Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,06%
USD / PLN3,99-0,02%
CHF / PLN4,43-0,02%
GBP / PLN5,04-0,03%
EUR / USD1,08-0,02%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Czy J.Powell rozwieje wątpliwości?

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Czy J.Powell rozwieje wątpliwości? | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

EUR:

Indeks Sentix obniżył się do -11,1 pkt. z -8,0 pkt., wbrew spodziewanej poprawie wskaźnika. Spadek indeksu wynikał przede wszystkim z pogorszenia subindeksu oczekiwań (do -13,0 pkt. z -6,0 pkt.), przy nieznacznej poprawie oceny sytuacji bieżącej (do -9,3 pkt. z -10,0 pkt.). Spadek indeksu po czterech miesiącach poprawy pokazuje, że obawy o recesję w strefie euro nie minęły na dobre (chociaż sama Prezes EBC nie przewiduje takiego scenariusza w 2023). Pogorszenie ocen wynika również z nasilenia się obaw przed inflacją, w tym przed koniecznością dalszych podwyżek stóp procentowych.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Czy J.Powell rozwieje wątpliwości? - 1

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Czy J.Powell rozwieje wątpliwości? - 1

 

EUR:

Sprzedaż detaliczna w styczniu wzrosła o 0,3% m/m po spadku o 1,7% m/m w grudniu. W ostatnich miesiącach dynamika sprzedaży fluktuowała po obu stronach zera, jednak kierunek zmian jest jasny – sprzedaż obniża się przy spadku realnych dochodów konsumentów i jest o blisko 3% niższa niż przed wybuchem wojny i o jedynie 1,6% wyższa niż przed pandemią.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Czy J.Powell rozwieje wątpliwości? - 2

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Czy J.Powell rozwieje wątpliwości? - 2

 

POL:

Deficyt budżetu państwa w 2022 wyniósł 12,4 mld PLN vs 29,9 mld PLN założone w ustawie. Przychodom budżetowym sprzyjała wysoka inflacja (wzrost VAT o 6,8% r/r), wysokie zyski firm (CIT: +33,9% r/r) i podwyżki płac (PIT: +7,5% r/r). Przychody z VAT i PIT wzrosły w 2022 pomimo znacznego obciążenia ze strony obniżek stawek VAT w ramach Tarcz Antyinflacyjnych oraz reformy PIT (Polski Ład). W styczniu budżet kontynuował dobry wynik – nadwyżka wyniosła 11,2 mld PLN. Szacujemy, że ze względu na koszty łagodzenia kryzysu energetycznego i obniżenia podatków w ramach Polskiego Ładu tegoroczny deficyt finansów publicznych wzrośnie do 6,0% PKB wobec ok. 3,0% PKB deficytu w 2022. Premier zapowiedział konsolidację finansów publicznych, co oznacza, że wszystkie fundusze, również obronności, mogą być częścią budżetu.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Czy J.Powell rozwieje wątpliwości? - 3

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Czy J.Powell rozwieje wątpliwości? - 3

 

POL:

Reklama

MRiPS podało, że stopa bezrobocia w lutym wyniosła 5,5% i nie zmieniła się względem stycznia, oraz była o 0,4 pp niższa niż przed rokiem. W ciągu miesiąca liczba bezrobotnych zwiększyła się o 8,5 tys., co nie wskazuje na pogorszenie warunków na rynku pracy. Kolejne dane potwierdzają nasze oczekiwania, że wzrost stopy bezrobocia w 2023, o ile nastąpi, będzie jedynie nieznaczny.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Czy J.Powell rozwieje wątpliwości? - 4

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Czy J.Powell rozwieje wątpliwości? - 4

 

USA:

Zamówienia fabryczne w styczniu spadły o 1,6% m/m vs 1,7% (po rewizji) w grudniu. Zamówienia z wyłączeniem transportu wzrosły o 1,2% m/m po spadku w tej samej skali przed miesiącem. Zamówienia na dobra trwałe obniżyły się zgodnie z oczekiwaniami o 4,5% m/m, najsilniej od kwietnia 2020, po wzroście o 5,1% m/m w grudniu.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Czy J.Powell rozwieje wątpliwości? - 5

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Czy J.Powell rozwieje wątpliwości? - 5

Reklama

 

EUR:

Główny ekonomista, P.Lane w analizie stwierdził, że decyzje w zakresie polityki pieniężnej zależą od trzech głównych czynników: prognoz w horyzoncie do trzech lat, bieżących danych o inflacji bazowej oraz opóźnień w mechanizmie transmisji. Skupiając się na inflacji bazowej P.Lane stwierdził, że wobec zaburzeń spowodowanych pandemią oraz wojną w Ukrainie, obserwowanie jedynie „standardowej” inflacji bazowej jest niewystarczające. Należy obserwować takie miary, które uwzględniają również informacje zawarte w dynamice płac i oczekiwaniach inflacyjnych. Oprócz inflacji HICP z wyłączeniem cen energii (5,6% w lutym) i żywności, EBC monitoruje szereg miar, w tym inflację PCCI (Persistent and Common Component of Inflation) z wyłączeniem energii, która wyniosła 4,1% i której impet osłabiał się, podczas gdy pozostałe wskaźniki bazowe nie wykazują oznak hamowania, w szczególności impet inflacji towarów pozostaje mocny. P.Lane, który jest uznawany za jednego z bardziej gołębich przedstawicieli EBC, zasygnalizował, że stopy procentowe powinny być podnoszone również po posiedzeniu w marcu, choć kalibracja parametrów polityki pieniężnej będzie zależeć od napływających danych. Z kolei znajdujący się w jastrzębim skrzydle Rady Prezesów EBC R.Holzmann (Bank Austrii) stwierdził, że EBC powinien podnieść stopy procentowe o 50pb na każdym z kolejnych czterech posiedzeń, co byłoby równoznaczne z dojściem stopy depozytowej EBC do poziomu 4,5%, a refinansowej do 5,0%.

 

POL:

Minister finansów, M.Rzeczkowska, stwierdziła, że jest zbyt wcześnie na dyskusje o obniżkach stóp procentowych. Minister uznała dotychczasowe podwyżki oraz utrzymywanie stóp bez zmian za zasadne. W jej ocenie wzrost PKB Polski w 2023 może wynieść ok. 1%. Nowa prognoza MF ma zostać przedstawiona na przełomie kwietnia i maja wraz z publikacją Aktualizacji Programu Konwergencji.

 

POL:

Reklama

Prezes PFR, P.Borys, poinformował, że kwota prefinansowania przez PFR projektów z Krajowego Planu Odbudowy wynosi od 15 do 20 mld PLN. Środki z KPO muszą zostać wykorzystane do 2026, co jak wskazał P.Borys oznacza, że inwestycje, które zazwyczaj wymagają ok. 4 lat na realizację, muszą rozpocząć się już teraz. Poinformował ponadto, że środki na prefinansowanie pochodzą z nadwyżek ze spłat Tarczy Finansowej.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama

Czytaj dalej