Bank Japonii utrzymał politykę bez zmian, ale jen zyskuje, gdyż nierobienie nic, kiedy inni dookoła luzują, jest pozytywne dla waluty. Umocnienie jena ginie jednak w cieniu funta, który silnie traci drugi dzień z rzędu, gdyż bezumowny brexit staje się coraz bardziej realny.
- zgodnie z oczekiwaniami utrzymał politykę pieniężną bez zmian. Rewizje prognoz były niewielkie. PKB dla roku fiskalnego 2019 obniżono do 0,7 [proc. z 0,8 proc., a inflacja ma wynieść 0,8 proc. zamiast 0,9 proc. w 2019 r. i 1,2 proc. zamiast 1,3 proc. w 2020 r. W komunikacie bank zaznaczył, że nie zawaha się zwiększyć ekspansję monetarną, jeśli zobaczy wytracanie tempa inflacji. To także sugeruje, że bank prędzej pozostanie reaktywny na ewentualną presję aprecjacji JPY w reakcji na osłabienie USD i EUR w wyniku luzowania Fed i EBC. Na razie jednak nie bycie gołębio nastawionym bankiem czyni z BoJ relatywnego jastrzębia i kurs dolara do jena USD/JPY spada dziś z 108,85 do 108,55.
-
Główna uwaga jest na kursie funta,
- który do wczorajszej przeceny o 1,3 proc. względem dolara dziś dokłada kolejne 0,8 proc. i kurs funta do dolara GBP/USD osunął się do 1,2130. Dotychczas inwestorzy nie porzucali nadziei, że uda się uniknąć scenariusza chaotycznego rozstania z UE, oczekiwanie to ustępuje pod rządami premiera Borisa Johnsona. Nominacje na ministrów pokazały, że domyślną polityką rządu jest sprzeciw wynegocjowanej wersji porozumienia, a przy braku chęci Brukseli do renegocjacji warunków, bezumowny brexit jest najbardziej prawdopodobny.
-
Źródła rynkowe donoszą,
- że po przełamaniu 1,22 naruszone zostały opcje barierowe, a po inwestorach nie widać chęci do odnawiania długich pozycji. Obroty na rynku funta są sześciokrotnie wyższe niż średnio w ostatnim miesiącu.
- W Australii pozwolenia na budowę domów w czerwcu silnie spadły o 3,9 proc. m/m, choć skala obniżki bierze się z silnych wzrostów w poprzednim miesiącu (13,5 proc.). Kurs dolara australijskiego do dolara amerykańskiego AUD/USD nie oddala się do 0,69.
- Reszta FX jest stabilna. Kurs euro do dolara EUR/USD konsoliduje się blisko 1,1130. Kurs euro do złotego EUR/PLN – na 4,2870.

Zmiana wartości walut G10 vs USD od początku dnia; Źródło: TMS NonStop
- Indeksy akcyjne w Azji zyskują we wtorek przy odreagowaniu poniedziałkowych spadków. Japoński Nikkei225 rośnie o 0,3 proc., a chiński Shanghai Composite zyskuje 0,4 proc.
- Nic ciekawego nie można powiedzieć o złocie, choć perturbacje na funcie dają minimalnie wsparcie i pchnęły cenę uncji w stronę 1425 USD.
- Ropa naftowa WTI rośnie o 0,8 proc. do 57,3 USD/b, gdyż rynek znalazł pozytywny punkt zaczepienia w ostatnich danych o PKB z USA.