• Odbierz prezent
Przedświąteczny tydzień. Niekorzystne nastroje konsumenckie i wysoka niepewność
fot. freepik.com

W tygodniu przedświątecznym zaplanowano posiedzenia kilku banków centralnych (Japonia, Węgry, Czechy, Turcja). Poznamy także indeks cen konsumpcji prywatnej PCE w USA. Fala zacieśnienia polityki pieniężnej przez główne banki centralne w ubiegłym tygodniu raczej nie wpłynie na zmiany parametrów w polityce pieniężnej w tym tygodniu. M.in. w Japonii główna stopa procentowa pozostanie na poziomie -0,1%.

 

Do Bożego Narodzenia pozostał ostatni tydzień roboczy. W kraju poznamy kluczowe dane dotyczące aktywności gospodarczej w listopadzie. Prognozujemy, że produkcja przemysłowa spowolniła. Spodziewamy się, że efekt nadrabiania zaległości produkcyjnych, po udrożnieniu łańcuchów dostaw, zaczyna wygasać. Jednocześnie będziemy się mierzyli z wysoką bazą w produkcji energii.

 

 

Szacujemy, że przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 13,3%r/r, a przeciętne zatrudnienie o 2,3%r/r. Płace rosną wyraźnie poniżej inflacji, a pracodawcy starają się rekompensować pracownikom wzrost cen przez świadczenia jednorazowe w oczekiwaniu na podwyżkę płacy minimalnej. Z kolei w przypadku zatrudnienia sytuacja pozostaje korzystna. Pomimo sygnałów spowolnienia firmy mają tendencję do chomikowania pracy w związku z obawami o problemy z pozyskaniem niezbędnych pracowników po odbiciu wzrostu koniunktury.

 

Od wielu miesięcy obserwujemy niekorzystne nastroje konsumenckie, a wysoka niepewność co do przyszłości dodatkowo przekłada się na ostrożność wydatkową. Spodziewamy się, że pomimo bardzo niesprzyjającego otoczenia (wysokie stopy procentowe, załamanie rynku hipotecznego) nieco lepiej wygląda sytuacja na rynku budowlanym. Prognozujemy, że produkcja budowlano-montażowa wzrosła w listopadzie o 2,5%r/r, czemu sprzyjały korzystne dla prowadzenia prac budowlanych warunki pogodowe.

 

Tygodnik ING: Aktywność gospodarcza Polski w listopadzie. Jakie dane poznamy w tym tygodniu? - 1


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING - międzynarodowa instytucja finansowa założona w Holandii działająca w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i inwestycyjnym. Akcje grupy notowane są na giełdach w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Nowym Jorku i Paryżu. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk