Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,20%
USD / PLN3,98-0,18%
CHF / PLN4,42-0,19%
GBP / PLN5,03-0,25%
EUR / USD1,08-0,02%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd rynku kryptowalut Q2 2022: Załamanie rynku i spadek wolumenu obrotu

EXMO.com | 11:18 05 sierpień 2022
Przegląd rynku kryptowalut Q2 2022: Załamanie rynku i spadek wolumenu obrotu | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Załamanie rynku, synchroniczny ruch kursów kryptowalut, kurczące się salda użytkowników: EXMO uruchamia kwartalny raport z przeglądem rynku kryptowalutowego

Globalna giełda kryptowalut EXMO podzieliła się wynikami swojego raportu kwartalnego z przeglądem rynku kryptowalut. Badanie przedstawia kluczowe wskaźniki rynkowe za drugi kwartał 2022 roku, jak również analizuje wolumen transakcji oraz aktywność handlowców. Poniżej są najważniejsze wyniki kwartału.

 

Kluczowe wskaźniki rynkowe

Kapitalizacja rynku kryptowalut za drugi kwartał 2022 roku zmniejszyła się o 2 razy. Tempo spadku rosło z każdym kolejnym miesiącem.

Reklama

Całkowite wolumeny transakcji w okresie sprawozdawczym pozostały prawie niezmienione w porównaniu z poprzednim kwartałem. Główną sprzedaż kryptowalut zaobserwowano w maju, a dokładniej od 4 maja do 13 maja, co stanowiło 45% obrotów handlowych w ciągu miesiąca.

Kryptowalutowy indeks strachu i chciwości utrzymywał trend spadkowy przez cały kwartał. Przez 69 dni kwartału (76%) przebywał w strefie „Ekstremalnego strachu”.

 

Rynek krypto a inne rynki

Rynek kryptowalut spadł znacznie bardziej niż inne rynki. Na koniec czerwca był prawie o 38 razy mniejszy od łącznej wielkości spółek z indeksu S&P 500. Dla porównania – na koniec marca różnica była 18-krotna.

Przepaść między kryptowalutami a złotem wzrosła od 6 do 14 razy. W drugim kwartale sektor kryptowalut został o półtora raza mniejszy niż kapitalizacja rynku srebra, choć pod koniec poprzedniego kwartału stosunek był odwrotnie proporcjonalny.

Reklama

Liczba spółek publicznych, których kapitalizacja jest wyższa niż cały sektor kryptowalut, wzrosła w ciągu kwartału z trzech do pięciu. Wśród nich są Saudi Aramco, Apple, Microsoft, Alphabet oraz Amazon. Kapitalizacja wszystkich wymienionych spółek utrzymała się powyżej 1 biliona dolarów.

 

 

Korelacja rynku kryptowalut z S&P 500

Przez większość kwartału panowała bardzo wysoka korelacja między giełdą a rynkiem kryptowalut. Dopiero od początku do połowy czerwca 30-dniowy indeks korelacji pokazywał średnie połączenie. Warto jednak zauważyć, że po tym, jak indeks spadł do lokalnego minimum 0,56, kryptowaluty spadły o 18%, poniżej 1 biliona dolarów.

Reklama

 

Fundusze kryptowalut

Aktywa pod zarządzaniem (AuM) funduszy kryptowalutowych spadły o 42%, co wiąże się zarówno z odpływem kapitału, jak i ze spadkiem notowań aktywów cyfrowych.

W wartościach bezwzględnych największe redukcje odnotowały fundusze oparte na Bitcoin (15,8 mld $), oparte na ether (7,8 mld $) i fundusze oparte na wielu aktywach (1,4 mld $).

W ujęciu procentowym największy udział w AuM straciły fundusze na podstawie SOL (-65%) i ADA (-58%). Ponadto, ponad połowa funduszy straciła środki na podstawie ETH (-51%) i DOT (-51%).

AuM funduszy BTC zmniejszyły się o 40%. Jednocześnie fundusze, posiadające krótką pozycję w bitcoinie, wyraźnie wzrosły w drugim kwartale. Z AuM ponad 130 mln $ zajęli siódme miejsce w ogólnym rankingu funduszy kryptograficznych.

Reklama

 

Transakcje na EXMO

Wolumen transakcji na EXMO w drugim kwartale spadł o 29% w porównaniu z poprzednim okresem. W maju zaobserwowano pewien wzrost aktywności handlowej, ale ogólnie była ona dość obniżoną.

Spośród największych kryptowalut Chainlink (LINK) poniosła największą stratę w wolumenie transakcji za kwartał – 78%.

W przeciwieństwie do ogólnego trendu spadkowego, wolumeny obrotu Solana (SOL) i Tron (TRX) wzrosły w ciągu kwartału. W SOL odnotowany został wzrost w pierwszej połowie kwartału, zanim zaczęły się problemy z projektem Terra (LUNA), który działa na blockchainie Solana.

Do końca kwartału prawie wszystkie kryptowaluty poniosły straty. Mediana wartości ROI dla prezentowanych aktywów wyniosła – 58%.

Reklama

TRX zdołał zminimalizować straty do 6%. Zespół Trona uruchomił własny algorytmiczny stablecoin, który został głównym motorem wzrostu natywnej kryptowaluty w maju o 26%.

Nieco niższe ujemne ROI ma i Dogecoin (DOGE). Memowa kryptowaluta nadal otrzymywała wsparcie od Elona Muska i jego firm przez cały kwartał. Ponadto, zgłoszono postępy w rozwoju samego projektu.

Jedyną kryptowalutą w notowaniu EXMO, która wykazała wzrost w ciągu kwartału, był token platformy płatniczej Wirex. Dodanie obsługi NFT i nowych metod płatności do portfela Wirex, mogło być pozytywnym bodźcem, a także zwiększoną obecnością w USA.

Notowania większości kryptowalut w drugim kwartale poruszały się niemal synchronicznie. Wartości współczynnika korelacji dla wszystkich aktywów przekraczają 0,9, co wskazuje na bardzo wysoką zależność kursów.

W maju kursy monet zsynchronizowały się do maksimum: prawie wszystkie współczynniki korelacji wzrosły powyżej 0,95. Związek z ruchem rynkowym był nieobecny tylko u tron.

Reklama

W czerwcu związek między kryptowalutami zmniejszył się. Współczynniki korelacji spadły głównie poniżej 0,9, odzwierciedlając koniec głównej fali wyprzedaży. Niektóre altcoiny podjęły próby odzyskania, w związku z czym ich korelacja z innymi monetami uległa osłabieniu. Przede wszystkim były to LINK i UNI, a także SHIB oraz SOL.

 

Aktywność handlowców na giełdzie

Całkowite bilansy użytkowników w dolarach spadły o 59% w ciągu kwartału, co wynika głównie ze spadku notowań wszystkich aktywów cyfrowych.

Bilansy Tron (TRX) spadły najmniej w wartościach bezwzględnych. Jeśli zaś wziąć do uwagi zmiane ceny, to bilans TRX spadły bardziej niż wszystkie rozważane kryptowaluty – o około 15%. Również spadły znacznie bardziej niż spadł kurs walutowy bilansy Dogecoin (DOGE) –około 11%. W tym samym czasie salda, niż cena, zmniejszyli się bilansy Solana (SOL), Polkadot (DOT) i Uniswap (UNI): odpowiednio o 26,5%, 14% i 11%.

Ranking dziesięciu najpopularniejszych kryptowalut wśród użytkowników EXMO pozostaje praktycznie niezmieniony od kwartału do kwartału. Główną różnicą w drugim kwartale było przeniesienie Dogecoin (DOGE) z powrotem do tyłu na czwartą linię na korzyść Ethereum (ETH).

Reklama

Najbardziej wzrosła liczba posiadaczy NEAR Protocol (NEAR) – ponad 2 razy. Solana (SOL) znalazła się na drugim miejscu w tym wskaźniku ze wzrostem o 51%. Ze znacznym opóźnieniem za nimi idzie yearn.finance (YFI), GNY (GNY) i Velas (VLX): +18%, +7% i +5% odpowiednio.

W warunkowym łącznym portfelu długoterminowych posiadaczy, posiadających aktywa bez ruchu przez ponad 90 dni, udział bitcoina pozostał na poziomie 38%, podobnie jak w poprzednim kwartale. Wzrosły o prawie 1% udziału XRP i dogecoin. Najbardziej zauważalnie zmniejszył się udział ether – o 3%.

Około jedna trzecia handlu bitcoinami miała miejsce w przedziale cenowym od 29 000 USDT do 32 000 USDT. Po spadku kursu poniżej 29 000 USDT aktywność handlowa znacznie spadła. Udział wolumenów transakcji przy cenie poniżej tego poziomu wyniósł 26%. Również największe zderzenie sprzedawców i kupujących zaobserwowano na poziomie 21 000 USDT i przedziale kursowym od 39 000 USDT do 41 000 USDT.

Pełną wersję raportu można znaleźć pod następującym linkiem: https://info.exmo.com/wp-content/uploads/2022/07/q2-2022_crypto-market-analytical-snapshot-by-exmo.pdf 

EXMO – globalna giełda kryptowalut, założona w 2014 roku, zapewniająca szerokie możliwości handlu i przechowywania kryptowalut dla ponad 2 mln handlowców z całego świata. Giełda regularnie rozszerza swoją funkcjonalność, uzupełnia listę aktywów do handlu oraz zapoznaje swoich użytkowników z kryptowalutami.

Reklama

Główną misją EXMO – uczynić kryptowaluty dostępnymi dla każdego użytkownika.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


EXMO.com null

EXMO.com

EXMO to globalna giełda kryptowalut, która została założona w 2014 roku. Platforma zapewnia szerokie możliwości handlu i przechowywania kryptowalut dla ponad 2 milionów handlowców z całego świata. Giełda regularnie rozbudowuje swoją funkcjonalność, uzupełnia listę aktywów przeznaczonych do handlu oraz zaznajamia swoich użytkowników z aktywami cyfrowymi. Główną misją zespołu EXMO jest udostępnienie rynku kryptowalut dla dla szerokiej publiczności.


Reklama

Czytaj dalej