• Odbierz prezent
Przedświąteczne umocnienie dolara do euro, funta i pozostałych walut na forex

Jedną z ciekawszych dziś walut w ostatnim, pełnoprawnym dniu handlowym przed świętami (jutro większość rynków regulowanych jest zamknięta, zatem niewiele będzie działo na FX), jest dolar. Amerykańska waluta umacnia się od rana, a impulsu dostarczyło przede wszystkim słabsze euro po kolejnych rozczarowaniach ze strony przemysłowych PMI dla Francji i Niemiec.

W obu przypadkach poprzeczka w postaci prognoz nie była zbyt wysoko postawiona, a i tak nie udało się jej przeskoczyć. W drugiej części dnia paliwa do umocnienia dolara dostarczyły dane z rynku amerykańskiego o sprzedaży detalicznej powyżej prognoz, jak również nieco krótszej kolejce po zasiłki dla bezrobotnych.

 

To także ważny dzień dla indeksu dolarowego

 

Amerykańska waluta mierzy się dziś także z bardzo ciekawymi poziomami zarówno na wielu parach, ale i dolarowych indeksach z nich tworzonych. W exeria.com mamy do dyspozycji dwa takie indeksy, jeden oparty na 4 walutach składowych oraz szerszy, złożony z 8 (z uwzględnieniem także tzw. walut surowcowych).

 

USD Index - wykres dzienny
USD Index - wykres dzienny

Na dziennym wykresie indeksu złożonego z 4 walut (ten stosowany jest również częściej w mediach branżowych), czyli dolara do EUR, GBP, JPY i CHF, dzisiejsze wzmocnienie oznacza podjęcie próby wybicia dość ważnej strefy oporowej, pod którą rynek konsoliduje się już od ok. 3 tygodni. Technicznie dolar wygląda na przygotowany do takiego rozegrania, choć otwartą pozostaje kwestia, czy tuż przed świąteczną przerwą znajdzie się kapitał chętny do inicjowania takiego sygnału. Obecnie już wszystko w rękach Amerykanów. Czeka nas zatem bardzo ciekawa końcówka tygodnia na rynku dolara, a warto pamiętać o tym, że kierunek na tej walucie wyznaczać może również sentyment na rynkach wschodzących, czy denominowanych w USD surowcach.

 

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Tomasz Gessner

Związany z rynkiem od 2001 roku. Pracował jako analityk rynków finansowych w domach maklerskich IDM, BDM oraz EFIX. Od 2006 komentator bieżącej sytuacji na Stooq, a obecnie także analityk w Exeria.com.  

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk