Początek tego tygodnia przyniósł lekką korektę nasilenia oczekiwań na podwyżki stóp Fed wywołanego przez raport z rynku pracy w USA. Wraz z korektą piątkowego wzrostu rentowności obligacji na rynkach bazowych nieco odbiły indeksy akcyjne.
W dalszej części sesji wzrosty indeksów akcyjnych wyparowały, a indeks S&P 500 zakończył sesję minimalnie poniżej poziomu otwarcia. Spadki rentowności obligacji utrzymały się. EURUSD przejściowo powrócił powyżej poziomu 1,02. Na krajowym rynku mieliśmy relatywnie spokojną sesję, z dalszym, niewielkim umocnieniem PLN (EURPLN zakończył dzień poniżej 4,70). Niewielkie były też zmiany na rynku długu i stopy procentowej.
W oczekiwaniu na jutrzejsze dane inflacyjne z USA, dziś w regionie uwaga skupi się na wskaźniku CPI z Węgier za lipiec. Oczekiwany jest kolejny mocny wzrost do 13,1% r/r z 11,7% r/r w czerwcu związany z narastaniem fundamentalnej presji inflacyjnej, wpływem osłabienia forinta oraz przerzucaniem na konsumentów podatków od nadmiarowych zysków (m.in. przez linie lotnicze, banki oraz firmy telekomunikacyjne).
Inflacja CPI na Węgrzech w lipcu wzrosła silniej od oczekiwań – do 13,7% r/r (kons. 13,1% r/r) vs 11,7% r/r w cze. Inflacja bazowa pozostaje wyższa od CPI – to efekt zamrożenia cen paliw i energii. Ceny podbija m. in. przenoszenie na konsumentów podatków od nadwyżkowych zysków. pic.twitter.com/AkYkrNTJ7w
— PKO Research (@PKO_Research) August 9, 2022