• Odbierz prezent
Przed nami tydzień pełen wrażeń [informacje gospodarcze oraz kursy walutowe]
fot. Materiał własny

W kraju

 • Dziś o 10:00 GUS opublikuje szybki szacunek wskaźnika inflacji CPI za październik.
 • Prezes NBP Adam Glapiński ocenia, że brak jest wystarczającego uzasadnienia do zwołania dodatkowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej na dzień 8 listopada 2022 r. Prezes NBP na jednodniowym posiedzeniu RPP 9 XI zaproponuje Radzie rozwiązanie, wedle którego terminy posiedzeń Rady na 2023 r. będą dwudniowe.
 • Wskaźnik oczekiwań inflacyjnych konsumentów w Polsce w październiku spadł do 46,0 pkt. z 47,2 pkt. we wrześniu - wynika z danych Komisji Europejskiej.
 • Wskaźnik nastrojów w polskiej gospodarce (Economic Sentiment Indicator - ESI) w październiku wzrósł do 88,6 pkt. z 88,2 pkt. we wrześniu - wynika z danych Komisji Europejskiej.
 • Ministerstwo Finansów rozważa wprowadzenie zmian w podatku od zysków kapitałowych, które zachęcałyby do inwestowania i oszczędzania, ale byłyby neutralne dla budżetu - poinformowała Katarzyna Szwarc, pełnomocniczka ministra finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. Jak dodała, rozważane jest wprowadzenie kwoty wolnej, ale za wcześnie mówić o konkretnych kwotach.
 • Od 1 listopada PGE obniża ceny węgla kamiennego oferowanego firmom, jednostkom pożytku publicznego, samorządom i pośredniczącym podmiotom węglowym; obniżki sięgają nawet 10%.
 • Ministerstwo Finansów wyemitowało obligacje o wartości 4 mld zł przeznaczone dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - podał resort w komunikacie.
 • Wydatki inwestycyjne sektora rządowego i samorządowego w II kwartale wzrosły o 22,0% r/r, głównie dzięki wydatkom samorządowym - podał MF.
 • Deficyt sektora rządowego i samorządowego w II kwartale wyniósł 5,8 mld zł - podał MF.

Bank Japonii (BoJ) utrzymał ujemne stopy procentowe. Przed nami tydzień pełen wrażeń [informacje gospodarcze oraz kursy walutowe] - 1

 

Ze świata

 • Dziś o 11:00 zostaną opublikowane dane dla strefy euro: PKB w III kw. 2022 oraz wstępny szacunek inflacji HICP za październik.
 • Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro wyniósł w październiku 92,5 pkt. wobec 93,6 pkt. w poprzednim miesiącu, po korekcie z 93,7 pkt. - podała Komisja Europejska w komunikacie. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 92,4 pkt.
 • Produkt Krajowy Brutto Niemiec w III kwartale 2022 r. wzrósł o 0,3% k/k, po uwzględnieniu czynników sezonowych - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w I wyliczeniu. Na rynku spodziewano się - 0,2% k/k, po +0,1% w II kw.
 • Inflacja wg HICP w Niemczech w październiku wyniosła 11,6% r/r wobec 10,9% miesiąc wcześniej - podało niemieckie biuro statystyczne we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano +10,9%.
 • Bank Japonii (BoJ) utrzymał ujemne stopy procentowe - poinformował bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.

Bank Japonii (BoJ) utrzymał ujemne stopy procentowe. Przed nami tydzień pełen wrażeń [informacje gospodarcze oraz kursy walutowe] - 2

 

 

W tym tygodniu w kraju z punktu widzenia kalendarium wydarzeń makro najciekawszy będzie poniedziałek. Dziś GUS opublikuje pierwszy szacunek inflacji CPI za październik. Oczekujemy dynamiki inflacji na poziomie 18,1% r/r (konsensus PAP 18% r/r, we wrześniu 17,2% r/r), przy szeroko rozlanej presji cenowej, widocznej również w inflacji bazowej. Miara tej inflacji po wyłączeniu żywności i energii naszym zdaniem pokaże wzrost o 11,3% r/r wobec 10,7% r/r we wrześniu. We wtorek jest Wszystkich Świętych, a więc krajowe rynki pauzują. W środę natomiast S&P Global opublikuje październikowy indeks PMI przemysłu dla Polski. Spodziewamy się nieznacznego cofnięcia wskaźnika z 43 do 42,7, przy konsensusie PAP 42,5.

 

Za granicą w poniedziałek publikowane będą dane ze strefy euro: PKB za 3Q’22 i październikowa inflacja. Odczyty na poziomie krajowym, które poznaliśmy przed weekendem sugerują, że w PKB zobaczymy lekko pozytywne zaskoczenie i w ujęciu k/k wyr. sez. może zostać odnotowany nawet lekki wzrost, choć do niedawna konsensus zakładał spadek. Konsensus dot. inflacji HICP wskazuje na jej wzrost z 10% r/r do 10,3% r/r. Na poziomie krajowym zaskoczenia z końcem ub. tygodnia były w większości przesunięte w górę względem oczekiwań. We wtorek poznamy finalny październikowy PMI przemysłu dla USA oraz październikowy indeks ISM dla przemysłu. W środę publikowane będą październikowe PMI dla krajów strefy euro. W tym dniu poznamy również decyzję FOMC ws. stóp procentowych – to zdecydowanie wydarzenie tygodnia. Konsensus nastawiony jest na czwartą z rzędu podwyżkę o 75 p.b., a więc wzrost stopy Fed do 3,75-4,0%. Rynek będzie pilnie śledził wydarzenie wobec niedawnych spekulacji medialnych sugerujących możliwe złagodzenie polityki monetarnej banku. W czwartek uwagę inwestorów będzie przykuwać m.in. decyzja BoE dot. stóp procentowych. Konsensus zakłada podwyżkę głównej stopy z 2,25% do 3%. W tym dniu decyzję podejmować będzie także Bank Czech (CNB). Tu hamulec w cyklu zacieśniania monetarnego został zaciągnięty z początkiem drugiej połowy br. i od czerwca główna stopa jest na poziomie 7%. W tym tygodniu raczej nic się nie zmieni w tym względzie. W czwartek też warto zwrócić uwagę na październikowy indeks ISM usług dla USA. W piątek natomiast głównym daniem będzie październikowy raport z rynku pracy w USA. Dane te zostały zepchnięte na drugi plan obecnie przez dane inflacyjne, ale i tak pozostają kluczowe w czytaniu perspektyw polityki Fed, gdyż pomagają rozczytać charakter hamowania koniunktury w USA.


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk