• Sklep
  • Odbierz prezent
intuicja
Z artykułu dowiesz się:

- jak działa intuicja

Czy kiedykolwiek miałeś przeczucie, że rynek będzie poruszał się w jakimś kierunku, a ty stałeś z boku? Później okazywało się, że rynek faktycznie poszedł tam, gdzie się tego spodziewałeś – niestety bez Ciebie.

 

Jakiś czas temu natrafiłem na artykuł który potwierdza to, o czym zawsze wiedziałem.  Dokładniej rzecz ujmując potwierdza to, co zawsze wydawało mi się być prawdą. To kluczowe rozróżnienie. Chodzi o intuicję. Czy istnieje coś takiego jak przeczucie? W świecie inwestycji ten problem jest przedmiotem dyskusji od dawien dawna. Wśród inwestorów toczy się spór o to, czy istnieje coś takiego jak intuicja czy też nie. Spór ten w prostej linii jest kontynuacją sporów między inwestorami samodzielnymi oraz tymi, którzy posługują się systemami mechanicznymi w tradingu.

 

Inwestorzy grający samodzielnie nie używają mechanicznych metod. Ci którzy ich używają są przekonani, iż inaczej się nie da. Uważają, że jedynie  matematycznym opisem rynku można zagwarantować sobie sukces. Pozostałe metody odrzucają jako zbyt subiektywne i zależne od emocji. Tu dochodzimy do sedna sporu. Czym jest to, co inwestorzy grający samodzielnie nazywają „przeczuciem”, a czego wystrzegają się miłośnicy systemów mechanicznych? Czy takie zjawisko istnieje? Otóż nauka dowodzi że tak! Galang Lufityanto, Chris Donkin, oraz Joel Pearson  to naukowcy którzy opublikowali swoje badanie  w kwietniowym wydaniu Psychological Science.  Przeprowadzili eksperyment w którym badani nieświadomie obserwowali pewne obrazy. Jak się potem okazało, byli później w stanie dokonywać bardziej pewnych wyborów gdy obrazy te widzieli. Nie będąc  wcześniej świadomymi ich istnienia, później podświadomie je wybierali. Ich podświadomość rejestrowała i pamiętała coś, czego nie widziała świadomość.

 

FXMAG forex intuicja - przeczucie doświadczonego inwestora 1

 

To jest sedno sprawy.  Otóż wbrew temu co się czasami mówi, „przeczucie” czy też „intuicja” to nie jest żadna czarna magia. Jest to reakcja umysłu na coś, co już wcześniej widzieliśmy. Jest to korzystanie z ukrytej wiedzy której nie pamiętamy. Tak więc gdy inwestor ma pewne przeczucie to wcale nie zgaduje. Jego umysł rozpoznaje jedynie na wykresie sytuację, którą kiedyś już widział. Oto cała tajemnica intuicji u inwestorów. Oczywiście wyrobienie sobie intuicji wymaga posiadania doświadczenia. Przeczucie musi wynikać z doświadczenia – w innym przypadku jest zgadywaniem.


Sylwester Majewski

Sylwester Majewski jest niezależnym inwestorem, analitykiem i dziennikarzem znanego na świecie portalu Finance Magnates . Z rynkiem FX związany jest od 2003 roku, a z rynkami kapitałowymi od 1996. W ostatniej dekadzie brał udział w szeregu inicjatyw związanych z rynkiem. Był współwłaścicielem, nadzorowanej przez NFA, firmy brokerskiej Spencer FX(USA). Jest też posiadaczem dyplomu Brytyjskiego Stowarzyszenia Analityków Technicznych(STA).

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk