• Odbierz prezent
Przedłużający się lockdown w Europie. Londyński FTSE100 i francuski CAC40 na spadkach

Dzisiejsza sesja w Europie rozpoczęła się od spadków i wcale nie wynikało to z rosnących rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, ponieważ te nieznacznie spadły (dziś 10-latki utrzymują się poniżej poziomu 1,7%). Negatywne nastroje należy tłumaczyć powracającymi obawami odnośnie pandemii koronawirusa, a uściślając - przedłużających się lockdownów.


Chciałbyś zacząć swoją przygodę na rynku forex i cfd? Polecamy kompletny pakiet edukacyjny, dzięki któremu nauczysz się na co szczególnie zwracać uwagę na rynku i jak szukać okazji inwestycyjnych. Pakiet obejmuje 100 godzin kursów online z ekspertami rynków finansowych z Polski i z zagranicy. To jedyny na rynku tak obszerny poradnik.

Pobierz bezpłatny pakiet edukacyjny!

Nie masz jeszcze konta handlowego? Założysz je w kilku krokach tutaj.


 

W związku ze zbliżającymi się świętami, władze Niemieckie zdecydowały się na zaostrzenie ograniczeń na czas obchodów Wielkanocy. Nad podobnymi rozwiązaniami zastanawia się również Francja, a w Polsce również pojawiają się głosy sugerujące nawet wprowadzenie całkowitego lockdownu. Zauważalne jest również zwolnienie tempa szczepień na Starym Kontynencie, co w konsekwencji może prowadzić do dalszego przedłużania restrykcji. Patrząc na poszczególne indeksy, niemiecki DAX zanurkował na początku sesji, jednak do końca notowań zdołał wymazać straty i zamknął się w rejonach poziomu odniesienia.

Londyński FTSE100 i francuski CAC40 straciły około 0,4%, z kolei nasz polski WIG20 przecenił się 0,3%.  Na początku sesji amerykańskiej mogliśmy obserwować nerwowe ruchy. Główne indeksy giełdowe w Stanach zjednoczonych znajdują się pod kreską, co należy wiązać z cofnięciem na sesji europejskiej, spowodowanym obawami co do wprowadzania dalszych ograniczeń. Cofnięcie obserwujemy dziś także na rynku ropy naftowej, co odbija się negatywnie na wycenie spółek paliwowych.

Inwestorzy podobnie zaczęli się obawiać iż przedłużającej się lockdown może odbić się negatywnie na gospodarce i doprowadzić do spowolnienia. Patrząc na poszczególne indeksy, drugi dzień z rzędu najgorzej radzi sobie Russell 2000, zrzeszający małe spółki, który traci niemal 2%. Dużo lepiej radzą sobie Nasdaq, S&P500 i Dow Jones, gdzie aktualnie obserwujemy wahania w rejonach poziomów wczorajszego zamknięcia sesji. 


Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk