• Odbierz prezent
Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (5 czerwca 2023): koszt waloryzacji programu 500+ do 800 zł oszacowano na 24,027 mld zł
fot. materiał własny

W tym tygodniu w kraju najważniejszym wydarzeniem będzie decyzja RPP ws. stóp procentowych, którą poznamy we wtorek po południu. W środę odbędzie się konferencja prezesa NBP A. Glapińskiego, podczas której poznamy nieco więcej szczegółów dotyczących decyzji. Kalendarium pozostałych danych makroekonomicznych z Polski jest dość puste. W piątek NBP opublikuje protokół z posiedzenia RPP w dniach 9-10 maja.

 

Ze świata

  • Liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w maju o 339 tys. Oczekiwano zwyżki o 195 tys. Miesiąc wcześniej wzrost wyniósł 294 tys., po korekcie z 253 tys. - podał amerykański Departament Pracy.
  • Produkcja przemysłowa we Francji wzrosła w kwietniu o 0,8% m/m, podczas gdy miesiąc wcześniej spadła o 1,1% - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Insee. Analitycy prognozowali +0,3%.
  • Narodowy Bank Węgier (MNB) pozostawił 1-dniową depozytową stopę procentową bez zmian - poinformował bank w komunikacie.
  • Nowy prezes Banku Światowego Ajay Banga objął w piątek urząd na pięcioletnią kadencję. Według niego, wyzwania stojące przed bankiem wiążą się ze zmianami klimatu, wymagają także pogodzenia myślenia globalnego z potrzebami krajowymi i regionalnymi.

Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (5 czerwca 2023): koszt waloryzacji programu 500+ do 800 zł oszacowano na 24,027 mld zł - 1

 

Za granicą, w poniedziałek poznamy finalne dane o PMI dla strefy euro za maj, o 11:00 dane o inflacji PPI w strefie euro za maj, a o 16:00 odczyt wskaźnika ISM dla usług w USA. We wtorek o 11:00 publikacja sprzedaży detalicznej w strefie euro za kwiecień. W środę o 8:00 opublikowane zostaną kwietniowe dane o produkcji w przemyśle dla Niemiec. W czwartek o 11:00 poznamy finalne dane o PKB w strefie euro za 1Q’23, a w piątek o inflacji CPI dla Chin za maj.

 

W kraju

  • JST zanotowały po I kwartale nadwyżkę w wysokości 11,88 mld zł przy planowanym deficycie na poziomie 50,8 mld zł na ten rok - poinformował resort finansów. Wcześniej MF szacował deficyt na prawie 7 mld zł.
  • Wydatki na inwestycje jednostek samorządu terytorialnego w I kwartale wyniosły 7,84 mld zł - wynika z danych Ministerstwa Finansów.
  • Koszt waloryzacji programu 500+ do 800 zł oszacowano na 24,027 mld zł w pierwszym roku - podano w ocenie skutków regulacji (OSR) projektu.

Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (5 czerwca 2023): koszt waloryzacji programu 500+ do 800 zł oszacowano na 24,027 mld zł - 2


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk