• Odbierz prezent
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Ceny żywności w naszym regionie; Wzrost PKB w 4q21; Chiński indeks PM
fot. Materiał własny

ŚWIAT:

Wlk.Brytania ogłosiła w poniedziałek, że zakazuje brytyjskim podmiotom dokonywania transakcji z rosyjskim bankiem centralnym, ministerstwem finansów i państwowym funduszem majątkowym. Japonia ogłosiła, że ograniczy transakcje z rosyjskim bankiem centralnym, aby zapewnić skuteczność sankcji finansowych nałożonych przez USA i UE po inwazji Rosji na Ukrainę. Szwajcaria podjęła decyzję o przyjęciu sankcji UE wobec Rosji, w tym sankcji finansowych, popierając także decyzję o wyłączeniu Rosji z systemu SWIFT oraz zamrażając aktywa kluczowych rosyjskich polityków. Mastercard poinformował, że blokuje możliwość prowadzenia transakcji licznym instytucjom, zastosowanie się do wytycznych ws. sankcji zapowiedziała także Visa.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Ceny żywności w naszym regionie; Wzrost PKB w 4q21; Chiński indeks PM - 1

POL:

Wzrost PKB w 4q21 wyniósł 7,3% r/r, przy mocnym wzroście konsumpcji prywatnej (7,9% r/r) i inwestycji (11,7% r/r). Wyniki gospodarki za 4q21 pokazały, że jej odbudowa po pandemii nastąpiła bardzo szybko. Biorąc pod uwagę siłę bieżącego trendu wzrostowego w gospodarce, wynikającego z danych o PKB za 4q21, ale też z miesięcznych danych za styczeń, nasza prognoza PKB w 2022 (4,1%) byłaby w normalnych okolicznościach zbyt konserwatywna. Potencjalne negatywne implikacje wojny na Ukrainie równoważą jednak bilans ryzyka. Więcej w Makro Flashu „Czy mocny wzrost PKB utrzyma się?”.

POL:

J.Żyżyński (RPP) powiedział, że nie jest entuzjastą kolejnej podwyżki stóp, zarówno z powodów lokalnych, jak i z powodu napięć międzynarodowych.

POL:

Agencja S&P Global Ratings oceniła, że ratingi Polski i Węgier mogłyby znaleźć się pod presją, jeżeli doszłoby do znaczącego ograniczenia napływu środków UE, co skutkowałoby niższym wzrostem PKB, lub gdyby brak finansowania doprowadził do deficytów fiskalnych lub wzrostu zadłużenia zewnętrznego.

POL:

Według danych Straży Granicznej od 24 lutego do wczorajszego poranka przejścia graniczne z Ukrainą przekroczyło ponad 281 tys. osób wjeżdżających do Polski.

UKR/UE:

Prezydent Ukrainy W.Zełenski zwrócił się do UE o niezwłoczne przyjęcie Ukrainy do Unii Europejskiej w ramach specjalnej procedury.

POL:

Wiceminister finansów S.Skuza poinformował, że stopień sfinansowania tegorocznych potrzeb pożyczkowych brutto budżetu państwa wynosi ok. 55%.

CHN:

Oficjalny indeks PMI dla przetwórstwa wzrósł w lutym do 50,2 pkt. z 50,1 pkt. w styczniu i był wyższy od oczekiwań (49,8 pkt.). Na wzrost aktywności w sektorze wskazał też indeks Caixin, który w lutym powrócił powyżej progu 50 pkt. (50,4 pkt. wobec 49,1 pkt. w styczniu). Pozytywnie zaskoczyły także wyniki sektora usługowego, dla którego oficjalny wskaźnik PMI wzrósł do 51,6 pkt, i budownictwa (57,6 pkt.). Za lepszymi od prognoz wynikami indeksów stała głównie odbudowa popytu. W przypadku przetwórstwa za odbudową popytu na razie nie podążyła jednak produkcja (możliwy efekt ograniczenia aktywności z okazji nowego roku).


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.
Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk