Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,00%
USD / PLN3,99-0,02%
CHF / PLN4,43-0,01%
GBP / PLN5,04-0,01%
EUR / USD1,08+0,04%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: EBC jest bliski zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: EBC jest bliski zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

USA:

Inflacja CPI w kwietniu nieoczekiwanie spadła do 4,9% r/r z 5,0% r/r w marcu, a inflacja bazowa zgodnie z prognozami obniżyła się do 5,5% r/r z 5,6% r/r. W ujęciu m/m obie miary rosły zgodnie z oczekiwaniami w tempie 0,4%. Taki wzrost po zannualizowaniu daje dynamikę 4,9%, nadal powyżej „normy”. Dane inflacyjne nie powinny naszym zdaniem zaniepokoić Fed, ponieważ nie zmieniają perspektyw inflacyjnych. Spadek inflacji w kolejnych miesiącach jest bardzo prawdopodobny – w szczególności nadchodzi szybka dezinflacja w kategorii „schronienie”, co będzie opóźnionym skutkiem schłodzenia rynku mieszkaniowego poprzez podwyżki stóp procentowych. W kwietniu ceny w tej kategorii wzrosły o 0,4% m/m, najsłabiej od roku.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: EBC jest bliski zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych - 1

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: EBC jest bliski zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych - 1

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: EBC jest bliski zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych - 2

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: EBC jest bliski zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych - 2

 

POL:

Reklama

Rada Polityki Pieniężnej, zgodnie z oczekiwaniami, pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie (stopa referencyjna: 6,75%). Towarzyszący decyzji komunikat nie przynosi żadnych istotnych zmian w stosunku do przekazu z kwietnia. Rada pozostaje w trybie „data-driven”. Kolejne decyzje mają zależeć od napływających danych. Ostatnie wypowiedzi ze strony części członków RPP, wbrew wczorajszemu komunikatowi, sugerowały, że w ramach Rady dochodzi do pewnej zmiany nastawienia, w którym może się pojawić przestrzeń do obniżek stóp procentowych przed końcem roku. Więcej na ten temat w Makro Flash: RPP nic nie zmienia.

 

EUR:

Ch.Lagarde oceniła w wywiadzie, że istnieją czynniki, które mogą wywołać znaczące ryzyko w górę dla perspektyw inflacji. EBC wciąż jest w sytuacji, w której niepewność co do ścieżki inflacji jest duża, więc musi być bardzo wyczulony na te potencjalne ryzyka. Ich dokładna lista została umieszczona w komunikacie po ostatnim posiedzeniu Rady Prezesów ECB, jednak na szczególną uwagę zasługuje wzrost płac w różnych państwach Europy. Zdaniem szefowej EBC protesty i wzmożone żądania płacowe obserwowane w Europie nie dziwią, ze względu na realny spadek płac w ubiegłym roku. Jest to oczywiście proces nadrabiania zaległości, ale wymaga zachowania czujności, w szczególności biorąc pod uwagę niedawne, dwucyfrowe porozumienia płacowe z Niemiec i Hiszpanii.

 

EUR:

Y.Stournaras (ECB i bank centralny Grecji) powiedział, że EBC jest bliski zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych i prawie na pewno zakończy je w tym roku. Zgodził się przy tym z opinią Ch.Lagarde, że bank ma nadal „grunt do pokrycia”. Jego zdaniem, nie można jednak jeszcze powiedzieć jaka będzie skala tegorocznego zacieśnienia. W podobnym tonie wypowiedział się J.Nagel (EBC i Bundesbank), który ocenił, że EBC zbliża się do punktu docelowego, w takim znaczeniu, że dociera do obszaru polityki pieniężnej, który jest uważany za restrykcyjny. J.Nagel jest ponadto przekonany, że polityka pieniężna przynosi efekty.

Reklama

 

HUN:

Inflacja CPI w kwietniu spadła do 24,0% r/r z 25,2% r/r w marcu. Obniżyła się też inflacja bazowa, do 24,8% r/r z 25,7% r/r miesiąc wcześniej. Ceny żywności i napojów, które mocno pobijały inflację w poprzednich miesiącach, obniżyły się o 0,5%, a ich roczna dynamika spadła do 39,0% z 44,8% w marcu. W ciągu miesiąca ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,7% po wzroście o 0,8% w marcu. Taka dynamika po zannualizowaniu daje wzrost ook. 9%, co potwierdza, że obecny wysoki poziom inflacji r/r jest konsekwencją gwałtownego wzrostu cen pod koniec ubiegłego roku (m.in. po uwolnieniu cen energii), a obecna temperatura procesów inflacyjnych jest znacznie niższa. To może otwierać przestrzeń do stopniowej normalizacji polityki pieniężnej na Węgrzech.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: EBC jest bliski zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych - 3

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: EBC jest bliski zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych - 3

 

CHN:

Inflacja CPI w kwietniu obniżyła się do 0,1% r/r z 0,7% r/r miesiąc wcześniej i była najniższa od 2 lat. Spadek inflacji odzwierciedla słaby popyt krajowy oraz efekty bazowe związane z ubiegłorocznym lockdownem w Szanghaju. Inflacja bazowa, beż żywności i energii, utrzymała się na poziomie 0,7% r/r. Spadek cen surowców pogłębił deflację po stronie producentów. Indeks PPI obniżył się o -3,6% r/r wobec -2,5% r/r w marcu. Zarówno inflacja CPI, jak i PPI były niższe od oczekiwań, potwierdzając, że pomimo zniesienia ograniczeń covidowych, chińska gospodarka nie ma problemów z nadmiernym wzrostem cen.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: EBC jest bliski zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych - 4

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: EBC jest bliski zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych - 4

 

GER:

Ostateczne dane potwierdziły, że inflacja CPI w kwietniu spadła do 7,2% r/r z 7,4% r/r w marcu, a inflacja HICP obniżyła się do 7,6% r/r z 7,8% r/r.

 

ROM:

Bank centralny Rumunii, zgodnie z oczekiwaniami, pozostawił główną stopę procentową bez zmian na poziomie 7%. Stopy procentowe w Rumunii są najwyższe od 2010, a w obecnym cyklu wzrosły łącznie o 575pb. Nowa projekcja wskazuje, że cel inflacyjny zostanie osiągnięty whoryzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Nie ma więc potrzeby dalszych podwyżek stóp. Z kolei utrzymujące się ryzyko inflacyjne na razie wyklucza obniżki.

Reklama

 

POL:

Rząd szacuje, że do 2040 trzeba będzie zainwestować w nowe źródła wytwarzania energii 726 mld PLN. W najbliższym okresie, do 2030, potrzeby są na poziomie ok. 260 mld PLN. Wiceminister klimatu i środowiska A.Guibourgé-Czetwertyński poinformował, że te potrzeby są w ok 90% pokryte mechanizmem wsparcia dla offshore, rynkiem mocy bądź wprost środkami krajowymi pochodzącymi z uprawnień ETS, czy środkami unijnymi. Dodał, że na inwestycje w wytwarzanie energii i ciepła przeznaczone będzie ok. 30 mld EUR ze środków unijnych. Wiceminister poinformował, że wśród wyzwań związanych z wydatkowaniem unijnych środków jest m.in. krótki horyzont czasowy, w szczególności dotyczący KPO. Jego zdaniem wyzwaniem może być też zagospodarowanie środków w formie pożyczek, bo beneficjenci woleliby dotacje. Jak wskazał, trzeba też wziąć pod uwagę ograniczenia wynikające z pomocy publicznej.

 

UE:

Parlament Europejski dał zielone światło dla zawieszenia na kolejny rok ceł importowych na ukraińskie produkty rolne w celu wsparcia gospodarki tego kraju.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej