Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,19%
USD / PLN3,99-0,18%
CHF / PLN4,42-0,15%
GBP / PLN5,03-0,21%
EUR / USD1,08-0,02%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Coraz chłodniej na amerykańskim rynku pracy

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Coraz chłodniej na amerykańskim rynku pracy | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL:

W czasie konferencji prasowej Prezes NBP, A.Glapiński, ocenił, że koniunktura w gospodarce światowej osłabia się, w tym w strefie euro dynamika aktywności gospodarczej jest zbliżona do zera, a wzrost w całym 2023 będzie wyraźnie niższy niż w 2022. Jak zauważył Prezes trudno jest ocenić wpływ niedawnych zawirowań na rynku finansowym na globalną gospodarkę, ale niewątpliwie stanowią one dodatkowy, negatywny element ryzyka. A.Glapiński wyraził zadowolenie z realizowania się scenariusza z listopadowej projekcji. W Polsce następuje przewidywane przez NBP spowolnienie wzrostu gospodarczego, co przekładać się będzie na spadek inflacji. Prezes NBP zaznaczył jednocześnie, że spowolnienie wzrostu PKB ma miejsce po bardzo silnym odbiciu po pandemii. W ocenie Prezesa A.Glapińskiego w lutym inflacja osiągnęła szczyt, natomiast inflacja bazowa zacznie obniżać się dopiero w II połowie 2023. Zmiana koszyka konsumpcyjnego przez GUS najpewniej nieco podwyższy średnią inflację w tym roku. W kierunku wyższej inflacji może też oddziaływać przewidywany przez niektórych analityków wzrost cen ropy naftowej do 95-100 USD za baryłkę. W odniesieniu do płac, Prezes NBP zwrócił uwagę, że choć wynagrodzenia realne obniżają się, to i tak są one na poziomie odnotowanym w połowie 2021. NBP przewiduje, że płace realne zaczną rosnąć w II połowie 2023, przekraczając najwyższy poziom odnotowany w 2022. Prezes A.Glapiński podkreślił, że cykl podwyżek stóp nie został jeszcze zakończony, a RPP jest przygotowana na każdą sytuację. Jeśli zmaterializuje się scenariusz nakreślony w listopadowej projekcji to nie będzie dalszych podwyżek stóp procentowych, a ich obniżka będzie możliwa tylko wtedy, jeśli szybki spadek inflacji do celu inflacyjnego będzie pewny.

 

GER:

Produkcja przemysłowa w lutym zaskoczyła in plus, rosnąc o 2,0% m/m, dzięki czemu roczna dynamika produkcji znalazła się powyżej zera (0,6% r/r, wobec spadku o 1,6% r/r w styczniu). Dane pokazały, że wzrosty produkcji dotyczą wszystkich grup przemysłowych – najsilniej rosła produkcja dóbr inwestycyjnych, a głównym motorem wzrostu był przemysł motoryzacyjny. Tym samym potwierdziły się sygnały otrzymane dzień wcześniej w danych o zamówieniach w niemieckim przemyśle. Wzrost produkcji w motoryzacji wyniósł 7,6% m/m odzwierciedlając lepszą sytuację w łańcuchach dostaw widoczną od 4q22. Dane wskazują, że dołek aktywności w przemyśle niemieckim jest już za nami, przez co rosną szanse na uniknięcie przez Niemcy recesji.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Coraz chłodniej na amerykańskim rynku pracy - 1

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Coraz chłodniej na amerykańskim rynku pracy - 1

Reklama

 

USA:

Kolejne dane wskazują na pewne schłodzenie warunków na amerykańskim rynku pracy. Liczba zapowiadanych zwolnień pracowników wg raportu Challenger, Gray & Christmas Inc. wzrosła do 89,7 tys. i była o 319% wyższa niż przed rokiem, podczas gdy w lutym odnotowano wzrost o 410%. Wzrost zwolnień w USA dotyczy głównie sektora technologicznego. W sektorze finansowym liczba zwolnień nieznacznie wzrosła, ale jest nadal niska w ujęciu historycznym. Zwalniani pracownicy nie mają jak na razie problemów ze znalezieniem nowego zatrudnienia, zmniejszając liczbę wakatów w gospodarce. Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 228 tys. wobec oczekiwań na poziomie 200 tys. Zmiana modelu odsezonowania zaowocowała rewizją w górę danych historycznych – tydzień wcześniej liczba wniosków wyniosła 246 tys., prawie 50 tys. więcej niż wcześniej informowano.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Coraz chłodniej na amerykańskim rynku pracy - 2

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Coraz chłodniej na amerykańskim rynku pracy - 2

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Coraz chłodniej na amerykańskim rynku pracy - 3

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Coraz chłodniej na amerykańskim rynku pracy - 3

 

EUR:

Reklama

P.Lane, główny ekonomista EBC powiedział w wywiadzie, że jeśli projekcje, przygotowane przez EBC przed ujawnieniem napięć w sektorze bankowym, sprawdzą się, to w maju właściwe będzie dalsze podwyższanie stóp procentowych. Bankier podkreślił jednak, że działania banku muszą być nadal zależne od napływających danych, które pozwolą ocenić czy wcześniejszy scenariusz bazowy nadal obowiązuje. Dla majowej decyzji kluczowe są trzy kwestie: (1) dane wskazujące na perspektywy inflacji; (2) ocena procesów inflacyjnych w zakresie inflacji bazowej i tempa jej spadku; (3) tempo odziaływania dotychczasowych podwyżek stóp na poziom aktywności w gospodarce i inflację. P.Lane zaznaczył, że system bankowy strefy euro jest w dobrej kondycji, a europejska gospodarka radzi sobie stosunkowo dobrze.

 

POL:

Wyniki Ankiety Makroekonomicznej NBP, wskazują, że większość ankietowanych ekspertów nie spodziewa się osiągnięcia celu inflacyjnego do 2025. Typowe scenariusze w ankiecie sugerują, że średnioroczna inflacja w 2023 ukształtuje się między 11,1% a 14,2%, przy prognozie centralnej wynoszącej 12,5%. W 2024, zgodnie z oczekiwaniami ekspertów, inflacja wyraźnie się obniży - typowe scenariusz przewidują inflację w granicach 5,2% a 9,0%, przy prognozie centralnej równej 6,9%. W 2025 średniorocznie dynamika cen wyniesie między 2,8% a 6,4%, a prognoza centralna to 4,5%.

 

ŚWIAT:

K.Georgieva, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego ostrzegła, że globalną gospodarkę czekają lata powolnego wzrostu gospodarczego, a średnioterminowe perspektywy są najgorsze od 30 lat. W wystąpieniu poprzedzającym wiosenne spotkania MFW i Banku Światowego oraz publikację flagowego raportu MFW K.Georgieva powiedziała, że w najbliższych pięciu latach przeciętne tempo wzrostu światowej gospodarki wyniesie 3%, podczas gdy średnia 5-letnia za ostatnie 20 lat wynosi 3,8%.

Reklama

 

POL:

P.Muller, rzecznik rządu, poinformował, że decyzja w sprawie VAT na żywność będzie podejmowana w ciągu kilku najbliższych tygodni, bo sytuacja jest nadal poważna. Zerowa stawka VAT na żywność obowiązuje do końca czerwca, a naszym zdaniem prawdopodobne jest przedłużenie jej obowiązywania do końca bieżącego roku.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama

Czytaj dalej