty za dalszym zacieśnianiem polityki pieniężnej.

 

USA:

Indeks PMI dla sektora usługowego wzrósł w lutym do 50,6 pkt. z 46,8 pkt. w poprzednim miesiącu i był o 0,1 pkt. wyższy niż szacunek flash. W lutym aktywność w sektorze powróciła do wzrostów, chociaż zamówienia wciąż spadały. Firmy zwiększały zatrudnienie w najszybszym tempie od września 2022, przewidując poprawę popytu. Pomimo mniejszego wzrostu kosztów ceny wyrobów gotowych przyspieszyły najmocniej od października. Mający analogiczną konstrukcję wskaźnik ISM w usługach w lutym spadł do 55,1 pkt., z 55,2 pkt. w styczniu, był jednak wyższy od oczekiwań. Subindeksy nowych zamówień i zatrudnienia sugerują przyspieszenie wzrostu. Tempo wzrostu cen nieznacznie wyhamowało, jednak nadal było wysokie.

Reklama

 

EUR:

L. de Guindos, wiceprezes EBC, powiedział, że zmiany inflacji bazowej będą istotną przesłanką dla decyzji Banku co do dalszej ścieżki stóp procentowych. Wskazał, że chociaż ogólna miara inflacji może w najbliższych miesiącach obniżyć się poniżej 6% z 8,5% obecnie, to inflacja bazowa może się okazać bardziej trwała. W ocenie bankiera inflacja musi powrócić w pobliże 2%, aby EBC podjął decyzję o zakończeniu zacieśniania polityki pieniężnej. M. Muller (EBC, Bank Estonii) także wyraził zaniepokojenie uporczywością inflacji bazowej i wskazał, że zapowiedziana na marzec podwyżka stóp procentowych najpewniej nie będzie ostatnią. Podkreślił także, że w państwach o silnym popycie krajowym dodatkowym (poza polityką EBC) narzędziem walki z inflacją powinna być restrykcyjna polityka fiskalna. Prezes EBC, Ch.Lagarde, stwierdziła, że podwyżka stóp o 50pb w marcu jest bardzo wysoce prawdopodobna, co wspierają napływające dane. Odnosząc się do prognoz, Ch.Lagarde powiedziała, że w 2023 inflacja będzie się obniżać, choć w krótkim okresie jej miara bazowa będzie bardziej uporczywa, natomiast jeśli chodzi o wzrost gospodarczy, to nie spodziewa się recesji w strefie euro.

 

POL:

 

Rząd nie wyklucza rozwiązań legislacyjnych w sprawie kredytów w CHF, ale czeka na rozstrzygnięcie TSUE w tym obszarze, wynika z wypowiedzi rzecznika rządu Piotra Müllera. Z kolei prezydent A.Duda czeka na przedstawienie przez instytucje państwowe propozycji i koncepcji dotyczących kredytów frankowych, jednak w jego kancelarii nie toczą się obecnie żadne prace nad tym tematem.

Reklama

 

POL:

W ocenie P.Borysa obniżki stóp procentowych w Polsce to raczej perspektywa 2024. Zdaniem prezesa PFR na przełomie 3q/4q23 inflacja w Polsce powinna obniżyć się do jednocyfrowego poziomu.

 

CHN:

Władze Chin wyznaczyły cel dla wzrostu gospodarczego w 2023 na poziomie 5%, czyli nieco niższym niż w ubiegłych latach oraz poniżej oczekiwań. Decyzja może wynikać z faktu, że w ubiegłym roku Chiny po raz pierwszy w historii nie osiągnęły celu (5,5%), przy wzroście gospodarki o 3%.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej