• Odbierz prezent
Przecena funta zatrzymana. Dolar najmocniejszy od 2 lat. Kursy walut w weekend

To był ciekawy tydzień na rynku walutowym Forex. Najważniejsze waluty świata zyskały na wartości w stosunku do polskiej złotówki. Kurs dolara przebił lokalne ekstremum cenowe, w rezultacie za jednego dolara musimy płacić już 3 złote i 85 groszy. Kurs funta zatrzymał przecenę i wzrósł o niespełna 3 grosze. EURPLN, zgodnie z oczekiwaniami, utrzymał się w tendencji bocznej i z powrotem obserwowaliśmy powrót kursu euro do poziomu 4.30. Kurs franka rozjechał się w stosunku do kursu dolara i wynosi aktualnie 3.77 złotego. To prawie 8 groszowa różnica w porównaniu z USDPLN. Sprawdźmy jak prezentują się kursy walut i popularne wykresy par walutowych w zestawieniu z polskim zlotym.

Kurs dolar do złotego najwyżej od maja 2017 roku i to pewnie nie koniec wzrostów

Tendencja wzrostowa, budowana od stycznia 2018 roku, cały czas jest kontynuowana. Wzrosty sięgają juz ponad 50 groszy. Przełamanie poziomu 3.85, który był testowany aż 6- krotnie, wygenerowało solidny sygnał do zajmowania pozycji długich. Wszystko na pierwszy rzut oka wygląda ładnie, ale trzeba dodać, że w lutym 2019 doszło do wyłamania oporu i wzrosty nie przekroczyły 2 groszy. Kluczowe będzie zachowanie dolar w nadchodzącym tygodniu. Solidne otwarcie może przynieść spokój oraz potwierdzenie trwającej tendencji wzrostowej. Punktem docelowym tej fali mogłyby być okolice 3.90.

Wykres dolara do złotego USDPLN

Wykres dolara do złotego USDPLN, na interwale tygodniowym

Kurs funta zatrzymał przecenę dokładnie na poziomie wsparcia

Na parze GBP/PLN pomiędzy poziomem 4.9497 a 4.9238 ukształtowała się bardzo silna strefa wsparcia. To od tego poziomu 2 tygodnie temu odbiła się podaż i to z tych okolic rozpoczęły się ubiegłotygodniowe wzrosty. Należy dodać, że na interwale tygodniowym zakończone zmagania były pierwszym wzrostowym tygodniem od prawie 2 miesięcy. Ewidentnie emocje na parach z brytyjskim funtem przygasły po decyzji o przesunięciu Brexitu na 31 października. Najbliższy poziom oporu dla par z brytyjskim funtem wynosi okrągłe 5 złotych.

Wykres funta do złotego GBPPLN

Wykres funta do złotego z naniesioną strefą wsparcia

Kurs euro do złotego - magnes zaczął działać

Dla wszystkich sceptyków tendencji bocznej, a zarazem entuzjastów mocniejszej fali spadkowej na parze EURPLN mam złą wiadomość. Poziom 4.30 zaczął ponownie przyciągać kurs euro. Zmagania piątkowe zakończyliśmy na poziomie 4.2977, ale już przez chwilę za jedno euro musieliśmy płacić powyżej 4.30 złotego. Wróciliśmy do środka konsolidacji, a to oznacza, że szansa zarówno na spadki jak i na wzrosty jest podobna.

Wykres euro do złotego

Wykres euro do złotego EURPLN

Kurs franka wytrzymał napór podaży

Jeszcze 3 tygodnie temu realnym scenariuszem był atak na poziom 3.86, a następnie wzrosty nawet w okolice 4 złotych. Od tak optymistycznej wersji jesteśmy jednak daleko. To co przede wszystkim rzuca się w oczy to chwilowe rozjechanie się kursu USDPLN oraz CHFPLN. Różnica wynosi już 8 groszy. To oczywiście pokłosie sytuacji na parze USDCHF, która zaliczyła gwałtowną falę wzrostową. Wsparciem dla pary CHFPLN jest poziom 3.7298 złotego. Przełamanie tego pułapu mogłoby świadczyć o nachodzącym umocnieniu krajowej waluty.

Wykres franka do złotego

Wykres franka do złotego z zaznaczonym poziomem wsparcia


Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk