• Odbierz prezent
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Biden ogłasza sankcje. Kurs hrywny i rubla do dolara (USDUAH i USDRUB) oraz notowania na moskiewskiej giełdzie (indeks RTS) pod presją
fot. Materiał własny

USA:

Prezydent J.Biden ogłosił pakiet kolejnych sankcji wobec Rosji. Obejmują one odcięcie 4 banków (m.in. VTB) od amerykańskiego systemu finansowego i ograniczenie eksportu wysokich technologii (wg Bidena sankcje obejmą około połowę importu wysokotechnologicznego Rosji, co uderzy w programy modernizacji wojsk, przemysł lotniczy i programy kosmiczne). Prezydent USA powiedział, że sankcje zostały zaprojektowane tak, aby oddziaływać na Rosję długoterminowo, a jednocześnie nie powodować negatywnych konsekwencji dla USA i ich sojuszników. Poza sankcjami Biden zapowiedział wysłanie dodatkowych wojsk i sprzętu wojskowego do Europy w celu obrony państw NATO, zapewniając jednocześnie o zamiarze nieangażowania wojsk w wojnę na Ukrainie. Zadeklarował także podjęcie działań, aby ograniczyć skalę wzrostu cen ropy, m.in. poprzez współpracę z partnerami USA (Arabia Saudyjska) i uwolnienie części strategicznych rezerw. Na liście sankcji nie znalazło się wyeliminowanie Rosji z systemu rozliczeniowego SWIFT – przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiedziała się część państw europejskich, w tym Niemcy i Włochy. Sankcje nie obejmują również przedsiębiorstw z sektora energetycznego oraz dostarczających aluminium (Rosja odpowiada za ok. 10% amerykańskiego importu tego surowca).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Biden ogłasza sankcje. Kurs hrywny i rubla do dolara (USDUAH i USDRUB) oraz notowania na moskiewskiej giełdzie (indeks RTS) - 1

EUR:

Unijni przywódcy na szczycie Rady Europejskiej zgodzili się na drugą rundę sankcji wobec Rosji. Sankcje obejmować będą 70% rosyjskiego sektora finansowego, sektor energetyczny (co ma utrudnić modernizowanie rafinerii) oraz sektor transportowy (zakaz sprzedaży samolotów i sprzętu lotniczego). UE ograniczy też dostęp do rynków kapitałowych, eksport towarów podwójnego zastosowania (w celach cywilnych i militarnych). Utrudniony zostanie dostęp do wiz dyplomatycznych oraz planowane jest wprowadzenie dla Rosjan limitów posiadanych depozytów bankowych (do 100 tys. EUR). Sankcje nałożono również na kolejne osoby fizyczne. Trwają prace nad zmianami prawnymi by móc objąć sankcjami poszczególnych oligarchów. Podczas szczytu dyskutowano o możliwości wsparcia finansowego Ukrainy oraz nałożenia sankcji również na Białoruś. Na razie nie ma mowy o wykluczeniu Rosji z systemu SWIFT lub nałożeniu bezpośrednich ograniczeń na prezydenta Rosji W.Putina.

UK:

Premier B.Johnson ogłosił pakiet sankcji wobec Rosji w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę. Obejmują one m.in. zamrożenie aktywów rosyjskich banków (a także 100 osób oraz firm), zamknięcie dostępu Rosji do brytyjskich rynków finansowych, wstrzymanie eksportu produktów przemysłu wysokich technologii oraz sprzętu wykorzystywanego przy wydobyciu ropy naftowej. Johnson nie wykluczył również odłączenia Rosji od systemu płatności SWIFT.

USA:

L.Mester (Cleveland Fed) powiedziała, że nadal uważa serię podwyżek stóp za właściwą. Dodała, że popiera szybkie rozpoczęcie redukcji bilansu Fed. Wskazała jednak, że zdarzenia na Ukrainie mogą mieć wpływ na tempo podwyżek. Dodała, że nie przekonuje jej pomysł podwyżki w marcu o więcej niż 25pb. R.Bostic z Fed w Atlancie powiedział, że Rezerwa być może będzie musiała podnosić stopy cztery lub więcej razy w tym roku, w zależności od nadchodzących danych. Jego zdaniem rosyjska inwazja na Ukrainę na razie nie ma wpływu na planowaną podwyżkę w marcu, jednak jej wpływ na rynku surowców musi być dokładnie monitorowany. M.Daly z Fed w San Francisco uważa, że zacieśnianie jest konieczne, ze względu na wysoką inflację i silną gospodarkę, wspominała też o czterech podwyżkach. Zdaniem L.Mester z Cleveland Fed konflikt na Ukrainie może wpłynąć na amerykańską gospodarkę w średnim terminie i powinien być uwzględniany w procesie ograniczania akomodacji monetarnej. Ch.Waller ocenił z kolei, że przy pełnym zatrudnieniu i inflacji znacznie powyżej celu, Fed powinien zasygnalizować powrót do neutralnej polityki w szybkim tempie, czemu sprzyjałaby podwyżka o 50pb w marcu, o ile dane inflacyjne i z rynku pracy będą nadal dobre.

USA:

Drugi odczyt PKB w 4q21 przyniósł minimalną rewizję w górę (7,0% q/q saar wobec 6,9% w pierwszym odczycie i 2,3% w 3q21). Za rewizją stały: silniejsze niż wg wstępnych szacunków wzrosty inwestycji i eksportu oraz mniejszy spadek wydatków publicznych. W dół skorygowano odczyt konsumpcji prywatnej (3,1% q/q saar wobec 3,3% widzianych w styczniowym odczycie). Odczyt za 1q22 będzie dużo gorszy (tydzień temu Atlanta Fed wskazywał na wzrost o 1,3%), zarówno z uwagi na wysoką bazę odniesienia, wyczerpujące się nadwyżki oszczędności z okresu pandemii, a także z uwagi na rosnące koszty energii. Utrzymujące się wysokie tempo wzrostu zamówień na dobra trwałe daje jednak szansę na wyższy odczyt z uwagi na ciągły wzrost zapasów (główne źródło szybkiego wzrostu PKB w 4q21), związany z przechodzeniem od modelu just-in-time na model just-in-case.

USA:

Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła w ubiegłym tygodniu do 232 tys. z 249 tys. wskazując na stopniowy powrót do normalności po wzrostach związanych z falą pandemii.

USA:

Sprzedaż domów na rynku pierwotnym w styczniu spadła do 801 tys. z 839 tys. w grudniu (po rewizji z 811 tys.). Rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych, a także ceny nieruchomości ograniczają popyt ze strony kupujących dom po raz pierwszy.

HUN:

MNB podniósł 1-tygodniową stopę depozytową o 30pb do 4,60%. Bank wskazał, że eskalacja kryzysu na Ukrainie zwiększa ryzyko inflacyjne w całym regionie.

CZE:

Na wczorajszym posiedzeniu CNB omawiał gospodarcze skutki wojny na Ukrainie. Podkreślono, że bezpośredni wpływ konfliktu (przez kanał handlowy) będzie znikomy. Bank spodziewa się jednak proinflacyjnego wpływu wojny, głównie na skutek wzrostu cen surowców energetycznych, a także osłabienie kursu korony. Dodano, że bank posiada wystarczającą ilość środków, aby stabilizować rynki finansowe (w tym walutowy) i podkreślono gotowość do działania, jeżeli płynne funkcjonowanie rynku walutowego miałoby zostać zakłócone.

POL:

NBP poinformował o udzieleniu swapa walutowego NBU, maksymalnie do kwoty 4 mld PLN.

POL:

Premier M.Morawiecki powiedział, że po styczniu w budżecie odnotowano dużą nadwyżkę, a po lutym budżet może być zrównoważony.


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk