• Odbierz prezent
Przecena czarnego złota - cena ropy pod presją niepokojów wokół Covid Delta oraz Iranu. Mrozy uderzają w produkcję cukru

Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od przeceny. Wczoraj spadki notowań tego surowca były kontynuowane, co na rynku ropy naftowej WTI oznaczało test bariery 70 USD za baryłkę jako technicznego wsparcia. Z kolei na wykresie cen ropy Brent wczorajsze minimum sięgało 71 USD za baryłkę. W późniejszych godzinach ceny ropy odbiły się wyżej, jednak dzisiaj rano poruszają się w konsolidacji w rejonie wczorajszego zamknięcia.

Wczoraj w godzinach popołudniowych pewnym wsparciem dla notowań ropy naftowej były lepsze od oczekiwań dane makro dotyczące zamówień w USA. Niemniej, już kilka godzin później rozczarowały dane Amerykańskiego Instytutu Paliw (API), pokazujące spadek zapasów ropy naftowej o 0,89 mln baryłek w minionym tygodniu, przy oczekiwaniach spadku o 2 mln baryłek. Rozbudziły one też pytania o dzisiejsze odczyty ze strony Departamentu Energii USA na temat zapasów.

Cena ropy pod presją niepokojów wokół Covid Delta oraz Iranu.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Rynek ropy naftowej tkwi dzisiaj w chwiejnej równowadze

Z jednej strony, dużo obaw budzi sytuacja w Chinach, gdzie wariant Covid Delta rozprzestrzenia się w coraz większej liczbie prowincji, a to prowadzi do powrotu restrykcji i perspektyw obniżonego popytu na ropę naftową w Chinach. Z drugiej strony, niespokojnie na nowo zaczyna robić się w Zatoce Perskiej. We wtorek pojawiły się spekulacje na temat przejęcia przez Iran tankowca u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich, co jest już drugim tego typu incydentem w ostatnich dniach. Iran odpiera zarzuty, jednak przejęcie tankowca budzi pytania o to, czy powrót do negocjacji na linii USA-Iran jest możliwy.

Cena ropy pod presją niepokojów wokół Covid Delta oraz Iranu.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

CUKIER - Brazylijskie mrozy uderzają w produkcję cukru

W ostatnich tygodniach uwagę inwestorów na rynkach towarów rolnych przyciągała w szczególności sytuacja na rynku kawy, gdzie pojawiła się ogromna zmienność po fali przymrozków w Brazylii, negatywnie przekładających się na perspektywy przyszłej produkcji.

Wiele wskazuje jednak na to, że kawa nie jest odosobnionym przypadkiem

Nieoczekiwanie sroga zima w Brazylii będzie miała prawdopodobnie przełożenie także na tamtejszą produkcję cukru. To ma znaczenie dla globalnego rynku, ponieważ Brazylia jest największym producentem cukru na świecie, pozyskującym większość surowca z uprawianej tam trzciny cukrowej.

Wilmar, jedna z największych spółek handlujących cukrem na świecie,

znacząco obniżyła prognozy produkcji cukru w Brazylii w sezonie 2021/2022, natomiast StoneX szacuje, że we wspomnianym sezonie pojawi się na globalnym rynku cukru deficyt, zamiast prognozowanej jeszcze niedawno nadwyżki.

Notowania cukru nie reagują na te dane w tak zdecydowany sposób, jak to niedawno robiły ceny kawy – niemniej jednak, ceny cukru w USA nie oddalają się z okolic tegorocznych maksimów i obecnie oscylują w rejonie 18 centów za funt.

Cena ropy pod presją niepokojów wokół Covid Delta oraz Iranu.  - 3

Notowania cukru w USA – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk