Reklama
WIG82 644,39+1,33%
WIG202 430,98+1,51%
EUR / PLN4,32+0,06%
USD / PLN4,00+0,26%
CHF / PLN4,42+0,20%
GBP / PLN5,05+0,29%
EUR / USD1,08-0,20%
DAX18 493,66+0,09%
FT-SE7 957,00+0,32%
CAC 408 243,02+0,47%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT87,03+1,55%
ROPA WTI82,28+0,69%
ZŁOTO2 211,35+0,89%
SREBRO24,64+0,28%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd najważniejszych wydarzeń ekonomicznych: Świat według OECD

Przegląd najważniejszych wydarzeń ekonomicznych: Świat według OECD | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

ŚWIAT:

W cyklicznym raporcie OECD Economic Outlook organizacja przedstawiła swoją ocenę stanu gospodarki i prognozy. Ze względu na największy od lat 70-tych kryzys energetyczny (por. wykres na pierwszej stronie) inflacja w państwach członkowskich wzrosła do poziomów najwyższych od dekad, a wzrost gospodarczy spowolnił. OECD ocenia, że światowy PKB w 2023 wzrośnie o 2,2%, a w 2024 tylko o 2,7%, przy czym za zdecydowaną większość wzrostu odpowiadać będzie Azja, przy bardzo niskiej kontrybucji ze strony Europy i Ameryki Północnej (por. wykres). Organizacja zakłada, że ze względu na zacieśnianie monetarne i stopniowe ustępowanie szoków inflacja się obniży, ale może pozostać bardziej rozpowszechniona niż przed rosyjską agresją na Ukrainę. OECD ocenia, że choć początkowo inflacja w głównych gospodarkach miała źródła głównie podażowe, to od ok. 2021 systematycznie rośnie znaczenie kanału popytowego.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Świat według OECD - 1

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Świat według OECD - 1

Inflacja silnie oddziałuje na płace realne, które w 3q22 spadały (% r/r) we wszystkich gospodarkach OECD poza Węgrami. OECD dostrzega potrzebę łagodzenia skali szoku energetycznego za pomocą polityki fiskalnej, ale ponawia apel o stosowanie środków celowanych do podmiotów potrzebujących wsparcia – takie rozwiązania w ograniczony sposób zaburzają procesy cenowe i dostarczają bodźców do redukcji popytu na energię. Obecnie, zdaniem OECD, większość wsparcia jest wydatkowana nieefektywnie (programy niecelowane, powszechnie dostępne), co może oddziaływać proinflacyjnie. Według OECD znacznym ryzykiem dla europejskiej gospodarki są braki gazu ziemnego (PKB w 2023 niższe o 1,4pp, a inflacja o 1,3pp wyższa), przy czym ryzyko to będzie zdecydowanie większe w kolejnym sezonie grzewczym niż obecnie (m.in. ze względu na potencjalny niedobór LNG na światowym rynku na skutek prawdopodobnego wzrostu popytu ze strony Azji w 2023/24).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Świat według OECD - 2

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Świat według OECD - 2

Reklama

W części poświęconej Polsce OECD przedstawiła prognozy – wzrost PKB w 2023 ma spowolnić do 0,9%, a w 2024 odbić do 2,4%. Z kolei inflacja ma osiągnąć szczyt w 2023, ale pozostać powyżej celu do końca 2024. OECD dostrzega postęp dokonany na drodze dywersyfikacji energetycznej oraz to, jak szybko uchodźcy z Ukrainy weszli na krajowy rynek pracy. OECD rekomenduje koordynację policy mix, potrzebę lepszego projektowania wsparcia energetycznego, kontynuację zacieśniania monetarnego. Od strony działań strukturalnych wskazywana jest potrzeba dalszej dywersyfikacji energetycznej i przyspieszenia transformacji energetycznej, na rynku pracy zwiększenia dostępu do edukacji ustawicznej i szkoleń dla osób starszych, długotrwale bezrobotnych oraz o niskich umiejętnościach.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Świat według OECD - 3

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Świat według OECD - 3

 

HUN:

Bank Węgier (MNB) pozostawił stopy procentowe bez zmian (główna stopa 13,0%). Bank zapowiada utrzymanie restrykcyjnej polityki pieniężnej przez dłuższy czas, gdyż inflacja ma się zacząć obniżać istotnie dopiero od połowy 2023. Bank podkreślił, że obecnie kanał kursowy stanowi istotny mechanizm ograniczania inflacji. Odnosząc się do poniedziałkowej decyzji rządu o wprowadzeniu limitu oprocentowania na depozyty niektórych dużych instytucji finansowych i dużych inwestorów prywatnych na poziomie rentowności 3-miesięcznych bonów skarbowych MNB stwierdził, że bank potrzebuje wszystkich narzędzi monetarnych, aby walczyć z inflacją. Decyzja rządu może skierować strumień pieniądza od inwestorów instytucjonalnych i zamożnych osób fizycznych na rynek obligacji rządowych.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Świat według OECD - 4

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Świat według OECD - 4

Reklama

 

POL:

Produkcja przemysłowa w październiku wzrosła (w cenach stałych) o 6,8% r/r wobec 9,8% r/r we wrześniu. Inflacja PPI wyniosła 22,9% r/r (vs 24,6% r/r we wrześniu). Choć pierwsze skrzypce grają tutaj ceny energii, to inflacja bazowa PPI (przetwórstwo po wykluczeniu rafinacji ropy) także spadła. Dane wpisują się w nasz scenariusz bazowy dla RPP (stabilizacja stóp procentowych na obecnym poziomie). Więcej w Makro Flashu: „Dezinflacja na horyzoncie”.

 

POL:

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w październiku o 13,0% r/r, tj. wyraźnie poniżej oczekiwań. Roczna dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w październiku nieznacznie przyspieszyła, do 2,4%. Spadek funduszu płac w ujęciu realnym pogłębił się do poziomu nienotowanego od połowy 2020. Spadek dochodów z pracy w ujęciu realnym będzie z kolei oddziaływać w kierunku spadku konsumpcji. Więcej w Makro Flashu: „Na rynku pracy chłód przyszedł już w październiku.”

 

POL:

Reklama

Zagregowany przez nas wskaźnik koniunktury gospodarczej GUS w listopadzie nieznacznie się poprawił względem października, ale pozostaje na poziomie historycznych minimów (wyłączając okres pandemii). Poprawa (zmiana w ujęciu miesięcznym) wystąpiła w przemyśle i handlu detalicznym. Z kolei najsłabsze oceny (poziom wskaźnika) formułują podmioty z budownictwa, przetwórstwa, handlu hurtowego i HoReCa.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Świat według OECD - 5

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Świat według OECD - 5

 

POL:

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły w październiku o 56,7% r/r vs 58,8% r/r we wrześniu. Wzrost cen w ujęciu miesięcznym wyniósł tylko 0,2% m/m i był najniższy od lata 2021 (sezonowy spadek cen skupu). W ciągu miesiąca potaniało mleko i mięso przy dalszym wzroście cen zbóż. Z prostej historycznej zależności wynika, że inflacja żywnościowa CPI rosła w ostatnich miesiącach szybciej niż ceny skupu, co mogłoby sugerować wyczerpujący się potencjał do dalszych zwyżek dynamiki żywności w CPI. Dodatkowymi sygnałami zapowiadającymi hamowanie tempa wzrostu cen żywności w kolejnych kwartałach są spadki cen na światowych rynkach. Dynamika obliczanego przez nas indeksu kosztów w przetwórstwie spożywczym (por. wykres na marginesie) zaczęła spadać, co interpretujemy jako sygnał potencjalnej dezinflacji w 2023.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Świat według OECD - 6

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Świat według OECD - 6

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Świat według OECD - 7

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Świat według OECD - 7

 

EUR:

Koniunktura konsumencka w listopadzie poprawiła się nieznacznie, a wskaźnik nastrojów wzrósł o 3,6 pkt. do -23,9 pkt. Jest to jednak poziom istotnie niższy od długoterminowej średniej.

 

POL:

 

Rząd omówił we wtorek projekt ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu i zdecydował, że będzie on przedmiotem dodatkowych analiz.

Reklama

 

UE:

Komisja Europejska zaproponowała, aby pułap cenowy dla cen gazu został wyznaczony dla miesięcznych kontraktów TTF na poziomie 275 EUR/MWh. Limit cenowy byłoby wprowadzany, jeśli benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie byłyby powyżej progu 275 EUR/MWh przez dwa tygodnie z rzędu, a różnica między cenami TTF a cenami skroplonego gazu ziemnego byłaby większa niż 58 EUR przez 10 dni sesyjnych. Propozycja wymaga zatwierdzenia przez poszczególne państwa UE. W czwartek na nadzwyczajnym spotkaniu mają nad nią debatować ministrowie ds. energii.

 

EUR:

W corocznym raporcie „Procedura zakłóceń równowagi makroekonomicznej” (ang. Macroeconomic Imbalance Procedure) Komisja Europejska oceniła, że przed okresem obecnego osłabienia, obserwowano zmniejszanie nierównowag makro w UE. Obecny kryzys zwiększył natomiast wrażliwość gospodarek na uprzednio istniejące nierównowagi. Specyficznymi czynnikami ryzyka w tym roku pozostają te związane z kryzysem energetycznym, transformacją energetyczną oraz wyceną aktywów na rynkach finansowych. W przypadku Polski KE oceniała, że rosnące jednostkowe koszty pracy oraz ceny nieruchomości pozostają tylko ograniczonymi czynnikami ryzyka dla stabilności. KE, tak jak w poprzedniej rundzie, stwierdziła, że nie istnieje potrzeba przeprowadzenia szczegółowej analizy zakłóceń nierównowagi makro w Polsce. Podobnie jak w poprzednich latach 1 wskaźnik (międzynarodowa pozycja inwestycyjna netto) na 14 przekraczał próg alarmowy w tablicy wyników (ang. Scoreboard). Odchylenie to w dużej mierze wynika z napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych, przez co ryzyka z tym związane pozostają ograniczone.

 

USA:

Reklama

L.Mester (Fed z Cleveland) stwierdziła, że przywrócenie stabilności cen pozostaje celem numer jeden FOMC. Jej zdaniem popyt na pracę nadal przekracza dostępną podaż, przy czym nie ma dowodów na powstanie spirali cenowo-płacowej. Z kolei E.George (Fed z Kansas City) stwierdziła, że ze względu na zgromadzone podczas pandemii oszczędności i możliwość do dalszego finansowania konsumpcji przez gospodarstwa domowe może być konieczne podwyższenie stóp Fed do wyższego poziomu i utrzymanie ich na tym poziomie dłużej aby ustabilizować konsumpcję i zdławić inflację.

 

EUR:

 

Prezes Banku Litwy G. Simkus powiedział, że EBC powinien w grudniu podnieść stopy procentowe przynajmniej o 50pb., przy czym możliwy jego zdaniem byłby ruch o 75pb. Wskazał też, że nadchodząca recesja nie powinna być głęboka i że „sama z siebie nie rozwiąże problemu inflacyjnego”.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej