• Odbierz prezent
Przecena na kursie funta GBPPLN. Bezumowny brexit staje się coraz bardziej realny

Bank Japonii utrzymał politykę bez zmian, ale jen zyskuje, gdyż nierobienie nic, kiedy inni dookoła luzują, jest pozytywne dla waluty. Umocnienie jena ginie jednak w cieniu funta, który silnie traci drugi dzień z rzędu, gdyż bezumowny brexit staje się coraz bardziej realny.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

 • Bank Japonii

 • zgodnie z oczekiwaniami utrzymał politykę pieniężną bez zmian. Rewizje prognoz były niewielkie. PKB dla roku fiskalnego 2019 obniżono do 0,7 [proc. z 0,8 proc., a inflacja ma wynieść 0,8 proc. zamiast 0,9 proc. w 2019 r. i 1,2 proc. zamiast 1,3 proc. w 2020 r. W komunikacie bank zaznaczył, że nie zawaha się zwiększyć ekspansję monetarną, jeśli zobaczy wytracanie tempa inflacji. To także sugeruje, że bank prędzej pozostanie reaktywny na ewentualną presję aprecjacji JPY w reakcji na osłabienie USD i EUR w wyniku luzowania Fed i EBC. Na razie jednak nie bycie gołębio nastawionym bankiem czyni z BoJ relatywnego jastrzębia i kurs dolara do jena USD/JPY spada dziś z 108,85 do 108,55.
 • Główna uwaga jest na kursie funta,

 • który do wczorajszej przeceny o 1,3 proc. względem dolara dziś dokłada kolejne 0,8 proc. i kurs funta do dolara GBP/USD osunął się do 1,2130. Dotychczas inwestorzy nie porzucali nadziei, że uda się uniknąć scenariusza chaotycznego rozstania z UE, oczekiwanie to ustępuje pod rządami premiera Borisa Johnsona. Nominacje na ministrów pokazały, że domyślną polityką rządu jest sprzeciw wynegocjowanej wersji porozumienia, a przy braku chęci Brukseli do renegocjacji warunków, bezumowny brexit jest najbardziej prawdopodobny.
 • Źródła rynkowe donoszą,

 • że po przełamaniu 1,22 naruszone zostały opcje barierowe, a po inwestorach nie widać chęci do odnawiania długich pozycji. Obroty na rynku funta są sześciokrotnie wyższe niż średnio w ostatnim miesiącu.
 • W Australii pozwolenia na budowę domów w czerwcu silnie spadły o 3,9 proc. m/m, choć skala obniżki bierze się z silnych wzrostów w poprzednim miesiącu (13,5 proc.). Kurs dolara australijskiego do dolara amerykańskiego AUD/USD nie oddala się do 0,69.
 • Reszta FX jest stabilna. Kurs euro do dolara EUR/USD konsoliduje się blisko 1,1130. Kurs euro do złotego EUR/PLN – na 4,2870.
 • pary walutowe 1

Zmiana wartości walut G10 vs USD od początku dnia; Źródło: TMS NonStop

 • Indeksy akcyjne w Azji zyskują we wtorek przy odreagowaniu poniedziałkowych spadków. Japoński Nikkei225 rośnie o 0,3 proc., a chiński Shanghai Composite zyskuje 0,4 proc.
 • Nic ciekawego nie można powiedzieć o złocie, choć perturbacje na funcie dają minimalnie wsparcie i pchnęły cenę uncji w stronę 1425 USD.
 • Ropa naftowa WTI rośnie o 0,8 proc. do 57,3 USD/b, gdyż rynek znalazł pozytywny punkt zaczepienia w ostatnich danych o PKB z USA.

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk