Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,03%
USD / PLN4,00+0,17%
CHF / PLN4,43+0,16%
GBP / PLN5,05+0,15%
EUR / USD1,08-0,13%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Fed zmienia ton i prognozy...

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Fed zmienia ton i prognozy... | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rezerwa Federalna zgodnie z oczekiwaniami podniosła stopę Fed funds o 25pb do 4,75-5,0%. Fed zmienił forward guidance – obecnie ocenia, że aby opanować inflację „mogą być konieczne pewne dodatkowe działania”, podczas gdy dotychczas oceniał, że „będą konieczne dalsze podwyżki”. Członkowie Komitetu w pierwszych dniach po eskalacji problemów w sektorze bankowym rozważali „pauzę” w cyklu podwyżek, ale ostatecznie osiągnięto szerokie porozumienie dla podwyżki o 25pb.

W komunikacie podkreślono, że choć dane wskazują na skromny wzrost wydatków i produkcji, to wskaźniki gospodarcze w ostatnim czasie zaskakiwały raczej w górę, inflacja pozostaje wysoka, a przyrost miejsc pracy przyspieszył. Prezes J.Powell podkreślał, że Fed pozostaje zdeterminowany w walce z wysoką inflacją, bez opanowania której nie jest możliwa trwała stabilność makroekonomiczna i finansowa. Komitet nie dyskutował o możliwości zmian w programie QT.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Fed zmienia ton - 1

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Fed zmienia ton - 1

Razem z decyzją opublikowano nowe prognozy. Oczekiwana przez członków FOMC ścieżka stóp procentowych na koniec poszczególnych lat (por. wykres na 1. stronie) nie różni się istotnie od prognoz z grudnia (tylko w 2024 stopa jest nieznacznie wyższa, wynosi 4,3% zamiast 4,1%) – nowe projekcje nie zakładają więc silniejszych niż w założeniach z grudnia podwyżek stóp w tym roku, a jedynie nieco wolniejsze tempo obniżek w 2024. Prezes Fed potwierdził, że przed tumultem na rynku bankowym prognozy stóp procentowych członków FOMC były zdecydowanie wyższe. Ostatnie wydarzenia skutkowały zacieśnieniem warunków kredytowych dla gospodarstw i firm, co ogranicza popyt, osłabia rynek pracy i w konsekwencji inflację. Zacieśnienie warunków kredytowych oddziałuje w tym samym kierunku co podwyżki stóp i ogranicza skalę koniecznych działań ze strony Fed. Prezes Powell powiedział, że omawiana ścieżka stóp nie jest zobowiązaniem, a Komitet będzie reagował w zależności od napływających danych. Jednocześnie członkowie Rezerwy są mniej optymistycznie nastawieni względem koniunktury gospodarczej – PKB w 2023 i 2024 ma rosnąć słabiej (przy bilansie ryzyka skierowanym w dół). Z kolei ścieżka inflacji PCE oraz inflacji bazowej PCE są tylko minimalnie wyższe (w 2023) niż te z grudnia.

Reklama

 

Bilans ryzyka dla inflacji nadal jest przechylony w górę, ale jednocześnie aż 7 z 18 uczestników (najwięcej od marca 2021) wskazało, że ryzyko jest zbilansowane. W trakcie konferencji prasowej znaczna część pytań do szefa Fed była poświęcona sytuacji sektora bankowego. W jego ocenie amerykański sektor bankowy jest odporny, a Fed zademonstrował determinację w zapewnieniu bezpieczeństwa dla depozytów całego systemu. W Fed trwa przegląd obowiązujących regulacji bankowych, by ocenić „co poszło nie tak i jak doszło do niewypłacalności niektórych banków”. Prezes Powell wskazał też, że nie należy traktować ostatniego wzrostu bilansu Fed jako „nowego QE”, ponieważ bilans banku centralnego wzrósł ze względu na pożyczki płynnościowe (rola pożyczkodawcy ostatniej instancji), co istotnie różni się od luzowania ilościowego (cel: obniżki rynkowych stóp procentowych).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Fed zmienia ton - 2

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Fed zmienia ton - 2

 

Zdaniem Prezesa obecnie jest zbyt wcześnie by określić, czy wydarzenia w sektorze bankowym zmniejszają prawdopodobieństwo „miękkiego lądowania” amerykańskiej gospodarki. Zakładamy, że wczorajsza podwyżka mogła być ostatnią w tym cyklu. Kolejne podwyżki mogą już nie być konieczne ze względu na pogorszenie koniunktury gospodarczej, która w konsekwencji przełoży się na szybszą dezinflację (również w najistotniejszym dla Fed sektorze usług). Kolejnym czynnikiem sugerującym ostrożność będą obawy przed negatywnym wpływem dalszych podwyżek stóp procentowych na stabilność sektora bankowego (szczególnie małych i regionalnych banków) oraz zacieśnienie warunków kredytowych wynikające z problemów banków.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej