• Odbierz prezent
Przegląd sytuacji epidemicznej – giełdy, rentowności obligacji oraz ropa naftowa w panice - nowy wariant koronawirusa sieje postrach na świecie
fot. freepik.com

Stan faktyczny. IV fala koronawirusa w Polsce prawdopodobnie w tym tygodniu przebije II falę pod względem liczby zachorowań. 7-dniowa średnia zakażeń w porównaniu z zeszłym tygodniem jest o około 13% większa – obecnie to średnio ponad 23 tys. zakażeń dziennie (w szczycie II fali było średnio 25,5 tys. zakażeń dziennie). Wczoraj liczba hospitalizowanych pacjentów przekroczyła 20 tys. osób (wzrost o 19% t/t).

Ostatni raz mieliśmy do czynienia z taką sytuacją na początku maja. Spośród 20 tys. hospitalizowanych pacjentów 1816 znajduje się pod respiratorem. Na dziś pod względem liczby zgonów umiera około 316 osób dziennie w średniej 7-dniowej – jest to wzrost o 19% w porównaniu z zeszłym tygodniem.

Przegląd sytuacji epidemicznej – nowy wariant koronawirusa sieje postrach na świecie - 1

Przegląd sytuacji epidemicznej – nowy wariant koronawirusa sieje postrach na świecie - 2

Przegląd sytuacji epidemicznej – nowy wariant koronawirusa sieje postrach na świecie - 3

Przegląd sytuacji epidemicznej – nowy wariant koronawirusa sieje postrach na świecie - 4

 

Liczba osób zaszczepionych I dawką zbliża się powoli do 55% społeczeństwa, a liczba całkowicie zaszczepionych do 54%

W ostatnim czasie wzrosła liczba pierwszych szczepień przeciw COVID-19 – teraz jest to ok. 25 tys. osób dziennie w średniej 7-dniowej wobec 15- 18 tys. wcześniej. Prawie 2,5 miliona osób przyjęło już dawkę przypominającą, co stanowi 6,5% społeczeństwa.

Przegląd sytuacji epidemicznej – nowy wariant koronawirusa sieje postrach na świecie - 5

Przegląd sytuacji epidemicznej – nowy wariant koronawirusa sieje postrach na świecie - 6

Prognozy

Dostępne prognozy rozwoju IV fali udostępniane przez zespoły MOCOS i ICM UW wyglądają niezbyt różowo (datowane są odpowiednio na 21 i 25 listopada). Model MOCOS wskazuje na szczyt IV fali w pierwszym tygodniu grudnia, ze 7 tygodniową średnią zakażeń w okolicach 24 tys., osób dziennie. W horyzoncie prognozy (do 20 grudnia), liczba zakażeń ma opadać do ok. 17 tys. zakażonych. W podobnych okolicach (również 1. tydzień grudnia) wypada szczyt IV fali w modelu ICM UW, szacowana jest też podobna średnia zakażeń w szczycie (24-27 tys. osób, w zależności od scenariusza). Następnie liczba zakażonych ma opadać – w okolice 15 tys. z końcem grudnia i 5 tys. z końcem stycznia.

Przegląd sytuacji epidemicznej – nowy wariant koronawirusa sieje postrach na świecie - 7

Źródło: MOCOS (link)​link​​​

 

To wciąż liczby, które będą powodować istotne obciążenie służby zdrowia i prawdopodobnie wysoką ilość zgonów

W każdym wariancie konieczne będzie udostępnianie dodatkowych łóżek w szpitalach, a samo obłożenie będzie nierówne w poszczególnych regionach. Obstawiamy, że każdy wariant będzie niósł za sobą spadek optymizmu konsumentów (nałożenie strachu epidemicznego oraz wysokiej inflacji) i na obecnym etapie – biorąc pod uwagę możliwości błędów prognoz – należy się liczyć z nałożeniem restrykcji epidemicznych. Na razie jednak taki planów nie ma, choć…

 

Wariant Omikron (B.1.1.529) może wywrócić stolik prognostyczny,

natomiast prócz różnic z budowie (dla zainteresowanych link) względem innych wariantów, niewiele na razie o nim wiemy. W szczególności nie wiadomo, jak wygląda jego zakaźność, wpływ na ryzyko hospitalizacji i zgonu, nie wiadomo, czy powoduje cięższy, czy lżejszy przebieg choroby (ku temu drugiemu wariantowi na razie ciążą wypowiedzi naukowców z RPA, choć wciąż podkreślamy, że nic na tym etapie nie jest ustalone), wreszcie – czy dotychczasowe szczepionki będą skuteczne (producenci szczepionek zapewniają jednak, że w ciągu 100 dni są w stanie odpowiednio zmodyfikować preparaty i poprawić ich skuteczność). Wiemy, że wariant ten obecny jest już w wielu krajach. Informacje o zawieszaniu lotów z RPA oraz „uszczelnieniu” granic (np. powroty do kraju ograniczone tylko i wyłącznie do obywateli – tak zarządził m. in. Izrael) spowodowały solidną wyprzedaż na rynkach finansowych. Spadały giełdy, rentowności obligacji, istotnie przeceniła się ropa naftowa (ale np. miedź i surowce energetyczne już nie), podrożał frank szwajcarski i osłabił się złoty, co wywindowało notowania CHFPLN w okolice 4,50.

Przegląd sytuacji epidemicznej – nowy wariant koronawirusa sieje postrach na świecie - 8

Przegląd sytuacji epidemicznej – nowy wariant koronawirusa sieje postrach na świecie - 9

Przegląd sytuacji epidemicznej – nowy wariant koronawirusa sieje postrach na świecie - 10

Przegląd sytuacji epidemicznej – nowy wariant koronawirusa sieje postrach na świecie - 11

 

Jest za wcześnie, aby modyfikować prognozy makro na podstawie powyższych informacji

Trudno przypisywać prawdopodobieństwo różnym scenariuszom. W wariantach skrajnych ożywienie potoczy się obecnie ustalonym torem (dynamika PKB w okolicach 4%, ryzyko w dół) lub ugrzęźnie na co najmniej pół roku (w tym wariancie obstawilibyśmy, że wzrost PKB w Polsce w całym roku znajdzie się w przedziale 0-2%, choć to na obecnym etapie bardziej zgadywanie). W pierwszym przypadku – to już wiemy i widzimy w Europie - zobaczymy eskalację obostrzeń epidemicznych, jednak nie będą one nadmiernie dotkliwe dla wzrostu PKB. Większym problemem są naszym zdaniem w tym scenariuszu wciąż aspekty podażowe wirusa (np. nowa fala epidemiczna w Chinach) niż popytowe (twarde lockdowny). To z kolei sprawia, że okres wysokiej inflacji może się wydłużać. W drugim scenariuszu obostrzenia epidemiczne będą bardziej dotkliwe. Można spodziewać się powtórki z 2020 i współistnienia szoku popytowego i podażowego, jednak prawdopodobnie w mniejszej skali. To może zbliżać gospodarkę do scenariusza stagflacyjnego, głównie ze względu na eskalację problemów podażowych na rynkach dóbr oraz wydłużenie powrotu podaży pracy do normalności.


Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk