Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,00%
USD / PLN3,99-0,02%
CHF / PLN4,43-0,02%
GBP / PLN5,04-0,01%
EUR / USD1,08+0,02%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Czeska „inflace” w dół, krajowy deficyt fiskalny w górę

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Czeska „inflace” w dół, krajowy deficyt fiskalny w górę | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

CZE:

Inflacja CPI w Czechach w grudniu obniżyła się do 15,8% r/r z 16,2% r/r w listopadzie. Największy wpływ na to miały ceny transportu tj. samochodów (spadek rocznej dynamiki do 9,2% z 12,7%) oraz paliw (spadek do 4,4% z 14,5%). Po raz pierwszy od października 2021 obniżyła się dynamika cen żywności, sygnalizując rozpoczęcie dezinflacji w tej kategorii (jej pierwsze jaskółki zobaczyliśmy w grudniu także w Polsce, na przeciwnym biegunie znajdują się natomiast Węgry). Wyhamował wzrost imputowanych czynszów (obejmujących ceny mieszkań i remontów) za sprawą spowolnienia wzrostu cen materiałów i usług budowlanych. W ujęciu m/m inflacja wyniosła 0,0%. We wtorek wiceprezes CNB, E.Zamrazilova, stwierdziła, że jej zdaniem stopy procentowe będą musiały pozostać na podwyższonym poziomie przez dłuższy czas, najprawdopodobniej przez cały 2023. Zamrazilova nie wykluczyła podwyżki stóp, ale zastrzegła, że nie miałaby ona charakteru ruchu wyprzedzającego, a raczej stanowiła reakcję na twarde dane pokazujące spiralę płacowo-cenową oraz rosnące marże firm. Zaznaczyła, że na razie takie tendencje nie są obserwowane. W jej opinii przyzwyczajenie się do stóp procentowych w okolicach 0-2% było złe i do takiego poziomu nie powinno się już wracać.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Czeska „inflace” w dół, krajowy deficyt fiskalny w górę - 1

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Czeska „inflace” w dół, krajowy deficyt fiskalny w górę - 1

 

USA:

M.Bowmann (członkini Zarządu Fed) powtórzyła opinię wyrażoną w ostatnich dniach przez innych przedstawicieli Fed, mówiącą o konieczności dalszych podwyżek stóp. Z kolei N.Kashkari (Minneapolis Fed) odrzucił możliwość obniżania stóp w latach 2023-2024.

Reklama

 

POL:

Według wstępnych danych GUS wynik sektora instytucji rządowych i samorządowych po 3q22 wyniósł -28,5 mld PLN, co oznacza, że w ujęciu płynnego roku deficyt fiskalny pogłębił się do 2,3% PKB z 1,5% PKB w 2q22. To wynik gorszy od naszego szacunku (-1,4% PKB) opartego na danych dla głównych podsektorów: budżetu centralnego, samorządów i Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wyjaśnieniem może być gorszy wynik w innych obszarach sektora finansów publicznych (PFR/BGK). W takiej sytuacji widzimy istotne ryzyko, że deficyt fiskalny dla całego 2022 okaże się wyższy (2,5-3% PKB) niż dotychczas szacowaliśmy (1,7% PKB).

 

EUR:

Deficyt na rachunku obrotów bieżących strefy euro wyniósł w 3q22 88 mld EUR (tj. 0,7% PKB w ujęciu 4q krocząco), wobec nadwyżki na poziomie 342 mld EUR rok wcześniej. W ujęciu bilateralnym największy deficyt odnotowano względem Chin oraz Rosji, a także, po raz pierwszy (w ujęciu 4q krocząco), względem USA (wzrósł import usług R&D).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Czeska „inflace” w dół, krajowy deficyt fiskalny w górę - 2

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Czeska „inflace” w dół, krajowy deficyt fiskalny w górę - 2

Reklama

 

EUR:

Stopa oszczędności gospodarstw domowych strefy euro w 3q22 wyniosła 14,2% (suma krocząca za ostatnie 4 kwartały), czyli najmniej od 1q20. Zgodnie z opublikowaną wczoraj analizą EBC, w 2-3q22 odnotowano wyraźny wzrost konsumpcji prywatnej w strefie euro (w szczególności usług), który wynikał z rozpowszechnionego luzowania restrykcji pandemicznych oraz łagodzenia zaburzeń w łańcuchach dostaw. Istotnym czynnikiem podbijającym konsumpcję był także wzrost cen energii.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Czeska „inflace” w dół, krajowy deficyt fiskalny w górę - 3

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Czeska „inflace” w dół, krajowy deficyt fiskalny w górę - 3

 

SWE:

Rząd Szwecji zakomunikował, że zniesie ograniczenia prawne, które obecnie nakładają limit na liczbę elektrowni jądrowych w tym kraju (limit wynosi 10 przy 3 elektrowniach działających obecnie) oraz umożliwi ich umiejscowienie w większej liczbie lokalizacji. Przepisy wejdą w życie w marcu 2024. Decyzja szwedzkich władz sprzyja rozwojowi energetyki atomowej w Polsce. Innym krajom trudniej będzie argumentować, że rozwój tej technologii nie jest pożądany w regionie.

Reklama

 

CHN:

Inflacja CPI wzrosła w grudniu, zgodnie z oczekiwaniami, do 1,8% r/r z 1,6% r/r w listopadzie. Niższa od oczekiwań była z kolei dynamika cen uzyskiwanych przez producentów – inflacja PPI wyniosła -0,7% r/r wobec -1,3% r/r w listopadzie. W chińskiej gospodarce nie widać obecnie oznak presji inflacyjnej, sytuację może jednak zmienić gwałtowne zniesienie ograniczeń covidowych.

 

POL:

G.Masłowska (RPP) oceniła, że chociaż cykl podwyżek stóp nie został formalnie zakończony to są one mało prawdopodobne. Zdaniem członkini RPP wyraźnie widać, że dotychczasowe podwyżki stóp wywarły bardzo silny wpływ na sytuację kredytową i nie wydaje się, aby trzeba było ją jeszcze bardziej ograniczać. Kolejnym argumentem za brakiem podwyżek jest stopniowe zmniejszanie rocznego tempa wzrostu produkcji przemysłowej. W jej ocenie istotną przesłanką przy wyborze optymalnego momentu dokonania obniżki stóp procentowych będzie treść kolejnych projekcji inflacji i PKB.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Czeska „inflace” w dół, krajowy deficyt fiskalny w górę - 4

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Czeska „inflace” w dół, krajowy deficyt fiskalny w górę - 4

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama

Czytaj dalej