Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,29-0,31%
USD / PLN3,98-0,33%
CHF / PLN4,41-0,34%
GBP / PLN5,03-0,25%
EUR / USD1,08+0,02%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przed nami kolejna niemała podwyżka stóp w Polsce. Czy NBP wesprze kurs złotego (PLN)?

Enrique Diaz-Alvarez | 15:07 05 kwiecień 2022
Przed nami kolejna niemała podwyżka stóp w Polsce. Czy NBP wesprze kurs złotego (PLN)? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W środę 6.04 Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję ws. stóp procentowych. Uważamy, że bank zdecyduje się na podwyżkę stóp o 50 pb., do 4% (choć nie możemy całkowicie wykluczyć większego ruchu). Naszym zdaniem stopy w perspektywie kilku miesięcy osiągną poziom co najmniej 5%.

Inflacja w lutym spadła do 8,5% dzięki obniżeniu podatków w ramach nowej tarczy antyinflacyjnej, w marcu jednak zgodnie ze wstępnym odczytem wzrosła do 10,9%, mniej więcej 1 pp. ponad oczekiwania. Było to spowodowane przede wszystkim szokiem energetycznym związanym z wojną w Ukrainie. Mimo że NBP nie może wiele zrobić z rosnącymi cenami energii, musi reagować na sytuację ze względu na ryzyko odkotwiczenia oczekiwań inflacyjnych. Wewnętrzna presja cenowa również pozostaje silna. Inflacja bazowa w lutym na poziomie 6,7% była wciąż znacznie powyżej górnej granicy celu inflacyjnego banku (2,5% ± 1 pp.) i najprawdopodobniej w marcu ponownie wzrosła. Rynek pracy jest ciasny, stopa bezrobocia jest bliska poziomów sprzed pandemii, a płace w sektorze przedsiębiorstw wzrosły w lutym o 11,7%. Sugeruje to, że sytuacja na rynku pracy też sprzyja wzrostom cen.

Wykres 1: Inflacja w Polsce (2012 – 2022)

Przed nami kolejna niemała podwyżka stóp w Polsce - 1

Przed nami kolejna niemała podwyżka stóp w Polsce - 1
Źródło: Bloomberg Data: 05.04.2022

Reklama

 

Wiele przemawia za podwyżką stóp do 4%

W marcu NBP podniósł stopę referencyjną o 75 pb. i wysłał bardzo jastrzębie sygnały mające na celu wsparcie złotego. Uważamy, że tym razem bank zdecyduje się na podwyżkę stóp o 50 pb., do 4%. Nie możemy całkowicie wykluczyć większego ruchu, uważamy jednak, że 50 pb. jest bardziej prawdopodobnym scenariuszem. Wśród ekonomistów panuje niemal równy podział na tych, którzy spodziewają się podwyżki o 50 i 75 pb.

Po pierwsze, sytuacja na rynku walutowym uległa znacznej normalizacji od czasu ostatniego posiedzenia, kiedy kurs EUR/PLN wynosił ok. 4,90–5,00 – obecnie to ok. 4,65. Kurs więc w istotnie mniejszym stopniu podbija inflację, a obawy o znaczne osłabienie złotego się zmniejszyły. Po drugie, znaczna część inflacji, którą obecnie obserwujemy, jest niezależna od NBP. Po trzecie, wzrastają ryzyka zewnętrzne i już obserwujemy pewne rysy na optymistycznym wcześniej obrazie polskiej gospodarki, choćby spadek indeksu PMI dla przemysłu do 52,7 pkt w marcu, co jest najniższym poziomem od 14 miesięcy. Nawet ten poziom wydaje się pozytywnie zniekształcać rzeczywisty obraz sytuacji w sektorze, bowiem część słabości jest maskowana przez podnoszące indeks problemy po stronie podaży.

Wykres 2: Indeks PMI dla przemysłu Polski (2019 – 2022)

Przed nami kolejna niemała podwyżka stóp w Polsce - 2

Przed nami kolejna niemała podwyżka stóp w Polsce - 2
Źródło: Bloomberg Data: 05.04.2022

Reklama

Nie bez wpływu na decyzję RPP pozostaje w dalszym ciągu rosyjska inwazja na Ukrainę, która nie tylko zwiększa inflację, ale również będzie negatywna dla wzrostu gospodarczego. Dane z ankiet wskazują, że już teraz wpływa na zaufanie konsumentów i przedsiębiorców oraz sytuację w sektorze produkcyjnym. Część tej słabości może zniwelować przybycie uchodźców z Ukrainy (obecnie ok. 2 mln), co zwiększy popyt, lecz nie zrównoważy całkowicie negatywnych skutków.

 

Czy NBP wesprze złotego?

Trudno precyzyjnie określić, co wycenia rynek w kontekście posiedzenia, ale zakładamy, że aby wzmocnić złotego, konieczny może być ruch o 75 pb. Mniejszy może niekorzystnie wpłynąć na walutę tuż po ogłoszeniu decyzji. Reakcja złotego będzie zależeć również od komunikacji banku, szczególnie w zakresie dalszych podwyżek stóp.

Podobnie jak w przypadku Narodowego Banku Czeskiego wydaje się, że NBP nie ma na tym etapie silnej chęci interwencji walutowych, mimo że w marcu kilkukrotnie sprzedawał obce waluty i posiada wystarczające narzędzia do przeprowadzania interwencji. Zdolność NBP do łagodzenia napięć na rynku została dodatkowo wsparta przez ogłoszone w zeszłym tygodniu utworzenie linii swapowej o wartości 10 mld euro z Europejskim Bankiem Centralnym.

Uważamy, że podwyżki stóp i komunikaty pozostaną głównymi narzędziami banku służącymi walce z inflacją i wspieraniu złotego. Naszym zdaniem podwyżki będą kontynuowane w ciągu kolejnych miesięcy, a stopy osiągną poziom co najmniej 5%. Wyceny rynkowe są w tym momencie bardziej agresywne i zakładają wzrost do ok. 6%.

Reklama

Decyzja w sprawie polityki RPP zostanie ogłoszona w środę (06.04). Konferencja prasowa prezesa Adama Glapińskiego rozpocznie się w czwartek o 15:00.

 

 

Informacje zawarte w niniejszym dokumencie służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady. Ebury nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje działań podjętych na podstawie informacji zawartych w raporcie. Ebury Partners Belgium NV / SA jest autoryzowaną i regulowaną przez Narodowy Bank Belgii instytucją płatniczą na mocy ustawy z dnia 11 marca 2018 r., zarejestrowaną w Crossroads Bank for Enterprises pod numerem 0681.746.187.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Enrique Diaz-Alvarez

Enrique Diaz-Alvarez

Analityk Ebury międzynarodowej firmy specjalizującej się w usługach finansowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, która posiada status instytucji pieniądza elektronicznego. Ebury to fintech, który pomaga przedsiębiorstwom rozwijać biznes na rynkach zagranicznych, eliminując bariery w obszarze rozliczeń, transakcji walutowych oraz zarządzania ryzykiem walutowym.

Firma umożliwia transakcje w ponad 140 walutach, w tym wielu walutach odległych krajów (m.in. lira turecka, rupia indyjska, chiński juan, real brazylijski, tajski bat, meksykańskie peso) oraz dostarcza sprawdzone rozwiązania w handlu zagranicznym, dotychczas niedostępne dla polskich firm.


Reklama

Czytaj dalej