• Sklep
  • Odbierz prezent
Przedświąteczne umocnienie dolara do euro, funta i pozostałych walut na forex

Jedną z ciekawszych dziś walut w ostatnim, pełnoprawnym dniu handlowym przed świętami (jutro większość rynków regulowanych jest zamknięta, zatem niewiele będzie działo na FX), jest dolar. Amerykańska waluta umacnia się od rana, a impulsu dostarczyło przede wszystkim słabsze euro po kolejnych rozczarowaniach ze strony przemysłowych PMI dla Francji i Niemiec.

W obu przypadkach poprzeczka w postaci prognoz nie była zbyt wysoko postawiona, a i tak nie udało się jej przeskoczyć. W drugiej części dnia paliwa do umocnienia dolara dostarczyły dane z rynku amerykańskiego o sprzedaży detalicznej powyżej prognoz, jak również nieco krótszej kolejce po zasiłki dla bezrobotnych.

 

To także ważny dzień dla indeksu dolarowego

 

Amerykańska waluta mierzy się dziś także z bardzo ciekawymi poziomami zarówno na wielu parach, ale i dolarowych indeksach z nich tworzonych. W exeria.com mamy do dyspozycji dwa takie indeksy, jeden oparty na 4 walutach składowych oraz szerszy, złożony z 8 (z uwzględnieniem także tzw. walut surowcowych).

 

USD Index - wykres dzienny
USD Index - wykres dzienny

Na dziennym wykresie indeksu złożonego z 4 walut (ten stosowany jest również częściej w mediach branżowych), czyli dolara do EUR, GBP, JPY i CHF, dzisiejsze wzmocnienie oznacza podjęcie próby wybicia dość ważnej strefy oporowej, pod którą rynek konsoliduje się już od ok. 3 tygodni. Technicznie dolar wygląda na przygotowany do takiego rozegrania, choć otwartą pozostaje kwestia, czy tuż przed świąteczną przerwą znajdzie się kapitał chętny do inicjowania takiego sygnału. Obecnie już wszystko w rękach Amerykanów. Czeka nas zatem bardzo ciekawa końcówka tygodnia na rynku dolara, a warto pamiętać o tym, że kierunek na tej walucie wyznaczać może również sentyment na rynkach wschodzących, czy denominowanych w USD surowcach.

 

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Tomasz Gessner

Analityk w Departamencie Doradztwa Inwestycyjnego w EFIX Dom Maklerski S.A., Monitoruje sytuację techniczną na rynkach finansowych (indeksy, towary, waluty, GPW) Z rynkiem związany od kilkunastu lat. W latach 2006-2010 pracował jako analityk w Domu Maklerskim IDM, a w latach 2010-2016 jako analityk w Domu Maklerskim BDM. Od 2006 współpracuje z portalem Stooq, gdzie komentuje bieżące wydarzenia na rynkach finansowych.  Absolwent Zarządzania i Marketingu w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu (specjalność Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze). Ukończył także Studia Podyplomowe "Inwestycje Kapitałowe" w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu, Studia Podyplomowe "Analiza finansowa w procesie inwestowania" oraz "Mistrzowie Rynków Finansowych" na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. 

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk