• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
komentarz walutowy
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda obecna sytuacja na rynkach finansowych

Od ubiegłotygodniowego minimum na poziomie 93,62 pkt., który to poziom był najniższym od sierpnia 2015 roku, indeks dolara wzrósł dziś do godziny 15:45 o 1,4 proc. W tym samym okresie kurs EURUSD zszedł poniżej poziomu 1,1250 (zeszłotygodniowy szczyt to 1,1465), a notowania pary USDCHF powędrowały w górę do najwyższego poziomu od 28 marca. Złoty także osłabił się względem amerykańskiej waluty, a kurs USDPLN dotarł w tym tygodniu pod poziom 3,87 (najwyższy od 16 marca).

 

Ostatnie umocnienie dolara ma związek m.in. z dość szybkim przesunięciem oczekiwań odnośnie kolejej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze tydzień temu rynek kontraktów terminowych na stopę funduszy federalnych wyceniał jedną podwyżkę o 25 punktów bazowych przez FED w okolicach sierpnia 2017 roku. Dziś ta wycena sięga już okolic lutego-marca 2017, a więc w ciągu tygodnia rynek terminowy przesunął oczekiwania aż o pół roku do przodu, co mogło wpłynąć na wycenę dolara.

 

Podobny zryw obserwujemy na kontraktach FRA, czyli takich, które wyceniają przyszłe oprocentowanie LIBORU – w tym przypadku trzymiesięcznego dla USD. I tak też kontrakt FRA 12x15 zakłada, że 3-miesięczny LIBOR dla USD wzrośnie z poziomu 0,63 proc. w terminie roku do 1,00 proc. Daje to różnicę na poziomie 0,37 proc. To z kolei oznacza, że i ten rynek wycenia jedną pełną podwyżkę o 25 p.b. w terminie roku, a dodatkowo jest wyceniane jeszcze kolejne pół podwyżki.

 

W mijającym tygodniu wzrosły także długoterminowe rynkowe oczekiwania inflacyjne dla stanów Zjednoczonych mierzone za pomocą 5-letnich swapów inflacyjnych (średnia 5-letnia inflacja za 5 lat). Na początku tygodnia opisywany instrument znajdował się na poziomie 1,96 proc. podczas, gdy tygodniowe maksimum wyniosło 2,116 proc.

 

Już w przyszłym tygodniu, w środę 27 kwietnia, poznamy decyzję FED w sprawie stóp procentowych. Będzie to jednak posiedzenie bez zaplanowanej konferencji oraz projekcji makroekonomicznych. Prawdopodobieństwo dla podwyżki na tym posiedzeniu wynosi równe 0 proc. (na podstawie FED funds futures). Dopiero w listopadzie prawdopodobieństwo dla wzrostu stóp w USA wynosi 50,6 proc., a na grudzień tego roku 62,7 proc.


Daniel Kostecki

Daniel Kostecki – wieloletni praktyk rynków finansowych. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał pracując przez 6 lat w domach maklerskich, w tym na stanowisku Dyrektora Departamentu Analiz Rynkowych. Prywatnie zapoczątkował swoją przygodę z rynkami w 2007 roku. Zdobywca nagrody Blog Roku – www.danielkostecki.pl. Twórca oraz założyciel pierwszej Polskiej telewizji internetowej traktującej o rynkach finansowych – rynkinazywo.tv.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk