Advertisement Advertisement
 • Odbierz prezent
Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (31 marca 2023): Polska zmierza w kierunku dezinflacji
fot. własne źródło

Wskaźnik oczekiwań inflacyjnych konsumentów w Polsce w marcu spadł do 29,6 pkt. z 30,5 pkt. w lutym - wynika z danych Komisji Europejskiej.

 

W kraju

 • Wskaźnik nastrojów w polskiej gospodarce (Economic Sentiment Indicator - ESI) w marcu 2023 r. wyniósł 90,3 pkt. wobec 90,0 w lutym 2023 r. - wynika z danych Komisji Europejskiej.
 • Widać realne ryzyko powrotu do podwyżek stóp procentowych w Polsce, bo inflacja zatrzyma się na podwyższonym poziomie i nie będzie już spadała - ocenił w rozmowie z Business Insider członek RPP Ludwik Kotecki.
 • Dane obserwowane w ciągu ostatniego miesiąca w sferze realnej gospodarki działają na pewno w kierunku większej dezinflacji – powiedziała PAP wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Marta Kightley.
 • Jednostki samorządu terytorialnego w 2022 r. zanotowały deficyt w wysokości 8,179 mld zł - poinformował resort finansów. Wcześniej MF szacował deficyt na prawie 7 mld zł.
 • Wydatki na inwestycje jednostek samorządu terytorialnego w 2022 roku wyniosły 60,3 mld zł wobec 29,078 mld zł po III kwartale - wynika z danych Ministerstwa Finansów.
 • Konsumpcja paliw w Polsce w 2030 roku wyniesie 37,0 mln m sześc., o 0,5 mln m sześc. więcej niż prognozowano w 2022 roku - ocenia Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego.
 • Zużycie trzech głównych gatunków paliw (benzyna, olej napędowy, LPG) w 2022 r. wzrosło w Polsce o 4 proc. rdr i wyniosło 34.939 tys. m sześc. - wynika z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.
 • Nie ma podstaw, aby w najbliższych tygodniach spodziewać się gwałtownych wzrostów cen paliw w kraju - ocenia Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego.
 • Banki nie powinny mieć problemu z uplasowaniem emisji pod MREL w '23 - poinformował w Senacie wiceminister finansów Piotr Patkowski.
 • W tej chwili nie pracujemy nad waloryzacją świadczenia 500 plus. Wprowadziliśmy szereg rozwiązań, które wspierają rodziny. To w praktyce oznacza, że w 2023 r. środki skierowane do rodzin to blisko 87 mld zł - powiedział w czwartek wiceminister finansów Artur Soboń.

 

Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (31 marca 2023): Polska zmierza w kierunku dezinflacji - 1

 

Ze świata

 • Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro wyniósł w marcu 99,3 pkt. wobec 99,6 pkt. w poprzednim miesiącu, po korekcie z 99,7 pkt. - podała Komisja Europejska w komunikacie. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 100 pkt.

 

Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (31 marca 2023): Polska zmierza w kierunku dezinflacji - 2


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk